Růžová v interiéru? Překvapí vás svou univerzálností

Není snad kontroverznější barvy. Růžová umí být něžná jako pohlazení, ale i pořádně divoká. Kdekdo nad ní ohrnuje nos, ale my vám ukážeme, že se stačí držet pár jednoduchých pravidel a s růžovou můžete experimentovat, aniž byste sklouzli ke kýči. Zeptali jsme se odborníků z Free Architects, jak na růžovou v interiéru!

růžový interiér
Foto: Zuiver

Růžová barva, která vznikla smícháním červené a bílé, je uklidňující, uvolňuje mysl a napětí ve svalech. Je vytříbená a elegantní. Už dávno neplatí, že patří jen do pokojů malých roztomilých děvčátek. Růžová byla, je a bude trendy ve všech svých odstínech. A právě letos zažívá obrovský boom.

Firma Pantone Color Institute, která udává krok ve světě barev již více než 50 let a každý rok představuje barvu roku, vyhlásila světle růžovou Rose Quartz společně s modrou Serenity jako ty, které budou v roce 2016 vládnout světu módy i designu. Ale i když je růžová trendy, musíme znát její možné odstíny a vybrat ten správný,aby v interiéru působila adekvátně a nesklouzli jsme ke kýči. A že to s růžovou jde velmi snadno.

růžový interiér
Foto: Calligaris, Biano.cz

Růžová je jedna z nejuniverzálnějších barev. Její světlé odstíny jsou jemné a hravé, střední tóny zase hravé a romantické. Sytou růžovou používejte velmi obezřetně! Růžová nemusí vždy v místnosti být za romantickou. Má též extravagantní povahu. Tmavá sytá růžová je velmi výstřední a hodí se pro odvážné dámy, které se nebojí pozornosti.

Sytá růžová tvoří krásný pár s odstíny modré, jako jsou tyrkysová, švestková a tmavě modrá a také s tmavě šedou. Nejjemnější kombinací je růžová s bílou. V kombinaci s šedou a neutrálními barvami se hodí např. do ložnice, kde se vám bude krásně odpočívat.

růžový interiér
Foto: JENA, Biano.cz
růžová jídelna
Oblíbeným odstínem růžové je lososová, která se hodně přibližuje k oranžové paletě. | Foto: Calligaris, Biano.cz

Pro tento rok je nejvíce trendy zmiňovaná Rose Quartz. Je to velmi jemný odstín růžové a krásně ladí s chladnou modrou. Představuje spojení a harmonii, stejně jako uklidňující smysl pro pořádek a klid.

A co starorůžová? Někomu z nás může starorůžová barva připadat staromódně a nudně. Opak je však pravdou! Je to barva velmi elegantní, vhodná do každého interiéru a pro všechny věkové kategorie. Na stěnách působí nenuceně, vytváří příjemné pozadí a na doplňcích vypadá přímo kouzelně. Starorůžovou je nejlepší kombinovat do romantických variant s blankytně modrou, světlými odstíny okru a bílou. Sluší jí to ale také v kombinaci s chladným betonem.

růžový interiér
Foto: KP INTERIORS, Biano.cz

Mnozí, kdo této barvě fandí, se ji i přesto tak trochu zdráhají použít při zařizování nebo dekorování svého interiéru z obavy, že to mohou přehnat  a docílit nechtěné kýčovitosti a přeplácanosti. Pokud chcete ve svém interiéru mít tuto barvu, která dokáže zjemnit i prostory industriálního stylu, lze ji bez obav zakomponovat tak, aby byla oku i těm, kterým je růžová naprosto cizí.

Ke koupelně sedí spíše růžové doplňky, jako jsou osušky, lahvičky na mýdlo a koš na prádlo. Díky tomu bude interiér koupelny působit útulněji a jemněji.

růžové doplňky
Foto: Aquanova

V ložnici se můžete rozmáchnout s růžovou i po stěnách. Výmalba či tapeta se sem naprosto hodí. Zde se ale vyvarujte sytému odstínu, mohl by narušovat klidnou atmosféru potřebnou pro odpočinek. Ti méně odvážní si mohou libovat v růžových polštářích, přehozech. Romantickým duším se bude líbit i růžový baldachýn nad postelí.

Do obývacího pokoje si už můžete vybrat i jeden z výraznějších kousků, jako je sedačka, koberec či lampy. Zde vynikne i kombinace dvou odstínů růžové. Jedna na stěnách a druhou na nábytku. Držte se však pravidla, všeho moc škodí a i přes to, že jste milovníkem růžové.

To samé platí i o kuchyni. Růžová kuchyňská linka je super a to i v moderním pojetí a pro milovníky retra jsou na trhu k dostání i růžové spotřebiče.

růžová koláž
1. Plakát Make Your Own Dreams | 2. Sada 3 svícnů Coral Opal | 3. Stropní světlo Glass, růžové | 4. Vonná svíčka s poklopem Love | 5. Rozkládací křeslo s područkami Splitback Frej | 6. Povlak na polštář Molisa

Tak co, jak se vám použití růžové barvy v interiéru líbí? Zkusili byste si v jejích odstínech zařídit bydlení?


Architektonické studio Free Architects tvoří tým talentovaných architektů a interiérových designérů. Společně pracují již od roku 1997. Těžiště jejich práce je architektura, interiéry a design a s tím související projekční činnost. Nejvíce navrhují v oblasti bydlení, developmentu a komerčních prostor.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate