Plastový svět značky Kartell

Na počátku byla fascinace moderní technologií a touha po inovacích. Ta se zrodila v hlavě mladého chemického inženýra Giulia Castelliho, který v roce 1949 založil značku Kartell. A právě teď produkty této designové ikony najdete i u nás na Bonami!

Kartell
Jellies Family je kolekce nádobí a doplňků z kvalitního plastu, kterou pro značku Kartell navrhla designérka Patricia Urquiola. | Foto: Kartell

Firma se v prvních letech zaměřovala na výrobu doplňků do automobilů, její portfolio se ale v roce 1958 rozšířilo také o produkci laboratorních pomůcek z plastu, které představovaly odolnou a cenově dostupnější alternativu k výrobkům ze skla. A převážně z plastu byl také nábytek a interiérové doplňky, které společnost Kartell uvedla v roce 1963.

Na některé návrhy designérů ovšem tehdejší technologie nestačila. Příkladem je slavné křeslo 4801 z roku 1964, které navrhl italský designér Joe Colombo. I když si autor představoval, že křeslo bude z plastu, tehdejší možnosti dovolily pouze výrobu ze dřeva. Kdyby se Colombo, který zemřel v roce 1971 v pouhých jednačtyřiceti letech, dožil roku 2012, určitě by ho potěšil redesign, kdy Kartell slavné křeslo poprvé vyrobil z plastu. Originál z překližky, který je dosud jediným Kartell kouskem vyrobeným pouze ze dřeva, zůstává chloubou muzeí i soukromých sbírek.

Kartell
Pohodlné křeslo z polykarbonátu je navrženo ve stylu Ludvíka XV. Louis Ghost přinese do vašeho interiéru nádech elegance a moderního designu. | Foto: Kartell
Kartell
Foto: Kartell

Současná tvář značky Kartell, která okouzlila svět průhledným nábytkem z barevného plastu, se začala budovat koncem 80. let, kdy vedení firmy převzal Castelliho zeď Claudio Luti. Díky spolupráci s nekonvenčními designéry v čele s Philippem Starckem a objevování nových technologických možností se mu podařilo změnit pohled na plast jako na levný materiál. Díky němu se výrobky značky Kartell prosadily v designovém světě jako odolné kousky vyrobené v Itálii v perfektní kvalitě podle návrhu těch nejtalentovanějších designérů.

Výrobky značky Kartell, mezi které se od roku 2009 řadí i dámské boty, září barvami, mají vtip a vynikají dokonalými technickými vlastnostmi, díky nimž jsou odolné i příjemné na dotek. Dobrý zvuk svého jména značka buduje také skrz propojení se světem hudby, módy i filmu, kdy spolupracuje s rockery, modelkami nebo své produkty nechává “hrát” v hollywoodských snímcích.

Kartell
Foto: Kartell

Zlomová byla pro značku také 90. léta, kdy v Miláně v roce 1999 na ploše 2500 metrů čtverečních otevřela své muzeum, a ve stejném roce jako první společnost na světě při výrobě designového kousku do interiéru pracovala s polykarbonátem. Výsledkem byla zcela transparentní židle La Marie vyrobená podle minimalistického návrhu Philippa Starcka. I když židle díky svému průzračnému půvabu působí vzdušným a lehkým dojmem, vzhledem k robustní konstrukci a vlastnostem polykarbonátu je velmi pevná a odolná.

Tím však spolupráce Kartellu a Philippa Starcka rozhodně nekončí. Jejich dalším skvostným počinem je i židle Masters, kterou považujeme za hvězdu nábytkové scény a kterou u nás na Bonami najdete hned v několika barevných variacích. Sametová úprava povrchu v kombinaci s lehkým plastem i možnost stohování, to je jen malý výčet vlastností, který předurčuje židli Masters být legendou. Pro svůj neotřelý design a praktičnost se pyšní také oceněním Good Design Award.

židle Masters
Židle Masters ví, jak si vás i váš domov omotat kolem prstu. Pro své vlastnosti se pyšní oceněním Good Design Award. | Foto: Kartell

Samostatnou kapitolou v historii značky Kartell je rovněž její divize svítidel, která se často velmi rychle zařadila mezi designové ikony. Příkladem je závěsné osvětlení Fly, které v roce 2002 navrhl italský designér Ferruccio Laviani. Jeho kráse jsme propadli i my na Bonami, a proto máme velkou radost, že vám ho můžeme představit v naší aktuální kampani. Těšit se můžete na všechny barvy duhy i elegantní variantu v bílém provedení. Společným rysem produktů Kartell je jejich přizpůsobivost, díky které je lze kombinovat s různými styly, a využít je v různých místnostech. Svítidlo Fly tak skvěle vynikne v kuchyni, obývacím pokoji nebo třeba v dětském pokojíčku.

Kartell
Foto: Kartell

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate