Zabydlete si balkon i terasu

Strávit každou volnou chvíli v přírodě, s dobrou knížkou u vychlazené limonády nebo pohodovým posezením s přáteli. Zní to jako sen. Tenhle odpočinkový luxus ale už dávno není jen doménou domů s velkou zahradou. Poradíme vám, jak si pomocí pár malých úprav vyladit malé prostory balkonu, terasy či lodžie tak, že si budete připadat každý den jako na dovolené.

Venkovní posezení s mnoha rostlinami
Relaxovat obklopeni zelení můžete i bez zahrady

Celoroční terasa místo zahrady

Žádný prostor není tak malý, aby se z něj s pár šikovnými pomocníky nedala vytvořit malá zahrada. O terasách to platí dvojnásob. Ideálním nábytkem na terasu k celoročnímu posezení jsou kovové jídelní stoly a židle pevné konstrukce, které nezničí déšť, vítr, ani přímé sluneční světlo.

Pokud vám přijde kovový nábytek neútulný a nechce se vám pokaždé vytahovat a sklízet látkové podsedáky, zvolte raději ratanový nábytek. Povětrnostním vlivům odolává stejně hrdinně jako kovový, jen se na něm sedí o chlup pohodlněji. Chápeme ale, že bez veselých polštářů to prostě a jednoduše nejde. Proto se ujistěte, že jsou ty vaše vyrobeny z polyesterových tkanin obsahujících ochranné vrstvy, zamezující navlhnutí, plesnivění a vyblednutí zářivých barev.

Zahradní nábytek
Kovový zahradní nábytek z dílny Fermob si pro jeho hravost zamilujete

Abyste si nepřipadali jako u babičky na dvorku, můžete si terasu zútulnit pěknou dlažbou nebo venkovními koberci, které dnes dostanete v ohromné spoustě barevných variant a designů. V kurzu jsou také dřevěné terasy, jen nezapomeňte dřevo pravidelně ošetřovat impregnačními přípravky.

Celou atmosféru pak dovede k dokonalosti troška divoké zeleně a nějaká milá dekorace na terasu. Pokud vám na terase zbyl prázdný koutek, neomezujte se jen na klasické bylinky a květiny, ale klidně si zasaďte malý strom. Taková romantická vrba nebo krásný dřín s jasně červenými plody promění i malou terasu ve velký botanický zážitek. A jestli máte výhodu zasklené terasy, možná by se vám hodilo i pohodlné houpací křeslo.

Dekorace na balkon
Krásné dekorace dodají balkonu či terase kouzelnou atmosféru

Oáza klidu na balkoně i lodžii

Trošku více fištrónu je zapotřebí při přemýšlení, jak zařídit balkon nebo lodžii. A bude třeba začít hezky od podlahy. Říká se, že čím víc zeleně na malý prostor dostanete, tím rozlehlejší se vám bude zdát. To nutně neznamená, že ho přecpete truhlíky všech druhů, barev a velikostí, nicméně zeleným zátěžovým kobercem menším prostorám skutečně pomůžete opticky vyrůst a ještě budete mít pocit, jako když se procházíte po hebkém trávníku.

Ale protože zeleň snadno zastanou balkonové květiny, nic se nestane, upustíte-li u podlahy od zelených odstínů a vyladíte balkon ve stylu středomoří, provence, uklidňujícího minimalismu nebo rozverného art deco. Bez námahy, pomocí dřevěných či plastových dlaždicových podlah, které složíte ještě rychleji, než puzzle pro začátečníky.

Sazenice
Rostlinky všech druhů nemohou na balkonu chybět

I malý prostor jde využít na maximum

Při zemi se ještě chvíli pozdržíme. Malinký balkon možná neoplývá dostatečným množstvím místa pro velké stolování, dost možná se sem ale vejde sedací pytel, nebo alespoň sedací polštář a malý taburet. Společně s šikovně umístěnou venkovní policí nezůstanou ani majitelé pidi balkonů ochuzeni o ten božský pocit klidného posezení s hrnkem horkého čaje po náročném pracovním dni.

S přibývajícím počtem metrů čtverečních roste i škála možností, ze které můžete komponovat hotovou balkonovou symfonii. Díky sklápěcím stolům a židlím, zavěšených na zábradlí, ušetříte spoustu místa, které můžete vesele využít třeba pro originální úložné prostory, malou bylinkovou zahrádku, závěsné květinové koše nebo zmenšenou verzi ovocného sadu. Mini jabloně nebo mini vinná réva, stačí se jen nadchnout pro věc a pořídit pár chytrých skrýší a boxů, aby vám při letních bouřkách nezmoklo zahradnické náčiní.

Perfektní dojem útulnosti hravě vytvoří pár detailů. Mezi oblíbené dekorace na balkon patří třeba skleněné lucerničky, závěsné řetězy žárovek nebo originální stojany na květiny.

Venkovní světýlka
Světelný řetěz ocení každý romantik

Nekonečné kreace na malém prostoru

Větší balkon přitahuje větší společnost. Jak to ale vyřešit, když jste doma zrovna jen vy sami a přes všechny ty židle pro návštěvy si ani pohodlně nenatáhnete nohy? Velmi efektivně fungují i skvěle vypadají ledabyle rozmístěné věšáky židlí na zeď. Pokud vám tyhle kreace podmínky nedovolí, sáhněte při nákupu po stohovatelných židlích, které jednoduše naskládáte jednu do druhé a zastrčíte do kouta, případně do komory.

Stejně šikovně funguje i skládací balkonový set, který se vám ale dost možná nebude chtít při každém deštíku stěhovat dovnitř. Naštěstí existují ochranné PVC fólie v různých velikostech přímo na balkonové židle a stoly, jimiž balkonový nábytek ochráníte a ušetříte si jeho složité stěhování a skládání.

Skládací zahradní nábytek
Skládací nábytek se hodí nejen na menší prostory

Vychytávky pro trošku soukromí

Užít si ničím a nikým nerušený klid, může být občas pekelně těžké. Vyzrajte na zvědavé sousedy s několika fajn vychytávkami, které nejen že ochrání balkon před slídivými pohledy, ale budou ho i moc pěkně zdobit. Závěsné kapsáře na zábradlí fungují jako clona nebo květináče, ale i jako schovávačka malých předmětů, například sirek k zapálení svíček pro romantickou atmosféru. Nadýchaná balkonová záclona zamezí odleskům televize zevnitř bytu, voděodolná markýza zase odrazí déšť i nenechavé sousedy nad vámi. Vašemu pohodovému odpočinku tak už nic nezabrání.

Světelná dekorace vytvořená ze svíček
Při zařizování se nebojte popustit uzdu své fantazii

A jak svůj balkon zvelebujete vy? Dejte nám vědět v komentářích. 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate