Pět užitečných rad, jak vyfotit interiér

Určitě to znáte. Sedíte na gauči, popíjíte kávu nebo čaj a říkáte si, jak to máte doma krásné. To by chtělo fotku. Zachycená realita je ale zklamáním. Interiér na snímku zdaleka nevypadá tak hezky jako ve skutečnosti. A pak tu máme druhý případ. Vidíte na fotkách krásný útulný byt, který se zdá světlý a prostorný. Když ale vstoupíte dovnitř, zjistíte, že jde o malou garsonku přeplněnou věcmi. Jak je to možné? Jednoduše. Je velmi pravděpodobné, že autor povedené fotografie dodržel několik málo pravidel, které vedou ke vzniku dobré interiérové fotky. Chcete se zeptat, jaké to jsou? Nemusíte. Udělali jsme to za vás. Oslovili jsme lidi z oboru, aby se s námi podělili o pět užitečných rad, jak dobře vyfotit interiér. A věřte, že se vám to v naší fotosoutěži o 12 000 Kč bude hodit!

no_89_bed
Foto: Rigby&Mac

1. Hlavně nenuceně

Stylistka a designérka Bára Perglová říká, že v případě dobré interiérové fotky je hlavní kompozice a přirozenost. Věci by měly být rozmístěné tak, jak byste je běžně používali, aniž byste stylizování lámali přes koleno. „Třeba do koupelny nepatří knížky, i když mají pěkný přebal a s koupelnou barevně ladí, nebo si těžko na konferenční stolek umístíte mosazný kuchyňský rendlík, i když je tou nejestetičtější věcí, kterou doma máte,“ vysvětlila magazínu Bonami.cz Bára. Doplnila, že živou atmosféru fotkám dodají zapálené svíčky, otevřená kniha na stolku nebo deka ledabyle přehozená přes pohovku. Důležitý je i harmonický celek. „Lepší jsou vždy fotografie, které interiér zabírají do hloubky, a na nichž se na různých místech opakuje motiv, barva, textura nebo materiál,“ uzavřela Bára, která pro ukázku vybrala fotografii finské blogerky a stylistky Riikky Kantinkoski. „Právě ona je jednou z těch, kteří umí perfektně sladit velikosti, tvary a barvy jednotlivých předmětů,“ obdivuje její talent Bára.

geometric wall painting_small
Foto: blog Riikky Kantinkoski Weekdaycarnival 

2. Soustřeďte se na provázanost detailů

Interiérová stylistka Petra Weissová, která píše blog A Home with Heart, nám prozradila malé tajemství. Kouzlo dobré fotografie spočívá v provázanosti drobných detailů. Může přitom jít o stejnou barvu, motiv nebo strukturu materiálu. „V případě fotky pokojíčku mého syna Huga je to například motiv hvězdiček na dece, který se zároveň objevuje na stěně v podobě girlandy,“ popsala Petra. Stejnou souhru lze pozorovat také u kapek alias věšáčků a mráčkové dekorace nebo pleteného pufu a háčkované opičky. Puf v přední části fotky zároveň snímku přidává na plastičnosti. „Při fotografování interiéru je dobré mít v popředí nějakou věc, aby fotka nevypadala ploše,“ vysvětlil Petřin manžel Vladimír, který je autorem fotky.

H-pokoj-1401-2
Foto: Vladimír Weiss, Styling: Petra Weissová, Zdroj: blog A Home with Heart

3. Foťte za přirozeného světla 

Na tomhle zlatém pravidlu se shodne deset z deseti interiérových fotografů včetně Jany z blogu Jane at home, jejíž web je krásnými fotkami proslulý. „Nejsem zrovna typ fotografa, který dodržuje fotografická pravidla, fotím hodně intuitivně a od oka. Když ale fotím interiér, tak je pro mě důležité hlavně dobré světlo, fotím totiž zásadně za denního světla,“ prozradila našemu magazínu Jana. Pro ukázka dodala fotku svého obýváku, u které zároveň přiblížila konkrétní fotografický postup. „Při fotografování celku se zaměřuji hlavně na dopadající světlo, správný úhel a snažím se mít pevnou ruku, aby bylo všechno pěkně ostré. Někdy by to chtělo stativ, který sice mám, ale moc ho nepoužívám. Pokud ovšem chcete dokonale ostrou fotku, tak stativ, dobré světlo a kvalitní objektiv jsou nutností,“ radí Jana.

DSC_0212-001
Foto: blog Jane at home

4. Zaměřte se na barevný soulad

Stylistka online magazínu SOFFA Lenka Hlaváčová doporučuje před focením interiéru promyslet, která věc má být centrem pozornosti. „K ní potom volte tvary i barvy ostatního nábytku a doplňků. Barevná paleta by měla odpovídat náladě fotky. Čistému skandinávskému stylu například sluší bílý základ doplněný o světlé dřevo a černé detaily,“ přibližuje Lenka. Neplatí přitom pravidlo, že na fotce musí být vše. „Volte raději zajímavý detail interiéru, než-li nudný celek,“ dodala stylistka.

Soffa_ložnice02
Foto: SOFFA

5. Soustřeďte se na detail

Pro zachycení atmosféry prostředí je podle Jany z blogu Jane at home vhodné dát do popředí fotky pěkný detail. „Tady je důležitá práce s hloubkou ostrosti, aby bylo pozadí jen lehce rozostřené, ale stále rozpoznatelné,“ vysvětluje blogerka. Dobrým pomocníkem může být také počítač. „Pokud máte pocit, že vaše fotky nejsou takové, jak byste si představovali, tak existuje spousta programů na úpravu fotek, kde si s nimi můžete pěkně vyhrát, a dovést je k větší dokonalosti. Já osobně používám Photoshop a když nemám moc čas, tak jednoduchý program Picasa, který je volně ke stažení,“ doporučila Jana.

DSC_0164
Foto: blog Jane at home

Bonusový tip na závěr: Foťte skrz dveře

Americký fotograf a grafický designér Max Tielman sepsal pro web Design Sponge základní rady pro fotografování interiérů, mezi nimiž zmínil i možnost zachytit místnost skrz otevřené dveře od jiné místnosti. Důkazem, že to funguje, je jeho vlastní fotka z jednoho newyorského domu.

johnshouse_2
Foto: Max Tielman

Doufáme, že pro vás zmíněné rady budou užitečné, a těšíme se na fotky, které nám pošlete do interiérové foto soutěže s Bonami.)

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate