Radikální změna interiéru? Stačí i výměna kusu nábytku

Radikální změna interiéru bez rekonstrukce? Jde to? A jaké jsou výhody spolupráce s architektem, a proč si ho může dovolit opravdu každý? Vyzpovídali jsme architekta Daniela Pružinu z Versatile.cz. Ten vám prozradí základní pravidla, kterých se držet při změně interiéru, a také vám poradí, jak zkrotit malý prostor. V pátek 19. 5. se pak také objeví u nás v Bonami (více podrobností najdete na konci rozhovoru).

Lidé si často představují rekonstrukci nebo přestavbu interiéru jako něco, co je mimo jejich možnosti. Přitom často stačí jen pár základních změn. Můžeš prozradit nějaké triky, díky nimž mají lidé za málo peněz hodně muziky?

Jako první věc bych určitě doporučil zamyslet se nad stávajícím stavem, nad množstvím nábytku, jeho uspořádáním, dekoracemi apod. Na vše se zkusit podívat z odstupu a pokud možno nezaujatě. Často dospěješ k názoru, že stačí pouze vyměnit některý kus nábytku, případně ho z interiéru úplně odstranit, a hned se ti tam líbí více. Velký efekt udělají finální povrchy v interiéru – podlaha, vymalované stěny, keramické obklady v koupelně. Cenový rozptyl těchto materiálů je široký a při pečlivém výběru lze narazit na cenově velmi dostupné a kvalitní materiály.

My často doporučujeme vsadit na přírodní materiály, které jsou nadčasové. V ateliéru s nimi často pracujeme – obecně sázíme na minimalismus s propracovanými detaily. Větší kusy nábytku, jako jsou sedací soupravy, knihovny nebo šatní skříně, navrhujeme většinou méně dominantní a výsledný efekt je dotvořen pomocí několika malých zajímavých detailů – pěkným kobercem pod konferenční stolek, efektní lampou u knihovny, krásným křeslem. Výhodou tohoto přístupu je jeho variabilita a možnost obměny v čase – pokud tě přestane koberec bavit, vyměníš ho za nový a rázem je dojem z interiéru jiný.

Zdroj: Matěj Třešňák
Architektonické studio Versatile založili architekti Daniel Pružina a Pavel Salák v roce 2011. Specializují se na projekty rodinných domů, rekonstrukce a inteiréry bytů, ale cizí jim není ani urbanismus nebo navrhování site-specific instalací a grafický design. | Foto: Matěj Třešňák

Spoustu lidí odradí představa, že spolupracovat na změně nebo tvorbě interiéru s architektem je drahé a sami to zvládnou dobře a levněji. Je to skutečně tak? O kolik je dražší realizace s architektem oproti vlastnímu řešení?

Nelze říct, že se to nedá zvládnout po vlastní ose. Na druhou stranu, díky spolupráci s architektem máš už od začátku mnohem lepší představu o výsledku. Například se ti nestane, že ti jeden řemeslník udělá svou část práce tak, že znemožňuje práci jinému. Díky vizualizacím návrhu s konkrétními materiály a nábytkem zase víš, jestli je pro tebe navržené řešení to pravé. Máš tak možnost provádět změny a úpravy mnohem dřív, než se interiér opravdu zrealizuje. Tím předejdeš třeba i zbytečným stavebním úpravám nebo vracení zboží. Je tu také otázka provozních vazeb (např. ideální uspořádání kuchyňského prostoru, optimální vzdálenosti v koupelně a na toaletě atp.), které si řada lidí vůbec neuvědomuje a které zkušený architekt bere už při návrhu v úvahu.

Architekt ti také doporučí kvalitní materiály i šikovné řemeslníky. A v neposlední řadě získáš v architektovi partnera na stejné vlně, jehož zájem je stejný jako tvůj – vytvořit krásný interiér za rozumné náklady. Nelze bohužel obecně říct, zda je realizace s architektem dražší a případně o kolik, ale v konečném důsledku můžeš právě na spoustě věcí oproti realizaci na vlastní pěst ušetřit (např. na výše zmíněných stavebních úpravách nevhodného řešení). Osobně si myslím, že pohled architekta jako profesionála a nezaujaté osoby je velmi cenný.

Když k vám přijdu jako nový zákazník, co mě  čeká?

Přátelská atmosféra a lidé ochotní naslouchat. Je pro nás důležité se s klientem vždycky na začátku sejít (klidně i na místě projektu, kde můžeme vše probírat opravdu konkrétně), prodiskutovat jeho představu i možnosti, a také se poznat. Když si definujeme zadání, pustíme se do hledání toho nejlepšího řešení. Právě fáze poznávání je pro nás velmi důležitá. Chceme se o dozvědět co nejvíce, abychom mohli návrh ušít maximálně na míru, protože každý z nás má jiný způsob bydlení, jiný vkus i jiný životní styl. Žádné návrhy v šuplíku nemáme, nemělo by to smysl, každý projekt řešíme individuálně.

Proměna interiéru panelového bytu.| Vizualizace: Versatile.cz
Proměna interiéru panelového bytu.| Vizualizace: Versatile.cz
Rýsovna Fakulty strojní ČVUT v Praze. Jedná se multifunkční studovnu pro nadané a zapálené studenty, místo pro pořádání workshopů, konferencí, prezentací, školení, koncertů a dalších a| Foto: Tomáš Vlach
Rýsovna Fakulty strojní ČVUT v Praze. Jedná se multifunkční studovnu pro nadané a zapálené studenty, místo pro pořádání workshopů, konferencí, prezentací, školení, koncertů a dalších a| Foto: Tomáš Vlach

Jak moc musí být má představa o koncepci interiéru či změně interiéru konkrétní?

