Víkend plný designu. V Letňanech se pořádá festival Design Shaker.

Když hledat dobrý design, tak na severu. Tenhle víkend ovšem ne ve Skandinávii, ale rovnou v pražských Letňanech, kde ve čtvrtek odstartoval festival Design Shaker. Prodejní přehlídka interiérového designu představuje zajímavé nápady od mladých tvůrců i zavedených značek, které zpříjemňují a zkrášlují naše bydlení. To nejlepší z jejich tvorby se pak nachází v Decore.Gallery – ukázkovém rodinném domě, který je „od podlahy až po střechu“ vybaven českým designem. Díky nápadu kurátorky akce Terezy Kozlové si tak lidé můžou na vlastní kůži vyzkoušet, jak se bydlí s dobrým designem.

Decore.Gallery
Interiér Decore.Gallery – úložný žebřík je od Matela Original Furniture, postel a komodu navrhlo duo Vrtiška&Žák pro Jitonu a němý sluha je od studia LLEV, které má na Design Shakeru samostatnou expozici.

„Lidé často říkají, že se jim konkrétní věci líbí, ale neví, jak je v interiéru využít. Proto jsme ve stylizovaném domě chtěli představit výběr, který funguje dohromady,“ říká Tereza Kozlová, která v rámci zařizování Decore.Gallery spolupracovala se známými značkami i studenty designu. Hned v ukázkové chodbě například stojí věšák od studentky produktového designu Johany Němečkové, která ho navrhla jako kombinaci betonového úložného prostoru a dřevěných tyčí. „Lidé se tady na něj hodně ptají, i mně samotné se hrozně líbí,“ říká Josefina Bakošová ze spolupořádající galerie Harddecore a doplňuje, že vzhledem k malému počtu vyráběných kusů jde zatím o poměrně drahou záležitost. „Třeba se ale během festivalu naskytne příležitost, jak výrobu zefektivnit,“ dodává Josefina a rovnou tak připomíná jeden ze záměrů festivalu – tedy propojit designéry a výrobce.

Vesak
Tereza Kozlová (vlevo) a Josefina Bakošová v Decore.Gallery. Nahoře je stolička Beránek od Mately, vlevo dole pak kolekce nádobí  Harddecore FOREVER

Dalším cílem je přiblížit proces kvalitní výroby, bez které se žádný dobrý návrh neobejde. A to ani v případě designových ikon, které má v portfoliu značka Vitra.  Švýcarská společnost v rámci přednášky „Originál versus kopie“, kterou organizuje ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel, Holásek & Partners, vysvětlí, proč se vyplatí investovat do originálních kousků a jak je rozeznat od těch fakových. Přednáška začíná dnes ve 14:00 ve Vitra Media Café a všichni jsou na ní srdečně zváni. Pro volný vstup stačí jen napsat mail Barboře Ševčíkové na barbora@idealab.cz, do jehož předmětu uvedete ORIGINÁL VERSUS KOPIE.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Expozice značky Vitra, na jejíž židle se můžete posadit ve Vitra Media Café.

Když na Design Shaker vyrazíte s dětmi, budou nadšené. Můžou si tady pohrát ve stylizovaných pokojíčcích, kreslit si u malých stolečků nebo se do konce začíst do krásného výběru knížek. Ty jsme našli v knihovně Lusito, která zároveň funguje jako žebřiny. Dětský pokojíček nechybí ani v Decore.Gallery, kde každý malý návštěvník nadšeně zalézá do tee-pee od značky Devoto nebo se projíždí na Torpedu od Jerryho Kozy. A je dost dobře možné, že díky Design Shakeru vzniknou i nějaké nové hračky. „Představujeme tady model dětského nábytkového systému Mooza dětem, ale hodně lidí se nás pá, jestli jde o nábytek pro panenky, tak o tom možná začneme uvažovat,“ usmívají se Petra Bíšková a Klára Císařovská z architektonického studia Mooza.

KnihovnaDS
Knihovna Lusito
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Petra Bíšková a Klára Císařovská z architektonického studia Mooza na festivalu představují model dětské kolekce nábytku, který…
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
…aranžují pro speciální fotku do našeho magazínu.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
A tady je výsledek.)  V pozadí jsou Štěpán Barták a Eva Šťásková z EP Studia, kteří na akci představují svou značku Flip Flap.
FlipFlap
Novinky od Flip Flap – věšák inovovaný o síťku a prototyp multifunkční postýlky, kterou Eva brzy sama vyzkouší.

Na Design Shakeru vystavují i mladé české značky, které se objevily také v našich kampaních na Bonami. Moc se nám líbily nové plakáty Typoland, které vytvořila Karolína Stryková, i novinky od značky Master&Master. Pokud máte doma její stůl s originální podnoží, patříte do vzácné skupiny českých zákazníků. „Jsme tu proto, abychom Česko trochu nakopli. Více než 90 procent našich věcí prodáváme do zahraničí,“ říká nám spoluzakladatel značky Master&Master Ondřej Zita s tím, že největší zájem o jejich nábytek je v Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii a ve Francii.  Kromě knihovny a stolních podnoží, které jsou nově také v měděné barvě,  patří k novinkám také skleněné vázy od studia Dechem. A k vidění je tu také prototyp postele. „Tu bychom chtěli začít nabízet po prázdninách. Plánujeme dvě variaty, jednu úplně jednoduchou, druhou s úložným prostorem,“ odhaluje plány Ondra.

Typoland
David Novotný a Jakub Mařík z Typolandu na festivalu představují nové plakáty a prototypy kovových a dřevěných písmen.
master
Ondřej Zita představuje novinky Master&Master – vázu od studia Dechem, měděné podnože a prototyp dřevěné postele.

Festival Design Shaker, který se spolu s dalšímí veletrhy o bydlení pořádá v PVA Expo Praha Letňany, najdete v hale 4. Dnes ho můžete navštívit do 18:00, zítra pak do 17:00. Základní vstupné stojí 150 Kč, přes web akce si ale můžete stáhnout zlevněnou vstupenku.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate