Vůně českého papíru

První papír se vyráběl ve starověké Číně z konopí, ke kterému se postupně přidával len, hedvábí a dřevo. Ve středověku se s jeho výrobou začalo také v Evropě. Nejdříve ve Španělsku, pak v Itálii a Francii. V českých zemích začaly vznikat první papírny v 16. století. Patří k nim i Ruční papírna Velké Losiny u Šumperka, ve které se papír dodnes vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Vůně českého papíru připomínají také mladá česká papírnictví, které svou nabídkou pomáhají znovu oživit krásný způsob komunikace, na nějž se v elektronických časech hodně zapomíná. Na mysli máme dopisování a posílání pohledů. Schválně si zkuste vzpomenout, kdy jste naposled někomu napsali dopis nebo poslali pohled… Už je to dlouho? Nevadí. Nadcházející čas prázdnin je krásnou příležitostí, jak si tenhle tradiční způsob komunikace oživit.

Pohledy od Papelote

Nové české papírnictví, jehož deníky a sešity se objevily i na Bonami, má ve své kolekci sadu krásných pohledů od českých výtvarníků. Třeba žonglujícího medvěda od Evy Macekové nebo kostkovaný ubrus v podání Heleny Kopecké. Speciální kolekci pohledů pak pro českou značku vytvořila ilustrátorka Alžběta Skálová, která jimi doplnila diář pro projekt Cesta domů.

02cef4d7c24e03c0d76f555b091e587b685cd960
Pohledy Papelote

Šestiúhleníkové obálky z Papírny

Barevné a tvarově originální dopisní sady nabízí česká Papírna, která funguje jako ekologické papírnictví. Obálky, papíry a sešity v minimalistickém designu a zářivých barvách jsou vyráběny v České republice. Barevný pozdrav ve schránce překvapí a potěší.

Stolek_10
Foto: Iri Novak

Prázdninová sada od By Myyna

Výtvarnice Markéta Jinochová, která pod svou značkou By Myyna nabízí autorské ilustrace a grafiku, připravila na léto sadu složenou z pohledů, sešitů, nálepek a pexesa. Na pohledech jsou ptáci a typické ovoce Střední Ameriky, které jsou inspirované autorčinou cestou po Nikaragui.

ovoce7
Prázdninová sada od By Myyna

 A na závěr jedno malé papírové DIY. Vytvořte si papírovou krabičku na psací potřeby, která se vám při psaní pohledů a dopisů bude hodit.

Potřebovat budete tvrdší papír se zajímavým motivem, nůžky, lepidlo a šablonu, kterou si můžete stáhnout třeba přes web Moleskine. Šablonu vytiskněte, vystřihněte a podlepte ji tvrdým papírem. Pak už jen zbývá provést patříčné ohyby a šablonu slepit do požadovaného tvaru.

navsteva_1

navsteva_3

navsteva_8

Komentáře

komentářů

1 Comment

Leave A Reply

Navigate