Tea Mountain: Čajový ráj v Karlíně

Loni v prosinci se v pražském Karlíně otevřel malý čajový ráj. Jakmile do něj člověk vstoupí, zapomene na rušné město, a ponoří se do světa příjemných vůní a uklidňujících chutí. Na své si přijdou i další smysly. Obchod s čajem Tea Mountain totiž ocení nejen milovníci čaje, ale i milovníci designu. Lenka Křemenová a David Maštálka z ateliéru A1Architects vytvořili krásný minimalistický prostor s dotekem přírody, který připomíná pohádkové posezení v kouzelném lese.

TeaMountain
Tea Mountain, foto: A1Architects

Různé materiály i odstíny zaujmou kontrastem, který přechází ve vzájemnou harmonii. Záři jasanového dřeva tlumí černý kov, velkorysost otevřeného prostoru pak vyvažují jemné detaily, které hosté objeví třeba při pohledu na organickou keramiku nebo vázu z neopracovaného kamene plnou lučního kvítí.

A1_W_WRK_INT_RETAIL_TEAMOUNTAIN_F_FINAL_07
Keramiku z Japonska doplňují kousky od Martina Hanuše. Foto: A1Architects

Zlatá klenutá linka rozděluje prostor na dvě části: Ta světlá, ve které se nachází prodejní pult a police s vystaveným zbožím, slouží nejen k prodeji, ale také k degustaci čajů. Prostor tak doplňují barové židle a dřevěný sloup s osvětlenou zlatou dutinou. Světelné kmeny jsou zároveň součástí stolků, které se nachází v tmavé části určené pro komornější vstřebávání čajových chutí. Poklidnou atmosféru zajišťuje černá omítka s příměsí slámy, jejíž nazlátlá barva mluví podobnou řečí jako dřevěná deska stolků a sedátka štokrlat.

Interier
Tea Mountain, foto: A1Architects

Tea Mountain představuje nový koncept v prezentaci kvalitních čajů z celého světa, jejichž rozmanité chutě chce nabídnout znalým milovníkům čaje i lidem, kteří je chtějí teprve objevit. Jednou z cest jsou právě zmiňované degustace, které v karlínském obchodě s čajem vyzkoušela naše kolegyně Míša Gregorová. Poprosili jsme ji o krátký rozhovor, ve kterém nám proces čajového ochutnávání přiblížila.

IMG_8523
Míša Gregorová při čajové degustaci v Tea Mountain. Foto: Ondřej Lipár

Míšo, nejdřív nám prozraď, co přesně si pod pojmem čajová degustace máme představit?

Nejsem úplně ta správná osoba, která by měla sázet moudra o čajové degustaci, jsem totiž čajový začátečník. Ke klasickým čajovnám mám lehkou nedůvěru, pokud to mám říct diplomaticky, nediplomaticky to pěkně vyjadřuje tenhle článek. Nicméně Tea Mountain je tak příjemný prostor s milými lidmi, že si mě získali po první návštěvě. Žádné vonné tyčinky, žádné zouvání, dokonce si můžete udělat fotku na Instagram a nikdo se na vás nekouká pohoršeně.

Při degustaci jsme ochutnávali oolongy z podzimní sklizně, celkem to bylo 11 čajů. Pro začátečníka je to perfektní způsob, jak ochutnat víc čajů najednou a trochu se zorientovat, jaké jsou mezi jednotlivými druhy rozdíly, a co všechno čekat.

Na které z čajů z degustace máš nejpříjemnější vzpomínky?

Nejvíc mi chutnal nepálský oolong Jun Chiyabari – mám to napsané na papírku, abych příště věděla, jaký čaj si mám odnést domů. :)

A ještě nám řekni, jestli i „čajový začátečník“ může podle chuti a vůně poznat kvalitní čaj?

Jsem přesvědčená, že ano. Pokud rádi pijete kávu, víno nebo třeba pivo, určitě rychle proniknete i do světa čajů. Hlavně se nebát.

1526913_562707720470139_956937431_n
Obchod s čajem Tea Mountain najdete v Křižíkově 488/115. Další informace o obchodě jsou k dispozici na webu www.teamountain.cz. Foto: FB Teamountain.cz

Komentáře

komentářů

4 komentáře

  1. Ondřej Mann Reply

    Doporučeno od mého dobrého známého, znalce čaje a buddhismu
    Zdraví
    Milena Černá

  2. Tak hlavně, že se tam můžete vyfotit na Instagram. To je totiž pro život vůbec to nejdůležitější. *Ach jo.*

  3. Pingback: CO WARTO ZWIEDZIĆ W PRADZE NA WIOSNĘ? | Alternatywny przewodnik po Pradze

  4. Pingback: Inovace i nostalgie českého designu | Inspirace od Bonami

Leave A Reply

Navigate