Tipy a triky pro dokonalou zahradu

V červnu zahrada hýří všemi barvami. Láká příchozí svěží zelení, rozkvetlými květinami, dozrávajícím ovocem a křupavou zeleninou. Zahrádkář se ovšem na přelomu jara a léta velmi činí: sklízí, seje, zalévá, hnojí, okopává, přesazuje… Ale zdalipak také relaxuje?

Patřičná úprava zahrady dnes vyžaduje nejen vzorné záhonky, ale i strategicky rozmístěný zahradní nábytek. Jen tak si té krásy dosyta užijete, ať už sami s kávou a dobrou četbou, při rodinném obědě či při grilování s přáteli. Současné zahradní posezení je vypracované do posledních detailů, aby co nejlépe sloužilo, dlouho vydrželo a nezatěžovalo své majitele nadměrnou péčí.

Zahrada: Set zahradního stolku a ladících židlí Fermob Bistro
Set zahradního stolku a ladících židlí Fermob Bistro ozdobí zahradu i terasu

Výbava správného zahrádkáře

Mnozí lidé však na zahradě načerpají novou energii výhradně prací, a ani se tím netají. Jen co se v červnu dočkají salátu, ředkviček, bylinek, hrášku, jahod či třešní, už připravují záhony na vysetí mrkve, růžičkové kapusty, kadeřávku, pórku a macešek. Do konviček si chystají důmyslnou zálivku, například z kopřiv nebo zkvašených slepičinců. Vyvazují papriky a okurky k tyčkám, řízkují magnólie a hortenzie, promýšlejí letní řez ovocných stromů.

Patříte i vy během sezóny mezi nikdy nekončící „pracanty“? Podívejte se, jak krásné a zároveň praktické zahradní nářadí vám může už za pár dní pomáhat. Dopřejte si elegantní konve, zahradnické nůžky, nože, kultivátory, přesazovací lopatky, tašky na zahradní náčiní, podložky na klečení a další vychytávky na zahradu. Skvělou motivací pro vaše ratolesti bude dětská sada nářadí, s níž se jistě rády zapojí do prospěšných zahradních aktivit.

Stylové zahradní doplňky, díky kterým si při okopávání záhonků a přesazování květin odpočinete po náročném dni, přináší na trh značka Esschert Design. Pamatuje i na rohožky, závěsné truhlíky, keramické květináče, zahradní zástěry či koše na květiny.

Spolu s dětmi můžete v červnu ochutnat třešně, jahody, často i maliny a rybíz, kochat se rozkvetlými růžemi, kosatci či pivoňkami, postupně sklízet křehký salát, ředkvičky i rané zelí. Skleník vám už nabídne první brambory a rajčata.

Zahrada: Skleník s rajčaty
Na první lahodná rajčátka se můžeme těšit už v červnu

Nábytkové nápady do zahrady

A po té dřině si naplno vychutnejte pohodlí zahradní lavice. Můžete si vybrat tradiční modely, ale také honosné zahradní lavičky ADDU z eukalyptového dřeva, na něž usadíte celou společnost. Jsou kombinované s hliníkem, náleží k nim sedáky a odkládací stolek. Hitem jsou lavice a zahradní židle z umělého ratanu, který vypadá pěkně a hlavně se jednoduše udržuje. Značka ADDU nabízí, kromě zahradních lavic, kompletní vybavení vaší zahrady.

Skládací barevné kovové židle na zahradu od francouzské značky Fermob vám udělají parádu i na tom nejmenším balkónu nebo v interiéru. Návrhářka Sophie Labayle zvolila jednoduchý design, který však ozdobila romanticky vyřezávaným opěradlem.

Zahrada: Zahradní lavice s odkládacím stolkem ADDU Valentina
Zahradní lavice Valentina nabízí pohodlí pro celou rodinu

V poslední době jsou populární závěsné houpačky na zahradu v podobě křesel nebo sítí. Menší zahradní houpačka se uplatní i na terase nebo balkónu. Houpání bylo dokonce podrobeno odbornému zkoumání a vědci došli k zajímavým závěrům: doporučují ho všem věkovým kategoriím jako uklidňující a zároveň aktivační pohyb, který prospívá fyzickému i psychickému zdraví. Takže houpací křeslo na zahradu nebo k televizi už není známkou lenošení, ale téměř nutnou zdravotnickou pomůckou! Pohupování prostě jede, a to v každém věku.

Idylka ve vaší zahradní oáze klidu by nebyla tou pravou bez slunečníku, regulujícího nadměrné množství slunečních paprsků. U nás naleznete velké slunečníky na zahradu i malé slunečníky na úzké balkóny. Spolu s venkovními koberci, květináči, stínidly a dalšími zahradními dekoracemi figurují v kategorii doplňky na zahradu.

Moderní zahradní dekorace

Udělejte svou zahradu ještě krásnější díky doplňkům. Naše ptačí budky, krmítka, zahradní stojany na květiny, designové květináče, dřevěné misky, sošky a další dekorace na zahradu vám dozajista učarují. Nezapomeňte na zahradní osvětlení, bez kterého by letní grilování či jen pohoda u sklenky vína nebyla úplná. V červnu jsou sice dlouhé večery, ale už o letním slunovratu, obvykle 20. nebo 21. června, se den začíná pomalu zkracovat a noc naopak prodlužovat. Vaše zahradní dílo může až dlouho do noci osvětlovat bambusová lucerna nebo tlumená solární dekorace. Neobyčejná atmosféra, kterou takto na své letní zahradě vytvoříte, zůstane pro vás, rodinu i přátele cennou a posilující vzpomínkou.

Zahrada: Lucerna A Simple Mess
Proutěná lucerna vytvoří neopakovatelnou atmosféru

A jak svou zahradu letos zkrášlíte vy? Podělte se s námi v komentářích.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate