Jak bydlí Švédi, Dánové nebo Nizozemci? Skandinávský styl není jen jeden!

Skandinávský styl je čím dál tím oblíbenější a s radostí mu podléháme i my. Milujeme ho pro jednoduché linky, čistý design a barevnou strohost, díky kterým se tak snadno kombinuje. A nebudeme zastírat, na fotografiích vypadá prostě skvěle!

Věděli jste ale, že neexistuje pouze jedna definice skandinávského stylu a že se liší s ohledem na danou zemi? Pojďte se s námi podívat, jak bydlí Švédi, Dánové nebo třeba Nizozemci.

skandinávský styl dekorace
Dřevo, dřevo a zase dřevo. A nejen to. Přírodní materiály jsou jedním z nosných prvků skandinávského stylu. A v kombinaci s kontrastní černou a bílou získáte nadčasovou klasiku. | Foto: comingB

První náznaky tohoto stylu lze vypozorovat už ve 30. letech 20. století napříč všemi uměleckými obory – v módě, designu i architektuře. Naplno se rozvinul právě v severských zemích a na skandinávském poloostrově, odtud ten název.

Skandinávský styl je charakteristický strohostí, vizuální čistotou i praktičností. Převládají v něm zemité a neutrální skandinávské barvy, přírodní materiály nebo matné povrchy. A proč je dnes tak oblíbený? Stejně jako v jeho začátcích, i dnes jsme „unavení“ z pestrobarevných dekád minulých, které byly plné výrazných doplňků a barev. A právě tíhnutí k minimalismu je jakousi logickou odezvou, která se pravidelně vrací.

skandinávské dekorace
I takto může vypadat interiér inspirovaný skandinávským designem. | Foto: House doctor
nordal dekorace
Severské prvky se promítají nejen do nábytku, ale i do dekorací nebo stolování. | Foto: Nordal

Pro design pocházející ze severských zemí je typická ještě jedna věc, a to důraz na kvalitu a zřetel na ekologii a udržitelnost. I tyto prvky jsou v naší hektické době stále populárnější a stále více lidí se o ně zajímá.

Z toho vyplývá i důvod, proč se skandinávský styl od toho minimalistického lehce liší. Interiéry inspirované severem vždy pracují s přírodními materiály jako je dřevo, kámen, kůže nebo sklo. Jsou proto jednoduché a snadno udržovatelné. U minimalistického stylu to samozřejmě platí také, ale důraz na přírodu nemusí být až tak velký. V minimalisticky zařízeném bytě tak klidně najdete nábytek z plastu.

retro skandi
A co takhle skandinávské retro? | Foto: Really Nice Things
Sagaform
Skandinávský styl není jen o černé a bílé. Značka Sagaform umí skvěle pracovat i s pastelovými tóny. | Foto: Sagaform

Skandinávský styl se mezi jednotlivými krajinami může lišit. Z kulturního hlediska mezi severské země řadíme Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, ale také Nizozemsko. Každá z nich má jiný přístup k bydlení, a tak je jasné, že i jejich přístup ke skandinávskému stylu bude odlišný.

Švédsko

Švédi umí využít každičký centimetr a jejich interiéry jsou velmi prakticky zařízené. Nehledejte u nich žádné skříňky, ale naopak hodně otevřených polic. Rádi využívají dřevo, nejčastěji natřené na bílo. Aby kvůli tomu nepůsobilo bydlení příliš chladně, nesmí chybět kvalitní koberec.

Ze Švédska také pocházejí multifunkční pufy a taburetky, které využívají nejen na sezení, ale i na odkládání nejrůznějších nezbytností. A pokud někde zahlédnete polštáře s geometrickými vzory nebo dvoubarevné variace, vzpomeňte si opět na Švédsko!

Zuiver
Foto: Zuiver

Dánsko

V dánským domácnostech vždy hrdě prezentují výrobky lokálního původu, které vznikají v tradičních řemeslných dílnách a jsou zárukou kvality. Dánsko je přímořskou zemí s dlouholetou královskou historií, a to se odráží i na jejím designu. Často tak můžete zaznamenat používání námořnické modro-bílé kombinace nebo bordó barvy, která evokuje dekorativní prvky na zámcích.

Zuiver
Tradiční kombinace barev – šedá, bílá a černá, doplněné o zemité tóny | Foto: Zuiver

Nizozemsko

Nizozemsko, to nejsou jen tulipány a božské sýry. Ale také velká okna, spousta přirozeného světla, žádné zbytečné dveře nebo velké jídelny. Nizozemci se vyžívají ve vzdušných interiérech, které díky používání béžové, hnědé a teplých odstínů působí útulně. Vytříbený styl a kombinace moderní a tradiční architektury, to je jasný podpis holanského bydlení!

Zuiver
Ve skandinávských interiérech se také často setkáte s kovovými doplňky | Foto: Zuiver

A co vy? Jste také milovníkem skandinávského způsobu bydlení?

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate