Česko-slovenské duo Made by Deus vás dostane humorem i originalitou

Alexandra je Slovenka, Michal zase pochází z České republiky. On se vámi bude vesele bavit, zatím co ona bude kreslit, dokud dílo nebude v jejích očích dokonalé. Mladý manželský pár spojuje vášeň pro typografii a společně tvoří pod značkou Made By Deus plakáty, které vás odzbrojí svým humorem a nápaditostí. A jak kousky, které právě teď najdete i u nás na Bonami, vznikají?

Made By Deus

Jak vznikl nápad, že se pustíte do tvorby typografických plakátů?

Michal: To nebylo tak těžké. Doma máme pokreslená zrcadla, zdi, lednici – základy typografie ovládá i náš pes.

Alexandra: Nešlo o žádné zdlouhavé rozhodování. Po odchodu z práce jsem si položila otázku, co že to chci vlastně dál dělat. A odpověď byla – kreslit písmenka.

Na vašich webových stránkách o sobě píšete – on rád mluví, ona ráda kreslí. Jak se dělíte o práci?

Michal: Jednoduše, já mluvím a žena dělá.

Alexandra: (přikyvuje)

Made By Deus

Made By Deus

Jak vznikne takový plakát? Kdo všechno se na něm podílí a jak dlouho to trvá?

Michal: Prvotní jsou slova a pak hodiny práce, ale o tom ví více Saša. Já jen vždy řeknu, co si myslím a dostanu vynadáno, že tomu nerozumím.

Alexandra: Nejdříve je vtipná věta. Při výběru uplatňuji jednoduché pravidlo – chci nebo nechci to mít doma na stěně. Potom přichází na řadu skicování s tužkou, papírem, gumou a fixou. Po zhruba 120. návrhu (a Michalovo větě, že už mezi tím nevidí žádný rozdíl) favorita naskenuji, převedu do vektorů a dál upravuji na počítači. Hotový plakát nechám 2 dny dozrát. A pokud už k němu nemám žádné výhrady, putuje do tiskárny. Tam ho vytisknou, ořežou a ještě voňavý od barvy putuje k zákazníkům.

Kde berete inspiraci?

Michal: Kdekoliv! Cestování, pes, rodina, naše vzájemná touha stále se dobře bavit. A možná bych si zde dovolil citovat Einsteina: “Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.”

Alexandra: Z každodenního života. Letiště v Dubaji je na inspirativní situace stejně úrodné jako návštěva pošty v Martině.

Made By Deus

Máte oblíbené umělce nebo ilustrátory? Ať už z Česka, Slovenska nebo ze zahraničí.

Michal: Miluju Maxipsa Fíka! Už od dětství. Ale jinak mým nejoblíbenějším lokálním i zahraničním ilustrátorem je moje žena.

Alexandra: Když jsme si koupili psa, trvala jsem na tom, aby se jmenoval Neville jako Neville Brody (nakonec má jméno pro francouzském šéfkuchařovi Joëlu Robuchonovi). Z ilustrátorů mě baví Sanna Annukka. Svou tvorbou mě nejvíc ovlivnili dva moji učitelé – Peter Ďurík a Milton Glaser.

Máte nějaké tipy pro ilustrátory – amatéry?

Michal: Já například neumím vůbec kreslit, ale mám jednu kresbu, které říkám “něco”. Moje žena jí říká “chlupaté mýdlo”, ale já si dál trvám na tom, že to je můj “mastrpís”. Takže moje doporučení je – jestli vás to baví a těší, tak to dělejte.

Alexandra: Stále hledejte lidi, kteří jsou ve svém oboru o úroveň výš a učte se od nich. A musí vás to bavit, jinak je to o ničem.

Made By Deus

Na střídačku pracujete v České republice a v zahraničí. Jak tedy vypadá vaše bydlení a co musíte mít vždy s sebou, abyste se cítili jako doma?

Michal: Jeden druhého. Můj domov je tam, kde je moje žena, ona ho umí udělat všude. Takže moje žena, můj syn, rodiče, přátelé a nic víc. A po praktické stránce telefon, počítač a připojení k internetu.

Alexandra: Pro nás je strašně důležitá svoboda a domov máme všude, kde jsme spolu. A je tam internet a prosecco. Naše kancelář se vejde do příručního kufříku, takže máme ještě hromadu místa na všechny moje kabelky, se kterými se cítím jako doma úplně kdekoliv.

Co chystáte do budoucna?

Michal: Být šťastní. Mít radost. Smát se. A pak ještě nějaké pohlednice, diáře, kalendáře a spousty dalších věcí.

Alexandra: Byť šťastní a cestovat. A nové produkty!

Made By Deus

Typografické plakáty z dílny Made By Deus najdete v naší aktuální kampani na Bonami.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate