Udržitelný design v českém podání

Základem dobrého designu není jen krása a funkce, ale také ekologický dopad použitých materiálů a samotné výroby. Vyrábět věci s ohledem k přírodě je v současné době trend, který má narozdíl od svých prchlivých kolegů nadčasový charakter. A v souladu s ním tvoří i čeští designéři, které téma udržitelného designu zajímá. Navrhují věci do bytu, oblečení i doplňky z přírodních materiálů s důrazem na maximální využití dostupných zdrojů a obnovu tradičních řemesel, která připomínají krásu rukodělné práce.

Jolana Vodička Šornerová

Přes den maminkou, večer designérkou. Tak pracuje Jolana Vodička Šornerová, která ráda využívá lokální materiál, ale jejíž krásná práce se letos objevila až na výstavě v New Yorku. Krásnou ukázkou jejího talentu pro recyklaci je kuchyňka z dřevěných krabiček a špalíčků, kterou sestavila pro svou dceru Joriku.

IMG_1538
Recyklovanou kuchyňku vyrobila designérka Jolana Vodička Šornerová pro svou dceru Joriku.

Anna Marešová

Mladá designérka, která má na Letné své vlastní studio, se zabývá převážně produktovým designem. Do jejího portfolia spadá i značka erotických pomůcek Whoop.de.doo, které byly součástí naší kampaně na Bonami. Celý výrobek se od začátku do konce vyrábí v České republice, což je nejen ekologické, ale zároveň se v naší zemi udržuje technologické know-how. Pod značkou se zatím vyrábí venušiny kuličky, ke kterým by se měl brzy přidat také vibrátor. Na webu Indiegogo běží psolední dny kampaň, během které je v plánu vybrat požadovanou částku na jeho výrobu. Designérka zároveň na jaře představila kolekci luxusních svítidel Luxury oddments, jejímž základem je vyřazené laboratorní sklo.

gwghercjvkbedgm5omgc
Vibrátor značky Whoop.de.doo

Eliška Judová

Kabelky, tašky, pouzdra i šaty. Tuzemské plátno, česká kůže a další lokální materiály. A samozřejmě ruční výroba, o kterou se stará Eliška Judová. V nové kolekci její značky Elajediova se objevují snově krásné šaty z lehce průsvitného šifonu, které se při pohybu zvlní a rozzáří. A jak nám Eliška prozradila v rubrice Den s designérem, v budoucnu by chtěla mít tým lidí v maličké lokální firmě, která stejně jako teď vyrábí věci z lokálních zdrojů.

11329744_1103270279699820_5506607429732317259_n
Šaty z nové kolekce od Elajediova

Zuzana Sedmidubská

Módní návrhářka tvoří pod značkou 7dub, v rámci níž loni představila bio kolekci Fishnet. Jejím základem je technika Up-Cycling, kdy se odpadový materiál využívá pro další výrobu. Součástí kolekce jsou nařasené šaty a ručně pletené modely doplněné úpletem z biobavlny.

9(1)-2
Kolekce Fishnet od 7dub

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate