Jak vzniká houpací křeslo Swingy a čím je výjimečné? Přečtěte si rozhovor s designérkou Lindou Vrňákovou

Z potřeby naučit se meditovat, nechat tvořit fantazii a uvolnit se v mírném pohupování, které příznivě působí na tělo i mysl. Právě proto vzniklo houpací křeslo Swingy plněné masážními míčky, které jdou ruku v ruce s osvědčenou českou rehabilitační metodou míčkování. Za tímto fenomenálním počinem stojí česká designérka Linda Vrňáková, která tvoří pod značkou LIV DESIGN. A my měli na letošním ročníku designérské přehlídky Prague Design Week možnost ji pro vás trochu vyzpovídat!

Linda Vrňáková
Designérka Linda Vrňáková | Foto: Barbora Votavová

Kdy a jak vznikl nápad vytvořit houpací křeslo Swingy?

Byla to moje klauzurní práce v prvním ročníku magisterského studia na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.  Ještě předtím jsem pracovala na redesignu starých van, které jsem předělávala na sedací nábytek. Chtěla jsem jim dát nový rozměr a nového ducha. Přemýšlela jsem, jakou zajímavou výplň udělám do čalounění, a na internetu jsem objevila pěnu upravenou do tvaru míčků. To mě zaujalo, tak jsem si nechala poslat nějaké ukázky. Následně mě paní, od které jsem míčky objednávala, oslovila, na co je potřebuji a co s nimi zamýšlím, protože do té doby se používaly jen ve zdravotnictví. Můj nápad ji moc zaujal, a tak vznikla spolupráce s paní Lelkovou, jejíž matka je právě paní Jebavá, která velmi úspěšnou metodu míčkování vymyslela. Míčky jsem pak začala používat do čalounění a řekla jsem si, proč z toho neudělat nějakou závěsnou věc. Něco, co bude příjemné, v čem můžu propojit pohupování a masírování.

Od května 2015 houpací křesla prodávám a věnuji se zakázkové malosériové výrobě. Žádné velké série nechci dělat. Spolupracuji s českými maloobchodníky. Dávám práci krejčové, která mi šije potahy, truhláři z Ústeckého kraje a potom mám spoustu malých dodavatelů. U houpačky je to docela zdlouhavý proces, mám asi 10 různých dodavatelů.

Swingy from Petr Vyšohlíd on Vimeo.

Jak dlouho trvá než vyrobíte jedno křeslo?

To záleží na dodávce, ale když mám všechno po ruce, trvá to s celkovou mojí prací a kompletací asi tři dny. Tři dny neustálé práce. Ze začátku jsem byla na všechno sama, ale zjistila jsem, že to nejde dělat dlouhodobě. Zakázek stále přibývalo, a tak jsem si začala zaučovat krejčové. Zakládám si na tom, aby bylo vše opravdu precizní, takže než jsem si našla šikovnou krejčovou, na kterou se mohu opravdu spolehnout, chvilku to trvalo. To samé bylo s truhláři, než mi vyvrtali rozpěry přesně na milimetr. I stáčírnu lan, která by mi přesně lana navazovala tak, jak potřebuji, jsem hledala dlouho. Teď už mám ale kolem sebe tým lidí, na který se můžu kdykoliv spolehnout.

Jaké látky používáte?

Spolupracuji s českým zástupcem jedné firmy ze Španělska, který má dobré a velmi kvalitní látky. U látek jsem si také prošla dlouhým procesem testování a zkoumání, aby opravdu vydržely tu zátěž i bodové prošívání. Vyzkoušela jsem několik prototypů, než jsem našla ty pravé.

Stejné to bylo i s testováním pěny na míčky. Ty se soustruží jeden po druhém. Nechávám si je nařezat v jedné rodinné firmě, která se zabývá PUR pěnami. Je důležité říct, že nejde o molitan, protože na něm se pak časem udělají žmolky, pěna si sedne, nedrží tvar a prosedí se. Do houpacího křesla i do novinky – houpacího lehátka Lefkada používám PUR pěnu, která se vyrábí za studena a používá se do matrací, je velmi pružná, navrací tvar a vydrží dlouhodobější zátěž.

houpací křeslo
Houpací křeslo Swingy In | Foto: Barbora Votavová

Křeslo plníte dvěma různými míčky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Žlutý míček je duran, který se dováží z Rakouska. Je to ta nejkvalitnější pěna a  používá se právě na metodu míčkování. Paní Lelková ho má osvědčený, takže o něj jsem se už nemusela starat. Já jsem řešila ten druhý, modrý míček, který je měkčí. Tvrdé míčky totiž nejsou úplně vhodné pro oblast hlavy, kde by tlačily. Modré míčky proto dávám pod hlavu, do krajů a pod nohy. Žluté míčky jsou zase ideální pod páteř a na sedací část.

míčkování
Foto: Barbora Votavová

Křesla vyrábíte na zakázku. Co se tedy děje v momentě, kdy vám přijde objednávka?

Už dopředu mám objednaná lana a mám připravené rozpěry od truhláře. Pak si objednám velké množství kostek , které právě paní Lelková jednu po druhé vysoustruží do míčků. A podle toho jakou si zákazník přeje barvu, objednám látku. Materiál mi většinou přijde do týdne a já ho můžu dát krejčové Ivaně, která má už u sebe připravené míčky a kůži, na kožené detaily. Paní krejčová mi pak dodá hotový potah s míčky i s vnitřním lanem. Ještě k tomu ušije brašnu ze 100% bavlny. Já pak už jen vypálím na kožený detail logo, do kapsičky vložím brožurku s informacemi o tom, jak se křeslo polohuje a čistí, navážu lana, dodám tyče a nakonec s láskou zabalím.

Jak nejlépe vyřešit zavěšení křesla?

Nejdůležitější je si zjistit, jaké máte stropy, a následně je zkonzultovat v železářství, kde vám určitě poradí. Já sama mám panelákový byt, kde jsou vlastně nejhorší stropy – betonové s průduchy, takže tam ani nemůžete dát chemickou kotvu. Vyřešili jsme to ale speciálními hmoždinkami, které se roztahují do stran a navrtá se tam akorát vrut s očkem, do kterého se na karabinu houpačka zavěsí. Křeslo Swingy je dělané na klasické 265 cm vysoké stropy. Když má ale někdo vyšší stropy, řeší se to přídavným lanem. Výška se ještě může při prvním používání lehce lišit, protože bavlněná lana jsou čerstvě stáčená a nejsou vytažená do své finální délky. Je proto potřeba na křesle pravidelně sedět, aby se lana usadila a křeslo už nepružilo.

Už jsem se ale také setkala s tím, že lidé nemají křeslo kam zavěsit, takže ve spolupráci s jednou českou firmou vyvíjím stojan, který by měl být snad do měsíce hotový.

Linda Vrňáková
Nejnovější počin Lindy Vrňákové – houpací lehátko Lefkada | Foto: Barbora Votavová

Jak se liší modely Swingy In a Swingy Out?

Swingy In je vhodný do interiéru a Swingy Out zase do exteriéru. Liší se pouze v použitém materiálu sedáku. Na Swingy In používám čalounickou látku, která je ošetřená aquacleanem, což je snadno udržovatelný povrch. Viděla jsem, že i když na něj děti kreslí fixou, dá se zase velmi snadno vyčistit hadříkem a mýdlovou vodou. Látka je také příjemnější na dotek. Na exteriérovou verzi, tedy Swingy Out, používám outdoorový materiál, který je ošetřený teflonovou úpravou, aby po něm voda dobře stékala a nepropouštěl. Ale protože tyče i lana zůstávají stejná, nedoporučuji nechávat křeslo celoročně venku.

Co jsou největší přednosti křesla Swingy? Proč by si ho lidé měli pořídit?

Jsem přesvědčená, že jedinečnost křesla je v masážních míčcích. Ty totiž opravdu dodávají jiný pocit a rozměr z relaxace. Míčky tlačí na určité body na zádech a dochází tak k uvolnění páteře a svalů. Důležitý je pro mě i osobní přístup a velkou přidanou hodnotou, na které si zakládám, je zakázková ruční výroba. Zároveň chci podporovat české produkty a českou malovýrobu. Mám ráda kontakt se zákazníkem, chci zjistit jeho potřeby a vyjít mu vstříc tak, jak potřebuje. Je tu také možnost osobní domluvy a vytvořit i jiný tvar. Ráda dělám design pro lidi. Navíc za vším stojím já a kontroluji neustále kvalitu, aby bylo vše perfektní.

liv design
Foto: Barbora Votavová

Na čem zrovna teď pracujete?

Pracuji na další relaxačním produktu. Už jsem vyvinula houpací lehátko Lefkada, které je z větších míčků a je navrženo tak, aby bylo člověku pohodlné. Teď ale vyvíjím z ohýbané překližky nehoupací lehátko, které bude opět plněné míčky. Navrhuji ho na popud jedné psychoterapeutky, která ho chce do své ordinace. Chci se i nadále zabývat relaxačním designem, protože si myslím, že v dnešní uspěchané době lidé málo odpočívají.

A jak vy sama nejraději odpočíváte?

Já odpočívám aktivně. Zkoušela jsem třeba i meditovat, ale to mi prostě nevyhovuje a nejde mi to. Nedokážu asi vydržet v klidu. Proto vyvíjím houpací věci, že se aspoň u toho odpočinku trochu hýbu. A u lehátka Lefkada navíc posilujete i břišní svaly. Odpočívám ale také prací a tvorbou. Vezmu si třeba skicák a kreslím si nové nápady. Hrozně mě to baví a naplňuje.

houpací křesla
Houpací masážní křesla Swingy In najdete hned v několika barevných variacích v naší stálé nabídce nábytku.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate