3 designérské oříšky a jejich rozlousknutí

Jak čelit výzvám, které nás při zařizování interiéru čekají? Jak správně rozmístit osvětlení, abychom se vyhnuli stinným místům? Jak  přivést nebo naopak odvést pozornost diváka od některých kousků v místnosti? K čemu všemu se dá použít černá lepící páska a kartónové krabice při plánování rozmístění nábytku? Na naše zvídavé otázky nám odpovídali odborníci na slovo vzatí – Ing. arch. Daniel Pružina a Adam Buśko.

  1. oříšek: Zaměření pozornosti v interiéru aneb Kam chcete, aby se vám (ne)koukali?

Na co je dobré v interiéru upozornit a co raději přesunout do pozadí? Která místa si zaslouží intimnější atmosféru a jak ji v místnosti vytvořit, když počítáme každý metr?

Pojďme rovnou k věci. Občas se stává, že nějaký kousek začne místnosti dominovat a přitáhne pozornost návštěv tam, kde bychom ocenili spíše soukromí. V těchto případech je čas na přidání “konkurence” – dalšího výrazného kousku, který odvede pozornost pozorovatele jinam.

32751.jpg
Foto: Martina Design, Biano

Dalším možným řešením je například narušení barevného ladění interiéru jinak barevným, výraznějším kusem nábytku, přidáním jinak barevných doplňků nebo změnou rozptýlení světla za pomoci výrazné stojací lampy.

162805.jpg
Foto: Stag Pads International, Biano

Někdy pokoj naopak postrádá jasného „vůdce” – v takové situaci by nejlepším řešením mohlo být osvětlení kusu nábytku, který chcete v interiéru zdůraznit, nebo zavěšení výrazného prvku –  např. zrcadla v rámu, které na sebe stahuje pozornost naprosto přirozeným způsobem – “promítá” totiž vždy aktuální dění v pokoji.

Teď už se však pojďme podívat na některé konkrétní designérské výzvy a návrhy řešení od našich specialistů:


Postel jako magnet


Výzva: Při vstupu do ložnice ihned spatříme postel s vysokou matrací. Nechceme však, aby se na ni návštěvy koukaly, raději bychom, aby zaměřily pozornost třeba na pracovní stůl ve tvaru L, který je hned vedle. Nemáme v plánu postel přesouvat a hledáme nějaké rychlé a efektivní řešení…

Řešení: Odborník doporučuje umístit ke stolu nějaký výrazný prvek – velkoformátový obraz nebo něco podobného. Případně zkusit vymalovat výraznější barvou roh místnosti, kde se stůl nachází – malou plochu na všech třech stěnách ve tvaru trojúhelníku. Dalším možným řešením by bylo umístění vysoké (klidně až 2 m), designově výrazné lampy. Efekt bude o to výraznější večer, když bude v pokoji šero a lampa bude rozsvícená.

Luž.jpg
Foto: Biano

Zrcadlo diktuje podmínky

Výzva: Rádi bychom si v ložnici pověsili velké zrcadlo o rozměrech cca 80 cm x 180 cm… Stěny máme vymalované na světle šedou. Uvažujeme nad umístění foto tapety s trávou nebo bambusem okolo zrcadla, ale máme obavu, jestli už toho na zdi nebude trochu moc.

Řešení: Když přijde řeč na zrcadlo, namísto uvažování o jeho pozadí, odborník doporučuje zaměřit se na možnost zajímavého rámu. Pokud máme zájem o přírodní motivy – pak navrhuje zvolit rám zrcadla vyrobený z přírodního dřeva. Zvýrazňovat zeď za zrcadlem není příliš dobrý nápad. Zrcadlo samo o sobě přináší do interiéru spoustu zajímavých a proměnlivých scén. Je to trochu podobný případ jako dát výraznou, vzorovanou tapetu za televizi ;)

Zrc.jpg
Foto: HANÁK ZLÍN, Biano

Televize jako dominující prvek

Výzva: Láká nás kombinace bílých cihel a betonu na protilehlých stěn v obývacím pokoji. Máme však pocit, jestli to nebude “až moc” na tak relativně malém území, kde je navíc jedna z bočních stěn zkosená… Aktuálně také váháme nad tím, jestli stěnu z bílých cihel umístit za televizor nebo za kanape.

Řešení: Kombinace betonu a cihel je báječnou volbou. Rada odborníka zní – umístit hladké stěny za televizi, aby nedocházelo ke zbytečnému rozptylování při jejím sledování. Pokud se navíc v budoucnu rozhodneme vyměnit televizi za projektor – nic nám v tom nebude bránit. A filmy promítané na surové betonové stěně vypadají přímo skvěle!

Arch.jpg
Foto: ARCHANTI, Biano

Zajímá vás, jak si živě představit a dopředu dobře rozvrhnout rozmístění nábytku v místnosti tak, aby se vše vešlo a pokoj nebyl přeplněný?

Pak pokračujte na 2. designérský oříšek: Představy versus realita – nepodceňujte sílu vizualizace.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate