Pohovka, která vám „sedne“? Prozradíme vám, na co se při jejím výběru zaměřit!

Kvalitní, ergonomicky vydařená a samozřejmě oku lahodící. A jak vypadá vaše ideální pohovka? Vybrat tento kousek nábytku bývá občas nadlidský úkol. Dali jsme proto dohromady pár tipů, které vám výběr sedačky usnadní!

Základ pro výběr té správné pohovky jsme vám už prozradili. Ale protože vybrat si sedačku, která vám bude dobře sloužit dlouhá léta, není jen tak, podíváme se tentokrát hlouběji na dva, podle nás velmi důležité aspekty, které byste při výběru sedacího nábytku rozhodně neměli opomenout.

moderní pohovka
Foto: Innovation

Co je to Martindale a proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Martindale je nejpoužívanější metoda k testování odolnosti látky proti oděru. Jedná se o mezinárodně uznávaný test, který vykonává přístroj nazvaný Martindale. Podstata testu spočívá v plošném odírání dvou textilních materiálů – dané látky a speciální látky, která je určená pro tyto případy. Často to bývá např. česaná vlna. Testovaná látka se kontroluje po každých 1 000 cyklech a jakmile se přetrhnou první dvě vlákna nebo jsou na ní viditělné změny, test se zastaví a následně se tkanina zařadí do některé z kategorií, které určují její využití.

10 000 a méně – dekorativní látky, používají se často na polštáře a textilní doplňky

10 000 – 15 000 – vhodné pro nenáročné a občasné použití v domácnosti

15 000 – 25 000 – na každodenní použití v domácnosti, tyto látky by se ale neměly používat na polohovatelný nábytek kvůli zvýšené zátěži

25 000 – 30 000 – vhodné pro náročnější využití v domácnosti a pro nábytek, který bude čelit vyšší zátěži při každodenním používání

více než 30 000 – tyto látky jsou určené pro komerční a velmi náročné využití v domácnosti, snesou opravdu velkou zátěž

pohovky Innovation
Foto: Innovation
Pozor! Odolnost vůči oděru není však jediným kritériem při výběru látky pro sedací nábytek. Stejně důležité parametry jsou i odolnost vůči tvorbě žmolků, hořlavost nebo stálost barev. Samotný stupeň Martindale tak neznamená, že látka bude odolná vůči všemu. Třeba takové kočičí nebo psí drápky umí zatočit i s tou nejkvalitnější látkou.
moderní pohovka
Foto: Innovation

Pohodlné sezení a žádná bolest zad

Při výběru pohovky hraje velmi důležitou úlohu také samotná ergonomie nábytku. Ta se odráží na fyzických dispozicích lidí v dané oblasti. Ergonomické požadavky jsou proto pro Evropany trochu jiné než třeba pro lidi ve východní Asii, kteří jsou obvykle o něco nižší.

Při výběru sedacího nábytku se zaměřte nejen na jeho celkové rozměry, ale také na výšku a hloubku sezení, na plochu sedáku nebo na sklon opěradel. I tyto rozměry mají velký vliv na komfort.

pohovka
Foto: Innovation

Právě výška sedu je jedním z nejdůležitějších parametrů ovlivňující pohodlí nábytku. Jiná je u křesel, pohovek nebo u židlí. Různá výška vyplývá především z odlišných poloh a způsobů sezení. U pohovek je optimální výška sedu od 38 cm do 43 cm a u židlí od 44 cm do 46 cm. A co se stane, když pohovka nebude mít vyhovující výšku sedu? Pokud je nízká, bude se vám z ní špatně vstávat ale také na ní sedat, a když bude zase příliš vysoká, bude vás tlačit na spodní stranu stehen a tím zabraňovat správnému prokrvení.

Z hlediska hygieny a správné cirkulace vzduchu je nejlepší zvolit pohovku na nožičkách. Dejte si však pozor, aby měla výšku nožiček minimálně 11 cm kvůli vysavačům. Ano, i takové „drobnosti“ mají vliv na design a vaši spokojenost.

květinová pohovka
Foto: Innovation

A kde na vás taková pohovka čeká? Ušetřete čas a vyberte si svou vysněnou pohovku z tepla domova u nás na Bonami! Doma si můžete vše v klidu změřit, a lépe si tak představit, jak bude pohovka v interiéru vypadat. Na Bonami najdete vskutku bohatou nabídku, kterou neustále rozšiřujeme. A pokud by vám chyběla některá z informací nebo si nebudete jistí, nebojte se nám ozvat a požádat o pomoc. Jsme tu pro vás na  na telefonu, na e-mailu nebo na chatu a rádi vám zodpovíme veškeré dotazy.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate