Jak na stylovou terasu? Poradí vám redaktorka zahradnické rubriky

Zahradní terasa a její propojení s interiérem je trend, který přetrvává již několik sezón. Není se čemu divit, vždyť pobyt na čerstvém vzduchu, stejně jako pohled na zeleň či osázenou zahradu, je ozdravný nejen pro naše tělo, ale především pro naši mysl. Pokud chcete na své zahradě trávit co nejvíce příjemných chvil, nejlepším předpokladem je vytvoření praktické a krásné terasy, která se podle potřeby může proměnit na neformální jídelnu či pohodlný obývák. A jak na to? Zeptali jsme se Janky Zajasenské ze slovenského časopisu Stávebnictvo a bývanie, kde vede zahradnickou rubriku.

zahradní terasa

ORIENTACE A UMÍSTĚNÍ

V rodinných zahradách vznikají v závislosti na umístění domu a členitosti terénu prostoru s různou orientací vůči světových stranám a tedy i s různými podmínkami na využití. Nejideálnější situace nastává, když je obytná část domu směrovaná na jihovýchod nebo na jihozápad a směřuje do zahrady. V takovém případě můžeme zahradní terasu přímo napojit na obývák nebo kuchyň. Terasa je tím pádem chráněná od severu, což vytváří dobré podmínky nejen pro rostliny, ale i pro relax obyvatelů domu.

Terasa by měla být umístěná tak, aby vytvářela dostatečně intimní prostor. Kromě možnosti, když se nachází v těsné blízkosti domu, což jí dává předpoklad stát se dějištěm příjemných zahradních oslav, je zde i varianta, kdy je terasa situována do intimního zákoutí, které je od domu vzdálenější. S takovými terasami se setkáváme zejména na velkorysejších pozemcích a slouží jako dokonalé místo k odpočinku při kávě, rozhovoru, čtení a podobně.

záhradná terasa
Foto: Cane-line

ZAHRADNÍ CESTIČKY A CHODNÍKY

S navrhováním terasy jde většinou ruku v ruce i řešení dalších ploch, a to jsou zejména zahradní cestičky a chodníky. Jejich funkcí je zejména umožnit pohodlnou chůzi po zahradě a současně chránit trávník a květiny před pošlapáním. Mají však také okrasnou funkci, neboť dobře zvolená a vkusně udělaná cesta je svým způsobem i výtvarný prvek a spolu se zahradou tvoří krásný celek. Půdorysná dispozice zahrady by měla být jednoduchá a účelná. Proto u většiny zahrad stačí jedna cesta v prostředku. Při větších a širších plochách je dobré vytvořit okruh vedle okrajích pozemku. Cestičky by neměly být zbytečně široké, stačí když po nich pohodlně projde jeden člověk. Ve většině případů se u nás setkáváme se zahradními kompozicemi v přírodním stylu a s nepravidelným členěním proto cesty vedeme v měkkých liniích. Kde provoz není příliš velký, stačí umístit do trávy šlapáky z dřevěných špalíků nebo štípaného kamene.

záhradná terasa
Foto: Linda Oyama Bryan

VÝBĚR MATERIÁLU

Při řešení chodníků a zahradních cestiček rychle zjistíte, že máte skutečně velké množství možností. Některé jsou vhodnější pro příjezdové cesty, jiné zase pro odpočinkové terasy. Je proto velmi pravděpodobné, že vaše zahrada bude vyžadovat využití více materiálů, jejichž kombinace vyžaduje i značné estetické cítění. Nezapomínejte, že by mělo vše ladit se stylem domu a fasádou.

Plochy zpevněné sypkými materiály v podobě jemného štěrku jsou typické spíše pro parky, ale jejich potenciál pro využití v zahradách roste. Zejména proto, že jde o velmi ekologické řešení. Takový povrch je 100% propustný pro vodu a nepřehřívá se. Je také schopen tlumit nárazy, proto je vhodný do okolí dětských hracích prvků a v neposlední řadě je finančně nenáročný.

záhradná architektúra
Foto: Ralph Lee Anderson

Přírodní kámen vždy byl a bude jedním z nejlepších a nejluxusnějších materiálů. Nepodléhá módním trendům a je stejně krásný v první den po realizaci tak po deseti letech. K nejžádanějším patří momentálně zejména andezitové a travertinové dlažby. Z pohledu tvaru a stylu jde zejména o známé kočičí hlavy, štípané, nepravidelně tvarované dlažby nebo luxusní formátované kameny větších rozměrů. K výhodám kamene patří kromě nadčasové krásy zejména mrazuvzdornost, přirozeně protiskluzový povrch a vysoká odolnost vůči poškození.

záhradné terasy
Foto: Stonemarket

Různá betonová řešení jsou u nás u rodinných domů nejčastěji, což je podmíněno jejich příznivou cenou a dobrými vlastnostmi. Betonové prvky jsou tvarově různorodé, barevně pestré a kromě standardních tvárnic, takzvané zámkové dlažby, která otevřeně přiznává svůj původ, najdeme dnes v nabídce i varianty více či méně věrně kopírující vzhled kamene či pálené cihly. Beton je mrazuvzdorný, odolný vůči chemikáliím a hlavně si nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Po výběru typu betonové dlažby zbývá už jen rozhodnout o typu pokládky.

Dlažbu lze pokládat lineární, tedy pravidelně, v řádcích nebo nepravidelně, modulově. Velmi efektní je nesymetrické kladení, které vytváří přírodnější dojem. Betonová dlažba je optimální povrchem pro příjezdovou cestu nebo Carport. V tom případě však nezapomínejte na tlak, který vyvinou na povrch vozidla. Dostatečnou odolnost proti tlaku poskytuje dlažba o tloušťce 6 nebo 8 cm.

záhradná terasa
Foto: Libet

Pálená cihlová dlažba je nejen krásná, ale i ekologická, protože je vyrobená výhradně z přírodních materiálů. Kromě tradiční terakotové barvy je dnes v nabídce nekonečné množství moderních odstínů, které vznikají mícháním hlíny a minerálních písků, ale zejména vypalováním. Chodníčky či terasy z pálené cihlové dlažby proto už dávno nejsou určeny výhradně k venkovské architektuře. Stejně vhodné jsou pro milovníky takzvané teplé moderny.

záhradná terasa
Foto: Rustique

Dřevo je další skvělou volbou pro zastánce přírodních materiálů. Jeho pevnost se nedá s kamenem srovnávat, proto je vhodné zejména na terasy a ne na zatěžované příjezdové cesty. Mnoho lidí má k dřevu respekt a v mnoha případech se setkáváme s nepřízní vůči tomuto krásnému materiálu kvůli zastrašujícím řečem o náročnosti jeho údržby. Celá pointa je však hlavně v tom, jaké máme představy o výsledném efektu.

U dřeva máme několik možností. Využít se dají impregnované severské dřeviny, které můžeme pravidelně ošetřovat oleji, chránícími dřevo před stárnutím, nebo je nechat na pospas povětrnostním vlivům a těšit se už za pár let z nádherné patiny, která se nyní velmi výrazně využívá v moderní architektuře.

Další efekty a možností přináší termodřevo nebo thermowood, které se speciálním zpracováním, takzvaným pečením stává mnohem odolnějším než surové dřevo. Samozřejmě nesmíme zapomenout  na nádherné exotické dřeviny, které s pobytem na čerstvém vzduchu nemají žádné problémy.

záhradná terasa
Foto: Rich Landscapes

Kompozitní desky jsou řešením pro ty, kteří touží po kráse dřevěné terasy, ale chtějí se vyhnout starostem. Jejich využívání zažívá v posledních letech boom, a tak se vylepšuje i technologie jejich výroby, vlastnosti a samozřejmě také vzhled. Ty nejkvalitnější jsou k nerozeznání od přírodního dřeva a v nabídce najdete modely imitující naše domácí i exotické dřeviny. K výhodám kompozitních desek se zařazují: barevná stálost, téměř nulová tepelná roztažnost a nasákavost, což souvisí i s odolností vůči skvrnám. Své využití nacházejí také v okolí bazénů. Výjimečnosti však odpovídá i jejich cena.

9
Foto: Millboard

VE STÍNU

Při navrhování terasy nesmíme opomenout ani stínění, které nás ochrání nejen před neúprosnými slunečními paprsky během horkých letních dnů, ale i před deštěm a umožní užívat si zahradu i v ne zcela ideálním počasí.

Pergoly zpravidla uzavírají prostor odpočívadla a většinou ji připojujeme na dům nebo jí spojujeme dva od sebe oddělené objekty. Novodobou verzí tradičních dřevěných konstrukcí porostlých popínavými květinami jsou moderní pergoly s motorickým ovládáním střechy, sofistikovaně řešeným odvodem vody, zabudovaným osvětlením a možností doplnění bočními stěnami.

záhradná terasa
Foto: Corradi
záhradná terasa
Foto: FADE

Druhým typem je altán, který se od pergoly liší tím, že není kotven o budovu, ale je samostatně stojící a dá se proto pěkně využít k zastínění posezení, které se nenachází v těsné blízkosti domu.

záhradná terasa
Foto: Corradi

profilovka_JZ

Janka Zajasenská

Při práci redaktorky lifestylových magazínu mám neustálý kontakt s novými a krásnými produkty. A jako vystudovaná zahradní architektka mám slabost i pro svou zahradnickou rubriku v časopise Stavebnictvo a bývanie. Když nesedím a nepíšu, jezdím na snowboardu, běhám nebo cvičím jógu.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate