Tvůrčí přístup zblízka. V Kafkově domě začal Prague Design Week.

Na to, jak malá jsme země, se u nás pořádá celkem hodně akcí zaměřených na autorský design, módu a šperk. Šikovných tvůrců ale zase tolik není ,a tak se často stává, že člověk vidí dokola pořád to samé. Atmosféra je buď nevlídná až lehce snobská nebo může být sice příjemně uvolněná, ale zase pojatá jako otevřený prostor pro všechny, kde se pomalu nedá hnout. Přehlídka Prague Design Week, která v pondělí odstartovala v Kafkově domě, nabízí něco mezi tím. Najdete tady exkluzivní kolekce, které mají přesah do umění, i užitné předměty, jejichž krása je snadno čitelná a cenově dostupná. Zajímavým bonusem akce je její snaha přiblížit tvůrčí proces, který za vznikem originálních věcí stojí. Součástí výstavy jsou tak zároveň workshopy, přednášky i krátká videa, která vás vtáhnou do kreativního světa. A z něj si můžete odnést nejen skvělý zážitek, ale také věci, na jejichž výrobě se sami podílíte.

PDW
Prague Design Week 2015: XOXO stool od Ondřeje Pelikána, Fráček od segrasegra a redesign sedačky z českých tramvají od jasiokarchitekti

Workshopy

U designérky Lenky Malíské, která tvoří porcelánové nádobí i šperky, si můžete vyrobit vlastní přívěsek na krk. Jeho základem je písmeno A navržené ve stejném stylu jako logo akce, které si prostřednictvím různých motivů sami dotvoříte. O víkendu si pak hotový skvost můžete vyzvednout. A v rámci expozice skupiny Nalejto, kterou založili studenti ateliéru Keramiky na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, si můžete dokonce rovnou vyrobit porcelánovou misku nebo pohárek. Ty si pomocí barev namalujete a pak se budete měsíc těšit na výsledek, který bude k předání v holešovické galerii.

pdw_21

pdw_15

pdw_18

pdw_22

pdw_23

pdw_5
Nalejto

pdw_33

pdw_32

pdw_35

pdw_36

pdw_34
Studio Malíská

Designová přehlídka

Na akci se představí 74 tvůrců a značek, kteří působí v oblasti módy, šperku i produktového a interiérového designu. Hvězdou přehlídky je pro nás kolekce nábytku NARKi, která propojuje produktový design s malbou. Autorem projektu, který je inspirován krásou baroka, rokoka či klasicismu, je designér Roman Kvita a malíř Dominik Běhal. Na pomezí umění a designu je také tvorba Blanky Hovorkové Maříkové, díky jejíž kolekci porcelánového ovoce a dalších navlékacích doplňků si můžete vytvořit originální lampu zcela podle svých představ. Ryza praktický, ale zato velmi krásný je pak nápad mladé designérky Lindy Vrňákové, která pod značkou SWINGY vyrábí závěsná houpací křesla. K dispozici jsou různé barvy, velikosti a dokonce také množství a rozložení míčků z HR pěny, které tvoří kostru křesla.

pdw_26

pdw_25

pdw_30
NARKi

pdw_8

pdw_10
Blaho
pdw_4
SWINGY

Doprovodný program

Rozhodně se nebojte vzít s sebou děti! Kromě toho, že je určitě budou bavit porcelánové workshopy, značka The Three Trees pro ně připravila také útulný dětský koutek, kde je dost místa na hraní i odpočívání. Součástí doprovodného programu je také Design Kino a Přednášky, díky kterým se mimo jiné seznámíte s technologií 3D tisku, dozvíte se něco o svých smyslech nebo náhlednete do plánů, jak obnovit původní krásu Horského hotelu Ještěd.

koutek

pdw_13

pdw_14
The Three Trees

Prague Design Week potrvá do neděle 17. května, celotýdenní vstupné je 100 Kč. Další informace najdete na webu akce.

Komentáře

komentářů

1 Comment

  1. Moc pěkný článek a super fotky! Díky za report. NALEJTO

Leave A Reply

Navigate