Hlavní je odhodlání a chuť se do změny pustit. Představa o koncepci může být pouze rámcová nebo klidně nulová. Můžu z vlastní zkušenosti říct, že i když zákazník přijde s velmi konkrétní představou, alespoň drobné změny tato koncepce po vzájemné diskuzi nad návrhy vždy zaznamená. Architektura je o vzájemné diskuzi, na jejímž konci je výsledné dílo, se kterým jsou obě strany spokojené.

 

Interiér domu vychází z jednoduchého moderního tvarosloví s důrazem na kvalitní materiály. Každý prostor má své logické uspořádání prostoru, které je nábytkem podpořeno se snahou o maximální komfort. | Vizualizace: Versatile.cz
Interiér domu vychází z jednoduchého moderního tvarosloví s důrazem na kvalitní materiály. Každý prostor má své logické uspořádání prostoru, které je nábytkem podpořeno se snahou o maximální komfort. | Vizualizace: Versatile.cz

Když si od vás nechám vypracovat návrh na změnu, můžu se pak do jeho přeměny pustit i sama (objednám si řemeslníky, budu to rekonstruovat postupně v čase atp.), zvládnu to? Na co si mám dát pozor?

Zvládnout se to dá. Je ale dobré si na začátku uvědomit, že koordinace malé změny interiéru může být velmi časově náročná. V první řadě je nutné si pečlivě vybrat jednotlivé řemeslníky, ideálně na osobní doporučení. Dále je třeba dbát na jakost provedených prací. Pokud jsi laik, určitě doporučuji kontrolu rekonstrukce osobou z oboru – ať už se jedná o tvého známého nebo o nás architekty formou autorského dozoru. Jistě se hodí i oko odborníka nad cenovými nabídkami jednotlivých řemeslníků.

My v ateliéru většinou doporučujeme jít opačnou cestou, kdy projekt po celou dobu zaštiťujeme, zajišťujeme řemeslníky, za které ručíme, a dohlížíme na provedené práce, takže klient se nemusí o nic starat.

Rekonstrukce hygienického zázemí v tradičním vihohradském bytě měla zásadně zlepšit komfort jeho užívání. Ze stávající nevyhovující koupelny, odděleného WC a dvou technických místností vznikly dvě nové koupelny a jedna technická místnost. | Foto: Tomáš Vlach
Rekonstrukce hygienického zázemí v tradičním vihohradském bytě měla zásadně zlepšit komfort jeho užívání. Ze stávající nevyhovující koupelny, odděleného WC a dvou technických místností vznikly dvě nové koupelny a jedna technická místnost. | Foto: Tomáš Vlach

Jeden z největších problémů, které lidé řeší, je velikost bytu. Existují nějaká univerzální řešení, jak se s malým prostorem vypořádat?

I z malého bytu lze vykouzlit fungující a skvěle vypadající prostor. Ideálním řešením je vybavení bytu, které můžeme v době mimo užívání sklopit nebo schovat – sklopné pracovní stoly, výklopné postele. Pocit z prostoru můžeme také výrazně ovlivnit barvami a jejich vzájemným sladěním. Světlejší a méně syté odstíny prostor pocitově zvětší, určitě bych se vyvaroval sytým barvám, zejména na strop. Obecně ale mohu doporučit používat barvy spíše na doplňky a v menších plochách, zejména ty výrazné, u kterých je velké riziko, že se nám brzy tzv. okoukají.

Obecně platí, že v malých prostorech se chce více než kdy jindy řídit heslem „méně je více“. Malé prostory vyžadují méně nábytku a jeho logické uspořádání tak, abychom si v bytě při různých činnostech navzájem nepřekáželi. Některé části bytu, např. pracovní kout, nepotřebujeme mít k dispozici během celého dne a zároveň když zde pracujeme, automaticky se vylučují jiné činnosti (stolování, sledování televize apod.). Když se tedy zamyslíme nad všemi provozy, podaří se nám některé z nich umístit v dispozici na stejné místo s tím, že nedochází k jejich užívání ve stejnou chvíli, a tím můžeme ušetřit dostatek prostoru pro jiné funkce.

Kuchyňskému koutu dominuje svěšený dřevěný podhled ve stejném dekoru jako je pracovní deska. | Foto: Tomáš Vlach
Kuchyňskému koutu dominuje svěšený dřevěný podhled ve stejném dekoru jako je pracovní deska. | Foto: Tomáš Vlach

ZEPTEJTE SE ARCHITEKTA

Již tento pátek 19. 5. 2017! Své dotazy můžete už dnes posílat na e-mail architekt@bonami.cz. V pátek mezi 10. a 14. hodinou bude Ing. arch Daniel Pružina na vaše dotazy odpovídat. V tu dobu bude k dispozici také online na chatu na www.bonami.cz.

Daniel rád odpoví na všechna témata týkající se dětských pokojíčků, níže najdete okruhy, kterých se můžete při svých dotazech držet.

  • Nábytek do dětského pokoje
  • Rozmístění nábytku pro sourozence v různém věku
  • Řešení společného pokoje chlapce a holčičky
  • Správný materiál pro dětský nábytek

Pokud se chcete o práci architektonického studia Versatile dozvědět více, podívejte se přímo na jejich web.

 

Architekt na chatu

Komentáře

komentářů

1 Comment

  1. Pingback: Bonami naživo! Pojďte si nás osahat do pražského Mánesa

Leave A Reply

Navigate