Staňte se králem grilovací sezóny

Léto se hlásí ke slovu a pro milovníky grilování to znamená jediné: nejvyšší čas připravit se na sezónu a vykouzlit tak z každé sobotní grilovačky luxusní zážitek.

Bez grilu to nepůjde

Bez grilu se samozřejmě neobejdete. Jak ale vybrat ten správný zahradní gril právě pro vás? My víme! Především zůstaňte nohama pevně na zemi a neplánujte koupi obří mašiny, disponujete-li jenom malým balkónem. V takové situaci zvažte skladný elektrický gril nebo malinký vertikální gril, který se vejde úplně všude. Letní pohodu si vyčarujete s minimalistickým grilem na dřevěné uhlí i na malé terase.

Kdo by ale seděl v parném létě zavřený doma? Že nemáte na vybranou? Ale máte. Přenosné grily Jamie Oliver navrhl sám mistr osobně. Na rodinném pikniku, výletu nebo dovolené se tak stanou nedocenitelnými parťáky při všech kulinářských dobrodružstvích.

Gril Jamie Oliver

Vychutnejte si letní pohodu

V letním horku chce většina z nás totéž: uvelebit se ve stínu a na chvíli si užít trošku volna. Ať už okupujete balkón nebo zahradu, je vás deset nebo jste sami dva, útulné posezení je základem každé oázy klidu. A pozor! Na velikosti nezáleží. Z malého balkónu se hravě stane místo snů, kde můžete mezi naducanými polštáři osnovat plány na dovolenou, zatímco budete srkat domácí mojito.

Nikde se ovšem nesní tak dobře, jako v rozkvetlé zahradě mezi voňavými pivoňkami, rododendrony a levandulemi. Ještě, že je tak snadné vykouzlit si na zahradě pohádkovou kombinaci plnou výborného jídla, zámecké elegance a roztomilých detailů. Nizozemská značka Clayre & Eef to vymyslela za vás, od zahradního nábytku, až po košíky z mořské trávy.

Jakmile se však dosyta najíte a napijete, obyčejná zahradní židle se v mžiku stane nepohodlným místem k relaxu. Naštěstí existuje nepřeberné množství houpacích lehátek, křesel a sítí, ve kterých si dáte dvacet a budete zdárně připraveni na další grilovací kolo.Houpací síť

Poctivého sice nepálí, ale u rozpáleného roštu na svou čest raději nespoléhejte. Koneckonců, obraceček, mašlovaček, vidliček a chňapek máme spoustu, tak nač riskovat? Poházené nože, utěrky, kelímky a opékací jehly všude kolem grilu přivedly už nejednoho hostitele k šílenství. Nestaňte se jejich obětí i vy a raději se porozhlédněte po nějaké šikovné schovce, kam všechny grilovací propriety uložíte. A protože uhlíky už máte v grilu, není vůbec třeba hrát si na hrdiny. Co takhle si pořídit nějaký apartní slunečník?

A nezapomeňte, pro skvěle strávený den s partou u grilu nepotřebujete nutně zahradu. Bezva zábavu si můžete vytvořit taky u jezera, na louce nebo zkrátka kdekoli, kam vás cesta zavede. Jen si kromě repelentu a nepromokavé deky nezapomeňte přibalit dobrou termotašku. Nic totiž nezhatí piknik tak jako teplé pivo.

Ušetřete si práci

Trávíte čas po grilovačce odpočinkem, nebo zuřivě myjete hory nádobí? Je-li druhá možnost správně, víme, jak tomu učinit přítrž. Veselé papírové nádobí a neotřelé dřevěné příbory vám i vašim blízkým zpříjemní a zjednoduší stolování, takže se budete moci soustředit jen a jen na zábavu a skvělé jídlo. Úklid se díky našim malým pomocníkům stane něčím, co ani nepostřehnete.

Nezáleží na tom, jestli slavíte narozeniny, loučíte se se svobodou nebo se zkrátka jen radujete z každého letního dne. Každá párty si zaslouží mít glanc a šmrnc. Načančané girlandy, když je třeba troška noblesy, nenápadné lucerničky a louče pro romantickou atmosféru a spousta kytek pro únik z betonové džungle. Dekorace na zahradu rozhodně ke každé akci patří a vyplatí se ji řádně vymazlit.

Zahradní osvětlení

Pro ty, co chvíli neposedí  

Udržet ty nejmenší strávníky u stolu je občas ten nejtěžší úkol na světě. Obzvlášť, když maso bude až za pět minut, a to je čas, který připadá malým raubířům jako celá věčnost. Při plavbě na pirátské lodi, dobývání indiánské vesničky nebo snaze zhoupnout se až do nebe je ale dost velká šance na maminčin klid v duši a dětskou spokojenost. Ostatně není od věci mít někde po ruce třeba i petanque. To, aby se ani dospěláci během čekání na grilované lahůdky náhodou nenudili. A nezapomeňte na dětskou stoličku i k velkému stolu. Každé dítě vám totiž potvrdí, že sedět na pestrobarevném kusu moderního umění po boku celé rodiny je mnohem větší vzrůšo, než tiše jíst na obyčejné židli.

Dětská stolička Magis

Namíchejte si delikátní marinádu

Chutných a ověřených tipů na skvělé grilovací recepty není nikdy dost. Takovým nepřekonatelným evergreenem jsou léta letoucí třeba grilovaná žebra, takže se šikovný recept na jejich marinování vždycky hodí. Přichystejte si:

  • 5 lžic olivového oleje
  • 5 stroužků česneku na plátky
  • 4 lžíce sójové omáčky
  • 2 lžíce mleté papriky, šťávu z půlky citrónu
  • 2 cibule nakrájené na kolečka
  • sůl

Všechno pěkně smíchejte do marinády, žebírka jí důkladně potřete a přes noc uchovejte někde v chladu, ideálně v neprodyšné krabičce. Pak už jen šoupněte maso na gril a dle potřeby občas potřete zbytkem marinády.

Gril

Přejeme dobrou chuť a spoustu krásných grilovacích večerů.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate