Vybíráte bazén? Víme, na co se zaměřit

Štěstí si za peníze nekoupíte. Ale můžete si koupit bazén a to je skoro to samé. V horkých dnech vás navíc skvěle osvěží a pokud si dáte vychlazený drink a ulehnete vedle na lehátko, pak už vám k dokonalému odpočinku nebude scházet vůbec nic.

Užijte si léto u soukromého bazénu

Ujasněte si, k čemu bude sloužit

Než si budete vybírat z rozličných modelů, zamyslete se nejdříve nad několika věcmi. Za prvé jak budete bazén využívat. Chcete se jen osvěžit, dovádět s dětmi nebo si zaplavat? Na jak dlouhé období jej pořizujete? A v neposlední řadě jaké máte finanční prostředky na jeho koupi?

Po zodpovězení základních otázek máte dvě možnosti výběru. Buď bazén zapuštěný, který je trvalým zásahem do zahrady, protože vyžaduje větší stavební úpravy a zbavovat se jej budete těžko. Nebo bazén nadzemní, který bývá levnější, flexibilnější a jehož instalaci zvládnete hravě sami. A právě na ty se zaměříme.

Nadzemní bazén, který vám bude vyhovovat

Nadzemní bazény nafukovací představují nejlevnější variantu. Vybrat si můžete z rozličných tvarů a velikostí od dětských brouzdališť po větší kruhové. Do dětských bazénků stačí napustit méně vody a posléze ji vylít, takže nebudete muset používat žádnou bazénovou chemii ani filtraci. Dětem se nejvíce zavděčíte barevnými kousky třeba se skluzavkou nebo se stříškou.

Pro větší osvěžení zvolte bazén s nafukovacím prstencem, jehož stěny se vytvarují po napuštění vody. Takové typy jsou mobilní, levné a navíc bez ostrých hran. Jejich životnost je však omezená a při nešetrné manipulaci můžete stěny poškodit.

Složitější instalaci představují laminátové nebo plastové typy s pevnou konstrukcí. Dno i vnitřní stěny bývají pokryté hydroizolační fólií, která zajišťuje nepropustnost vody, je navíc odolná proti UV záření i plísním. Pod bazén použijte geotextilní podložku, která zajistí stabilní základ. U svažitých terénů je možností také částečné zapuštění do země.

Vybrat můžete i typ s kovovou konstrukcí, která zaručuje větší stabilitu a rovněž i snadnou montáž. Bazény bývají i hranatého tvaru, takže pokud jste spíše zdatný plavec než bazénový povaleč, určitě vám bude vyhovovat.

Pořizujete bazén pro lenošení, nebo byste si i rádi zaplavali?
Pořizujete bazén pro lenošení, nebo byste si i rádi zaplavali?

Tvar i hloubka bazénu mohou být klíčové

Pro blbnutí s dětmi nejlépe využijete bazén kruhový. Chcete-li si více zaplavat, pak zvolte oválný nebo hranatý. Takové tvary ale najdete převážně u typů s pevnou kovovou konstrukcí.

Hloubku zvolte s ohledem na to, kdo se bude nejčastěji koupat. Pro malé neplavce se doporučuje maximální hloubka do jednoho metru. Pro plavání pak volte 1,2 metru a více. Pokud ale kupujete produkt na více sezón, pak vězte, že děti jej rychle dorostou a posléze by jim nemusel stačit.

Vyberte tu správnou filtraci

Důležitým příslušenstvím je filtrace, která odstraňuje mechanické nečistoty z vody. Můžete zvolit buď pískovou nebo kartušovou. Kartušová filtrace je levnější a její princip spočívá ve filtraci vody přes tzv. kartuši, která se však musí několikrát týdně čistit a během sezóny dokonce vyměnit.  Doporučuje se k menším bazénům do 8 m³ vody.

Filtrace písková filtruje vodu pomocí pískové křemičité náplně. Zároveň pomáhá udržovat správné pH vody a zpravidla se mění jednou za 23 roky. Je ideální pro bazény o objemu větší než 8 m³.

Správná filtrace pomůže udržet vodu v bazénu čistou
Správná filtrace pomůže udržet vodu v bazénu čistou

Bazénové chemii se nevyhnete

Kvalitní vodu po celou sezónu vám v bazénu pomůže udržet bazénová chemie. Nejdřív je třeba pomocí testovací sady papírků či elektrického testeru zjistit pH vody. Ideální hodnota by se měla pohybovat mezi 6,87,6. Od toho se bude odvíjet volba přípravku pro úpravu pH (buď pH plus nebo pH mínus). Dále už je na vás, zda zvolíte chemii bezchlorovou nebo s chlorem. Bezchlorová chemie je vhodná pro alergiky či děti. Je sice dražší, ale nebudete se muset potýkat s chlorovým zápachem. Chemii s chlorem můžete dávkovat pomocí plováku neboli plovoucího dávkovače. Další přípravky, jako jsou flokulanty, projasňovače, šokové přípravky a podobně, vám pomohou, budete-li se potýkat se znečištěním vody v podobě řas či zakalené vody.

A teď už víte základy pro výběr. Pojďte se na nadzemní bazény podívat na Biano.

Nezapomeňte na doplňky k bazénu

Teď, když už máte vybraný bazén stačí dokoupit doplňky, bez kterých to prostě nejde. Rozhodně budete potřebovat nějaké zahradní křesílko nebo houpací síť, ve které chytíte nějaký ten bronz. Zapomínat nesmíte ani na nafukovací lehátka a kruhy do vody, pro vaše malé ratolesti.

Všechny potřebné doplňky k bazénu najdete v našem přehledu nezbytných plážových vychytávek. Všechny doplňky si můžete vzít na dovolenou k moři a zároveň je můžete využít přes léto u bazénu na zahradě.

Do bazénu patří i nafukovací matrace a kruhy
Do bazénu patří i nafukovací matrace a kruhy

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate