Slovenská designérka Romi Klimeková: Moje bydlení je propojené s módou a životním stylem

Romi Klimekové je 31 let, žije v Bratislavě a živí se jako interiérová designérka. Ráda sportuje, chodí do kina a na výstavy, miluje cestování a čas, který může trávit se svými nejbližšími. Po jakém designové kousku touží, jaký styl je její oblíbený nebo kde ráda nakupuje? To vše a něco navíc prozradila v rozhovoru s naší Jajou, kterou znáte z blogu lesimple.sk.

Vystudovala jsi právnickou fakultu UK, ale teď se věnuješ interiérovému designu. Čím tě tak oslovil, že jsi se mu začala věnovat naplno?

Ta touha se projevila už v dětství, kdy jsem doma a na návštěvách přemisťovala nábytek, měnila barvu stěn nebo ráda dekorovala. Při studiu vysoké školy jsem pracovala v módní oblasti a také zařizovala jeden dům. Po škole se očekávalo, že se vrátím k „seriózní práci“, nastoupila jsem do praxe, udělala si doktorát a pracovala jako koncipient. Ale po 3 letech moje vnitřní přesvědčení zvítězilo a vrátila jsem se k designu.

coverRomi
Slovenská designérka Romi Klimeková | Foto: archiv Romi Klimekové

Kromě interiérů tě ale zaměstnává i práce pro občanské sdružení Pes v núdzi, které jsi sama založila. Jak se dají tyto dvě celkem odlišné činnosti skloubit? Žiješ v krásném bytě s kopu domácích zvířat?

Sama si často kladu tuto otázku. Kombinuji dva úplně odlišné světy, ale asi i díky tomu žiji v nějaké rovnováze. Zatím to takhle funguje už osmý rok a jsem sama zvědavá, jak dlouho to ještě zvládnu. Časy, kdy jsme měla domácnost plnou psů, už pominuly a chodím za nimi k nám do pobočky. S partnerem máme pejska Huga a ten nám bohatě stačí.

Jak vypadá tvůj běžný den?

To je různé. Buď sedím doma za počítačem a vyřizuji agendu, maily, připravuji podklady k projektům, a nebo celý den běhám po schůzkách, stavbě, obchodech – vždy podle dané fáze aktuálního projektu.

Romi Klimekova - byt
Byt slovenské designérky Romi Klimekové propojuje design, módu i její životní styl.

Romi Klimekova - byt

Jak dlouho jsi hledala svůj vlastní styl?

Formoval se už od vysoké školy a věkem se ustálil do ucelenější podoby. Moje bydlení je propojené také s módou a životním stylem, i když se to tak na první pohled nemusí zdát. Přikláním se k severskému designu a francouzské eleganci. Také mám ráda industriální prvky a bohémský styl.

Prozraď nám, na kterou věc jsi ve svém interiéru nejvíce pyšná?

Dnes na jeho celek, trvalo mi to 4 roky. Nejdřív nebyly finance, pak čas a dnes jsem šťastná, že jsem to konečně dobojovala. Téměř vše mám vyrobené na míru a dopřála jsem si i designové kousky, po kterých jsem toužila. Pomalu si však v hlavě skládám už další. Je to jako droga a když je to ještě moje povolání, asi budu stále toužit po změně.

Existuje nějaký kousek, který ti nedá spát a po kterém toužíš?

Sním o pěkném bílém jídelním servisu z porcelánu. Okamžitě bych sáhla i po Barcelona bench od Miesa Van Rohe-ho, to je pro mě must have kousek. Stejně tak i jídelní stůl a k němu stoličky od Carla Hansena nebo některé židle z dílny Poliform. Líbila by se mi také svítidla od Toma Dixona, Inga Maurera nebo produkty od Vipp, Baxter, B&B Italia, Mater.

romiByt1

Přikládáš ráda ruku k dílu a občas při tvoření interiéru něco natřeš, zašroubuješ…?

Já jsem velmi akční typ. Často tak sama něco složím, natřu apod. Páni řemeslníci občas nestačí koukat. Někdy si tím ale ušetřím složité vysvětlování a za výsledek si pak ručím sama.

Zavedla tě práce interiérové designérky i za hranice Slovenska?

Ano, pracovala jsem na jednom projektu v Praze, v Rakousku a nedávno jsem byla i v Portugalsku.

projekt-Drotarska_2014_photo-by-Lucia-Jesenska_3
Foto: Lucia Jesenská
projekt-Drotarska_2014_photo-by-Lucia-Jesenska_1
Foto: Lucia Jesenská

Který časopis tě nejvíce inspiruje?

Každý měsíc si kupuji časopis Dolce Vita, britskou verzi Elle Decor a pak náhodně podle toho, co mě v daném časopisu zaujme.

Nakupuješ nábytek a doplňky pouze v kamenných obchodech nebo ráda využíváš i online nákup?

Dost často využívám online nákup, protože velké množství produktů z jiných zemí je pro náš trh dostupný právě díky internetu.

A kde ráda nakupuješ kousky do interiéru?

Mám své oblíbené kamenné prodejny v Bratislavě a ve Vídni a také své oblíbené webové stránky, mezi které samozřejmě patří i Bonami.

projekt-Praha_2013_foto-by-Filip-Slapal_1
Foto: Filip Šlapal
projekt-Praha_2013_foto-by-Filip-Slapal_2
Foto: Filip Šlapal
projekt-Praha_2013_foto-by-Filip-Slapal_3
Foto: Filip Šlapal

Jaja Jenčová

Žiju v Bratislavě, je mi 34 let, mám 2 dcery, doma 1 workoholika a 2 online stránky LeSimple.sk & LeMini.sk. Ráda píšu o všem, co mě zajímá.


Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate