Říjnové DIY: Parádní teepee (nejen) pro děti!

I když za okny svítí sluníčko, teploty venku už začínají být pěkné zrádné. Říjen, to je ideální čas zůstat pěkně v teple domova, připravit si šálek horkého čaje a zachumlat se po deku. Ale co to tentokrát udělat trochu jinak? Vezměte nůžky do ruky, nechte mysl otevřenou všem nápadům a udělejte si jednou za čas tvůrčí odpoledne! My vám každý týden přineseme dávku pořádné inspirace, protože říjen je v Bonami magazínu měsícem kreativních DIY projektů!

S příchodem chladného počasí nejen vaši nejmenší ocení, když jim doma vytvoříte kouzelný prostor na hraní, který bude jejich malou skrýší. Zkuste jim proto vyrobit stylové teepee, se kterým společně zažijte spoustu legrace. Ať už si budete hrát na indiány nebo si v něm po obědě zalenošíte. A jak na něj, vám poradí šikovná Jana Ardanová.

IMG_0615_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Co budete potřebovat?

– 5 dřevěných tyčí o délce cca 200 cm (koupíte např. v zahradnických potřebách)
– vrtačku
– tenký přírodní provázek na propletení (cca 7 m)
– hrubší lano (cca 4 m)
– bílou bavlněnou látku (šířka: 140 cm, délka: 360 cm)
– béžovou látku na lem (šířka: 140 cm, délka: 40 cm)
– ostré nůžky
– křídu na látku
– jehlu a nit
– gumu, odlamovací nožík, korkovou zátku
– sekundové lepidlo
– černou barvu na textil
– štětec
– talíř

IMG_0963_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
1._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Přibližně 5 cm od okraje tyče provrtejte. Všechny pak postavte do tvaru jehlanu a přizvěte si jednoho pomocníka. Jeden z vás podrží tyče nahoře pěkně u sebe a ten druhý je pomocí provázku a vyvrtaných děr pospojuje, aby se tyče nehýbaly. Každou tyč klidně obmotejte vícekrát. Pak přichází na řadu propletení tyčí i v horní části, aby bylo teepee stabilní a bezpečné. Prostor mezi tyčemi by měl být všude stejný, cca 90 cm. Výška stanu pak bude cca 174 cm.

2._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
4._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Poté na jehlan přiložíte bílou látku a pomocí křídy si každou tyč na látku obkreslíte a následně vystřihnete. Všechny díly si pro jistotu očíslujte, aby se vám při šití nepopletly.

5._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
6._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Z gumy na gumování si vyrobíte razítko. Na gumu narýsujte hvězdu (nebo jiný motiv) a pomocí nožíku oříznete okraje. Z druhé strany na ní přilepíte korkovou zátku, aby se vám lépe obtiskávalo. Pak už jen stačí natřít gumu barvou na textil a vyzdobit bílou látku. Barvu je potřeba nechat zaschnout alespoň 24 hodin a přežehlit podle návodu na barvě.

7._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
9._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Potom můžete 2 a 3 díly látky podle pořadí sešít. Na předním dílu vystřihnete otvor na vchod. Další otvor bude vzadu, tudy se stan navléká na konstrukci.

Z béžové látky nastříháte asi 8 cm široké pásky a po obou okrajích je zahnete cca 2 cm dovnitř a zažehlíte. Pak přehnete na půl a opět přežehlíte, takže získáte lem široký zhruba 2 cm. Lem poté navlečete na okraj látky stanu po celém obvodu a ručně přišijete. Nakonec lem prošijete ještě šicím strojem.

11._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Z vnitřní strany na sešité spoje přišijete na každý spoj alespoň dva provázky, které poslouží k uvázání látky na konstrukci. Provázky přišijete i na zadní dva díly, které jste nesešili. Nakonec můžete teepee vepředu ozdobit hvězdou z tvrdého papíru.

13._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
14._zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Pro dokreslení dokonalé atmosféry ještě Jana vyzdobila okolí teepee polštářem s ovečkou, roztomilými věšáky, samolepkou na zeď a světelným řetězem, které seženete u nás na Bonami.

IMG_0665_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová
IMG_0620_zmena velikosti
Foto: Jana Ardanová

Zuzka_ber

Jana Ardanová

Baví mě vyrábět pěkné věci, od praktických bytových doplňků, po dekorace na zahradní oslavu. Bydlíme u lesa, který je pro mě inspirací v každém ročním období. Mám ráda stromy, jeden jsme měli už i v kuchyni a na další plánujeme postavit malý domeček.


Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate