Posvítili jsme si na vánoční osvětlení

Vánoční nálada, teplé svetry i horký svařák už se nedočkavě hlásí o slovo. A stejně jako každý rok, i letos je třeba Ježíškovi pořádně posvítit na cestu. Jaké vánoční osvětlení vybrat a kolik světýlek je příliš mnoho světýlek?

Vánoční osvětlení
Posvítili jsme si na vánoční osvětlení

Pastva pro oči… i pro sousedy

Všichni si jistě vybavíte bláznivé americké komedie o vánočním šílenství, ať už jde o kompletní sobí spřežení i se Santou na střeše, nebo o světelná děla Vánocemi posedlých Kdovíků. Venkovní vánoční osvětlení je nedílnou součástí sváteční výzdoby, a vůbec nezáleží na tom, zdobíte-li celý dům nebo jen malé okno v kuchyni. Ale i když je krásné cítit slavnostní atmosféru už z ulice, nemusí nutně vypalovat zorničky všem v okruhu pěti bloků. Vkusně nasvícený stromeček na zahrádce nebo tradiční svícen na okenním parapetu dokáže vykouzlit mnohem příjemnější dojem než stovka sobích spřežení.

Jak na světelné řetězy

Zdá se to jako hračka, ale kolikrát už jste se při projíždění kolem zahrádek smáli nesmyslně pokroucenému žlutému hadovi visícímu někde ve vzduchu? Aby se z vašeho venkovního stromku nestala zábava pro kolemjdoucí a z vaší garáže nebo okenního rámu špatný cirkus, poradíme vám, jak na to. Nejdříve si doma v klidu vyzkoušejte, zda všechny připravené řetězy svítí. Abyste místo vánoční atmosféry nepřivolávali hasiče, zvolte pro vánoční osvětlení domu i zahrady spíše LED žárovky, které nevydávají tolik tepla. Při napínání horizontálních světelných řetězů myslete především na to, kde světla zapojíte do elektriky a jak dlouhý řetěz potřebujete. Neuvazujte řetězy ani dráty jinak nedeformujte, raději použijte plastové svorky a úchytky, které sežene v každém obchodě pro kutily. Šikovnými pomocníky jsou také časovače a solárně napájené články, díky kterým se nebudete muset hnát ven pokaždé, když se setmí. Pak už jen stačí nespadnou ze žebříku a můžete se svým dílem kochat celé Vánoce.

Venkovní vánoční osvětlení
Venkovní světelné řetězy

Harmonie umělého a živého světla

Jen co vejdete do bytu, ovane vás příjemné teplo, vůně cukroví a uklidňující plápolání svíček. Pohodlně se usadíte na gauč a s úsměvem se zahledíte na krásně rozzářený vánoční stromeček. A tak to má být. Zatímco svíčky vám ušetří nemalé částky z účtu za elektřinu, elektrické vánoční osvětlení na stromeček zase ušetří starosti o bezpečí celé rodiny. A pokud místo klasických žárovek pořídíte vánoční LED osvětlení, ušetříte ještě o malinko víc. Jakmile si tímto hravým způsobem posvítíte na své vánoční útočiště, přijde čas na detaily.

Vánoční světelný řetěz
Vánoční LED osvětlení

Ani jeden temný koutek

Taky vaše babička každé Vánoce opakuje, že ve Štědrý večer se v domě musí svítit úplně všude, i kdyby měla do noční tmy zářit jen malinká vánoční lucerna v každém pokoji? Před slavnostní večeří se tak váš dům vždycky rozsvítí, a to doslova – ať už vánoční svíčky, nebo malé vánoční dekorace, hlavní je, že každý pokoj má své vlastní umělecké zátiší se svícny a girlandami, mezi kterými se tu a tam mihne nějaká vánoční LED dekorace ve tvaru hvězdy nebo stromečku. I vaše bydlení se tímto způsobem stane ztělesněním Vánoc. Díky moderním technologiím se starost o vánoční světýlka stane spíše zábavou – různé časovače, fotobuňky a podobné vychytávky myslí za vás, vánoční osvětlení na baterie zase vyřeší nevzhledné dráty a kabely linoucí se podél parapetu.                                                  

Okno, které přiláká i Ježíška

Znám spoustu lidí, kteří považují vánoční osvětlení do oken za zbytečnost, plýtvání energií. Pak ale vyjdou před dům a nadšeně ukazují dětem každý plamínek, mihotavý obrys andělíčka nebo blikající hvězdu v oknech po celém širém sídlišti. Vánoční atmosféru nevystihne nic tak jednoduše jako světlo. Spousta plápolajících svíček v nádherně zdobených svícnech. Nezáleží na tom, zda máte raději přírodní motivy a materiály nebo razíte moderní styl bydlení, svíčky jsou zkrátka základ. Nízké a stabilní vánoční svícny pro jídelní stůl, vysoké a majestátní svícny na okno či komodu, a k naprosté dokonalosti už jen pár vánočních luceren ke vchodu. Nezapomeňte jen skloubit vánoční osvětlení domu a oken tak, aby se navzájem netloukla, a můžete aspirovat na krále vánočního osvětlení.

Vánoční osvětlení do oken
Okno, které přiláká i Ježíška

NÁŠ TIP

Magické a kouzelné Vánoce si doma vyčarujete i bez svíček volně poletujících v prostoru. I když… proč by se nad vánoční tabulí nemohly vznášet svíčky jako ve světě Harryho Pottera? Až půjdete příště na procházku do lesa, porozhlédněte se po pěkně kroucené spadlé větvi. Doma ji vysušte, očistěte, zavěste na pár háčku pod strop a půl práce je hotovo. Obtočte větev světýlky a pomocí lýkových provázků na ni zavěste pár čirých nebo barevných skleniček se svíčkou uvnitř. Pak už jen dozdobte k obrazu svých vlastních Vánoc ozdobami, barevnými mašlemi, sušenými pomeranči a jablky nebo jmelím a cesmínou. Z malé kuchyně je najednou Velká síň a z obyčejných Vánoc jsou šťastné a veselé.

Jakému vánočnímu osvětlení dáváte přednost vy? A jste už letos připraveni na adventní víkendy?

Komentáře

komentářů

Navigate