Výběr pohovky: Nedejte na první pohled a jděte po kvalitě

Najít krásnou pohovku online: Realita, nebo nesplnitelný úkol? Pokud se nenecháte zlákat pouze líbivým designem a budete se zajímat hlavně o materiál a péči, může vám i levnější pohovka dělat radost dlouhé roky. Pohodlně se usaďte na svém starém gauči a užijte si poslední společné chvilky. My vám zatím poradíme, jak si vybrat novou pohovku bez starostí a zbytečného utrácení.

Co vše si před nákupem pohovky ujasnit?

 1. Velikost: Počet míst k sezení, výhody rohové pohovky, umístění v interiéru
 2. Materiál, konstrukce a výplň: Výhody, nevýhody a péče o pohovku + Co je hodnota Martindale
 3. Funkce a vlastnosti: Pohovky s úložným prostorem a pro každodenní spaní
 4. Design: Které pohovky jsou v kurzu?
 5. Fámy a mýty aneb na tyto rady nedejte.

Nákupní seznamy jsou skvělá věc. Díky nim přesně víte, pro co do obchodu jdete, a strávíte tak méně času nakupováním. Podobně postupujte i při nákupu pohovky. Než vyrazíte do kamenné prodejny nebo se pustíte do pátrání na internetu, napište si vše, co od pohovky očekáváte. Jakou má mít barvu? Má být rohová nebo do U? Potřebujete pohovku s úložným prostorem nebo bez? S jasnější vizí o své nové pohovce máte větší šanci na úspěch.

1. Nejdůležitější roli hraje velikost pohovky

Dvakrát měř, jednou kupuj

Může to znít absurdně, ale běžně se nám  stává, že lidé vrací pohovku z důvodu, že se jim nevejde do obýváku. Proto jako první věc vezměte do ruky metr. Při měření zkuste změnit úhel pohledu a nenechte se svazovat stereotypy. Pohovka se dnes už nemusí „krčit“ u zdi nebo v rohu. Možná jí bude slušet umístění v prostoru. Jestliže hledáte rozkládací pohovku, změřte si také prostor pro lůžko.

Náš tip: Využijte pohovku jako předěl, který opticky rozdělí jednu místnost na dvě sekce, např. kuchyň + obývací pokoj. Možná, že přesně to je to, co potřebuje i váš domov.

Kolikamístnou pohovku koupit?

Kvůli častým návštěvám velkou pohovku nepořizujte. Sahali byste zbytečně hluboko do kapsy, a navíc byste kapacitu pohovky nevyužili na maximum. Počet míst k sezení snadno navýšíte s pomocí křesel, taburetek nebo pufů a sedacích vaků. Je to nejen levnější cesta, ale i skvělý doplněk, který v interiéru mnohdy vypadá lépe než šestimístná pohovka.

Málo místa k sezení? Stačí přikoupit puf nebo taburetku a je po starostech.

Rohové pohovky a jejich přednosti

Malé byty, kde se bojuje o každý centimetr čtvereční, potřebují chytrá řešení. Kromě rohového nábytku a nábytku s nižší hloubkou jsou to i rohové pohovky, které vám ušetří místo.

Je-li lenoška na levé straně, je vhodnější do levého rohu. Je-li na pravé straně, bude perfektně sedět do rohu pravého. Tímto pravidlem se ale samozřejmě řídit nemusíte, pakliže využijete pohovku jako optický předěl.

2. Materiál, konstrukce, výplň a hodnota Martindale

Péče o textilní pohovku je snazší, kožená se stane dědictvím

A to vůbec nepřeháníme. Pravé kožené pohovky, pokud se o ně dobře pečuje, jsou mezigenerační záležitostí a vydrží krásné i desítky let. Péče o koženou pohovku není nijak náročná. Stačí 1x za rok použít speciální přípravek a 2x až 4x ročně impregnovat.

Vyplatí se také dodržovat následující zásady:

 • Kůži vadí teplo, proto pohovku neumisťujte k radiátoru ani ke krbu.
 • Pohovku nikdy nevysušujte fénem.
 • Nevystavujte ji dlouhodobě slunečnímu záření. Kůže je náchylná k popraskání a vysychání.
 • Pohovce vadí pot, který je pro ni agresivní. V létě ji zakrývejte přehozem.

Může se zdát, že s koženou pohovkou se pojí samé starosti. Pojďme si proto zmínit její výhody:

 • Odolává zubu času, nevadí ji stěhování a má vyšší nosnost.
 • Má nadčasový vzhled, takže ať už se kdykoliv rozhodnete pro radikální proměnu interiéru, kožená pohovka bude slušet snad každému stylu.
 • Odstraňování skvrn od kečupu nebo rozlitého vína? To je postrach mnoha textilních pohovek, nikoliv kožených.
Koženou pohovku sice za pár korun nepořídíte, ale těšit se z ní budou i vaše vnoučata.

S textilními pohovkami však odpadá náročnější péče, jsou cenově dostupnější a na trhu najdete nepřeberné množství barevných variant, tvarů a velikostí. Záleží proto jen na vás, čemu dáváte přednost a co bude vašemu obýváku slušet víc.

Pohovky a jejich výplň

Milujete ten blažený pocit, když se zaboříte do měkké pohovky? Pro nás je to sice balzám na duši, ale rákoska pro naše záda, kterým chybí potřebná opora. Hoďte proto očko raději na pohovky s vyšší tvrdostí a sendvičovou výplní, která se skládá z více různě tvrdých vrstev. Pohovky jsou dostatečně ergonomické, velmi komfortní a snižují nevhodné přetěžování pohybového aparátu.

Naopak levné pohovky bývají nejčastěji vyplněny molitanem a textilní drtí nebo línou pěnou. Jejich hlavní nevýhodou jsou příliš měkké sedáky, které se brzy prosedí, a hlavně nízká životnost. Je-li ale pro vás na prvním místě nízká cena a pohovku budete využívat příležitostně, tak není důvod je hned zavrhovat.

Konstrukce pohovek

Kostra pohovky se nejčastěji vyrábí z plastu, kovu, dřevotřísky a masivu. Právě tato položka bývá na celém gauči nejdražší. Samozřejmě pohovky s masivní konstrukcí jsou nejodolnější a stojí víc, ale nevadí jim stěhování ani vyšší zátěž. Jedná se proto o velmi dobrou investici.

Kovová konstrukce je ideální volbou pro rozkládací pohovky. Má dobrou nosnost, ale je těžší a dražší. Nejlevnější variantou je plast a dřevotříska, které vynikají krátkou životností a doporučují se jen pro pohovky do prvního nebo studentského bytu.

Co je hodnota Martindale?

Toto záhadné slovíčko vám pomůže zjistit, jak moc je pohovka odolná proti otěru. Čím vyšší číslo tím lépe, ale to automaticky neznamená, že pohovky s nižším Martindale stojí za starou bačkoru. Čísla jsou pouze ukazatelem toho, pro jakou domácnost je pohovka vhodná.

 • Martindale do 20 000 cyklů: vhodná pro páry a malou rodinu, kteří pohovku využívají denně
 • Martindale do 50 000 cyklů: vhodná pro rodiny s dětmi, spolubydlení se společným obývacím pokojem
 • Martindale nad 50 000 cyklů: vhodná pro početnou rodinu, která využívá sedací soupravu přes den i večer, do kanceláří a hotelů

3. Funkce a vlastnosti pohovek

Rozkládací pohovky pro každodenní spaní

Má-li pohovka plnohodnotně nahradit lůžko, musí být vybrána pečlivě. Proto nehleďte na cenu, ale na následující vlastnosti a funkce:

 1. Matrace a rošt musí být součástí pohovky. Klasické sedáky vám brzy odrovnají záda. 
 2. Pohovku musí hravě rozložit jeden člověk. Rozkládacích mechanismů je hned několik, ale za ten nejlepší považujeme vyklápěcí. Pod sedáky umístěný rošt s matrací vytáhnete zatažením za tyč nebo textilní ucho.
 3. Konstrukce je důležitá. Po rozložení musí být stabilní a nekývat se.

Pohovky s úložným prostorem

Jsou ideální, pakliže hledáte útočiště pro peřiny, hračky nebo třeba elektroniku. Přesto má tento typ sedacího nábytku jednu nevýhodu. Tam, kde by jinak byla kvalitní konstrukce je najednou díra pro úložný prostor.

Nikdy tedy nekombinujte dvě funkce, rozkládací a úložnou, dohromady. Po několika nocích by vás mohla začít bolet záda. Je-li pohovka určena pouze pro hosty, tímto doporučením se řídit nemusíte. Návštěvu o pohodlí rozhodně nepřipravíte.

4. Který design pohovky vám sedne?

Chaise longue

Tento typ pohovky je prudce elegantní a vznešený. Chaise longue má pouze jednu područku a polovinu opěrky a je velmi populární v interiérech inspirovaných Paříží. Ačkoliv ji mnoho lidí vnímá spíše jako lenošku, skvěle poslouží i jako nevšední pohovka pro hosty.

Šedá pohovka typu chaise longue.
Nesmírně elegantní chaise longue nabídne pohodlí i pocit vznešenosti.

Moderní futon

Futon byl původně prostým lůžkem, které se stalo symbolem japonského stylu nocování na zemi. Jak pokročila doba, změnil se také způsob jakým futon vnímáme dnes. Modernější verze kombinují dřevěné sofa s futonem, na němž se dá i příležitostně a pohodlně spát.

Moderní futon Karup s možností rozložení na lůžko.
Moderní futony inspirované scandi stylem a klidně i na spaní.

Camelback

Před 300 lety měli ale lidé styl! Pohovka typu camelback je typická svou zadní opěrkou do vlnky, má štíhlé nohy a do vašeho obýváku vnese poutavou zámeckou atmosféru.

Pohovky a křesla typu camelback.
Pohovky typu camelback umí být vznešené i domácké.

Chesterfield

Hluboká pohovka viktoriánského stylu vás uchvátí svou majestátností a bytelností. Jsou pro ni specifické baculaté područky, které jsou ve stejné úrovni jako zádová opěrka. Kožené či koženkové čalounění zdobí typické knoflíky.

Třímístná kožená pohovka do luxusního obývacího pokoje.
Stará dobrá „čestrfíldka“ aneb kožená pohovka láskou na téměř celý život.

5. Fámy a mýty kolem pohovek

Pohovku musím vybírat osobně

Proč cestovat od obchodu k obchodu a strávit tam půl dne? Dnes se dá pohovka nakoupit online z pohodlí domova. Nabídka pohovek je na internetu pestřejší, na výběr máte větší klid a více času a žádného dotěrného prodejce za zády. Pakliže nebudete s výběrem spokojeni, přijedeme si pro ni a odvezeme za vás.

Nákup nové pohovky se nevyplatí

Ve snaze ušetřit pár set korun projíždíte inzeráty na pohovky a pak pro ni jedete na druhý konec města? Na takové plány zapomeňte. Bazarové pohovky bývají ve většině případů tou nejhorší možnou volbou, hlavně jsou-li rozkládací. Není výjimkou situace, že na mechanická poškození přijdete až po pár týdnech denního používání. Vrátit ji nebo prodat dál se vám bohužel už nejspíš nepodaří.

Čištění pohovek je drahá legrace

Zase lež jak věž. Dnes se výrobci snaží o to, aby vám pohovka práci nepřidělala. Většinu skvrn a nečistot odstraníte navlhčeným hadříkem, vysavačem nebo tepovačem. Pokud přeci jen budete muset do čistírny, vyčištění potahu gauče je záležitostí 1 000-1 500 korun.

Jde hlavně o vaše pohodlí

Když vybíráte pohovku, nemyslete na to, jak se na ní bude sedět tchyni nebo vašim hostům. Důležití jste vy a vaše rodina. Nenechte se ovládat trendy, které vás denně svádí k nákupu té nejdražší pohovky. Komfortní a krásná pohovka není jen otázkou ceny a lze ji pořídit bez stresování se v obchodě a zbytečného utrácení. Použijte selský rozum nebo můžete dát na doporučení známých a kamarádů, jejichž pohovka se vám vždy líbila.

Komentáře

komentářů

Navigate