Připravte se na grilovací sezónu s radami od zahradních expertů!

Dny se prodlužují, venkovní teploty pomalu stoupají a my se už nemůžeme dočkat, až si konečně po té vleklé zimě vyrazíme ven na piknik, dáme si domácí limonádu, zmrzlinu a samozřejmě i nějaké ty grilované dobroty! Burgry, ryby, zeleninu… už také cítíte tu vůni grilovací sezóny? A jste na ní letos pořádně připraveni? Grilovaní totiž není jen o dobrém jídle a pití – je to životní styl!

grilování
Zdroj: Stocksy

Možná jste už někdy slyšeli, že nejlépe se člověku odpočívá, když je obklopený čistotou, zelení a má kolem sebe klid. V takových situacích se pak snadno zapomíná na práci a stres. Na vytvoření takového prostoru ale nepotřebujete hned jezdit na dovolenou. Ráj na zemi si totiž můžete vytvořit i na vlastní zahradě, balkónu nebo terase. Bude to vaše soukromá oáza klidu, ticha, harmonie a pohodlí. A my vám se zahradními experty z A&K Studio ukážeme, že na to nepotřebujete velký prostor – stačí jen trocha volného času a to správné vybavení!

UMÍSTĚNÍ

Pro dobrý pocit a méně komplikací je v první řadě potřeba myslet na to, aby hluk a vůně z jídla neobtěžovaly vaše sousedy. Pokud si své grilovací místečko tvoříte na balkóně, je nutné ho správně uspořádat a případně alespoň částečně odizolovat (např. rostlinami). Soukromí umocníte vhodně zvolenými dřevinami a keříky. Praktickým a krásným doplňkem jsou i domácí bylinky, které budou nejen pěknou dekorací, ale i důležitou přísadou pro vaše kulinářské výtvory.

A pokud máte tu možnost, vytvořte si ideální grilovací koutek na zahradě v odlehlém koutku, kde budete mít klídek, nebo naopak přímo na terase, odkud budete mít skvělou dostupnost do kuchyně.

grilování

MALÁ ARCHITEKTURA

Malý balkónek sice nenabízí tolik prostoru jako zahrada nebo terasa, ale i tak z něj můžete mít radost a užívat si teplého počasí. Po zimě je nejprve potřeba balkón vyklidit a odstranit z něj věci, které stejně nepoužíváte. Lépe tak uvidíte, jaký prostor vlastně máte k dispozici. Pak už jen stačí vybrat ten správný nábytek, a máte vyhráno. Ujasněte si, k čemu má váš balkón sloužit – budete si na něm číst, grilovat, popíjet kávu nebo se raději slunit? Na krátké posezení nebo rychlou snídani vám postačí skládací židle, na dlouhé relaxování s drinkem nebo knížkou zase raději zvolte pohodlnější kousek. My třeba nedáme dopustit na houpací sítě nebo křesla, která pak zase snadno uklidíte. Zároveň zvažte, zda chcete při každém dešti nábytek uklízet nebo ho budete nechávat celou sezónu na balkoně. V takovém případě sáhněte po odolném materiálu.

koláž křesla
Venkovní houpací křeslo Swingy Out, světle béžové | Rozkládací stolek Vassoio | Venkovní houpací křeslo Swingy Out, tmavě tyrkysové

A pokud máte přece jen k dispozici dostatek místa, ideálním řešením pro vybudování grilovacího koutku je altánek nebo pergola. Krásně dotvoří atmosféru zahrady a vy tak budete mít dostatek soukromí. A co víc, budete chráněni před nepřízní počasí, a tak si budete moct grilování užívat i při letním deštíku. Zde navíc budete mít dostatek prostoru nejen na velký stůl, ke kterému se vejde celá rodina, ale i pro nejrůznější dekorace a rostlinky.

grilování

VYBAVENÍ

Místo máme, teď už jen zbývá vybavení a především ten správný gril! Měl by být spolehlivý, lehko ovladatelný a také pěkný, co si budeme povídat. Nabídka je ale různorodá, a tak si musíte ujasnit několik základních otázek – jaký gril chcete, jak často budete grilovat, pro kolik lidí, kde budete grilovat, zda ho máte po sezóně kam uložit a jaký je váš finanční rozpočet.

V současné době máte na výběr ze 4 hlavních druhů grilu.

Na dřevěné uhlí – patří mezi nejpoužívanější díky nízké pořizovací ceně a snadné manipulaci, jejich nevýhodou je však dým, který vytváří

Elektrické -ideální na balkóny, neprodukují tolik dýmu, jejich manipulace je velmi snadná a oceníte také variabilní nastavení teploty

Plynové – skvělé řešení pro všechny milovníky grilování, jejich zapálení trvá jen několik vteřin, jsou většinou pojízdné a velmi praktické

Cihlové – klasické grily, které jsou jako stvořené na větší zahradu, kde poslouží i jako nápadný doplněk

grilování

ZAHRADNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ A DEKORACE

Zahradní nábytek by měl být především odolný, praktický a pohodlný. Nezapomínejte ale ani na jeho estetickou stránku. Právě nábytek bude tvořit celého ducha venkovního posezení. V neposlední řadě nezapomeňte také na dekorace, které doladí příjemnou atmosféru. Lucerny, světelné řetězy, polštářky, přehozy a nebo také květináče. Na velkém prostoru se můžete více vyřádit, s malým balkónem ale opatrně, ať ho nepřehltíte. Pro ušetření místa, využijte třeba zábradlí na závěsné stolky, držáky nebo květináče, nebo také stěny.

koláž
Houpací křeslo Paloma, šedé | Květináč Quaff | Lucerna Novita Blue

Článek vznikl ve spolupráci se zahradními expertkami Karolinou a Alinou z A&K Studio. Obě patří mezi zkušené polské zahradní architektky a již několik let pod jejich rukama vznikají nápadité a maximálně funkční zahradní projekty.


Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate