Nábytek by měl mít svůj příběh

I když Dušan Souček vystudoval navrhování interiéru, po škole se začal zabývat především výrobou nábytku na zakázku. Nebýt těchto zkušeností, nápaditá kolekce polic Tetris inspirovaná stejnojmennou počítačovou hrou by možná nikdy nevznikla. A protože o ni byl minule na Bonami velký zájem, zařadili jsme Tetris do nabídky ještě jednou. To, jaký příběh za kolekcí stojí, nám nadšený designér, truhlář a podnikatel v jedné osobě, který se interiérovému designu věnuje v rámci svého studia People Design, prozradil v následujícím rozhovoru.

944603_561393570590714_571609866_n-1
Dušan Souček se svou neteří a synovcem zachycen ve chvíli, kdy byly na světě první kousky z kolekce Tetris. Zdrojem je FB People Design

Designové police Tetris jsou ukázkovým příkladem nápadu, který upoutá na první pohled, a člověk si řekne „Jak to, že mě to taky nenapadlo?“. Jak tenhle nápad napadl Vás?.)

Spojilo se ve mně asi více věcí. Určitě to byla velká inspirace v dětství, kdy jsem tuto hru neustále hrál. Ale hlavně jsem toužil po tom, mít nějaký sériový výrobek. Vždycky jsem zkoušel kombinovat různé tvary, kostičky, obdélníčky a vytvořit nábytek s potenciálem sériové výroby ve větším množství. Tahle vize je zhruba deset let stará.

Moje podnikání ale začalo zakázkovou výrobou nábytku, pak jsem se zvolna přesunul k navrhování a celé realizaci interiérů. A s ekonomickou krizí jsem hledal alternativu v e-shopu, do kterého jsem chtěl něco originálního. Pak se to jednou večer všechno spojilo – víno, inspirace, vzpomínky z dětství a vize mít nějaký produkt, který by měl potenciál na sériovou výrobu. Věřím, že takovéto nápady ale napadají spoustu designerů – já si nejvíce vážím toho, že nezůstal na papíře. Ač se Tetris tváří jednoduše, tak cesta z hlavy do výroby a k zákazníkům byla docela boj.

1239514_581449671918437_445931674_n
Police Tetris

Po loňském uvedení kolekce Tetris na trh se strhl doslova boom. Které typy a barvy polic patří k nejoblíbenějším a máte informace o tom, do jakých místností je lidé nejčastěji dávají?

Ano, nastal docela velký zájem o Tetris. Líbí se především tím, že je to něco jiného než klasické police. Je to obrovsky variabilní. Narazil jsem na zákazníky, které poličky velmi oslovily, a vůbec neznají souvislost s tou hrou Tetris – se svými vzpomínkami na Tetris to vůbec nechápu:)

V barvách to je docela těsné, ale i přesto vyhrává limetkově zelená, a naopak nejhůře si vede oranžová. Mezi tvary je boj o první místo mezi velkým elkem a eskem. Ty jdou nejvíce, potom je můj nejoblíbenější „Parník“. Kostka s íčkem se drží v závěsu – jsou to tak trošku i klasické tvary polic – tak proto o ně asi není takový zájem. Na okraji pak stojí malé roztomilé elko, které jde strašně málo.

Mezi místnostmi jednoznačně vedou dětské pokoje. To je tak 90 procent. Osobně bych ale rád posunul Tetris do více designové oblasti tak, aby z polic vznikaly například originální knihovny nebo obývací sestavy. Už jsem měl několik takových zakázek téměř na spadnutí.

380365_373000482763358_2103893474_n
Z různých barevných variant polic Tetris vede limetková.

Říká se, že čím kvalitnější nábytek je, tím snadněji se montuje. Jak (ne)náročná je montáž Tetris polic?

Je to hračka:) Ti šikovní si dokonce dokážou poličky složit zrcadlově – to znamená, že třeba velké elko je zahnuté na druhou stranu nebo že esíčko je obráceně. To umožnila drobná změna v technologii výroby. Do té doby to nešlo a mně ani nedošlo, že to bude možné – takže mě samotného Tetris překvapil svojí variabilitou:)

U poliček je vždy návod, který je údajně napsaný vtipně – to mi napsala jedna zákaznice:) Většinou je každá police složena z různých dílů, které se prostě nedají složit jinak než správně. Spoje jsou vyřešeny na jednoduché konfirmáty, což je něco jako šroub, které pouze zašroubujete. Zvládne to každý a je to zábava. Sám nemám rád složité návody a mám rád když věci chápu hned, proto se každý výrobek, který pustím do světa, řídí touto filosofií.

Plánujete u kolekce nějaké inovace, které se třeba týkají barev nebo rozměrů?

Možností se nabízí spoustu. Nějaké představy a plány máme v hlavě, ale zatím nemají jasné obrysy.

Na závěr otázka k plánům v rámci studia People Design: Můžeme se brzy těšit na nějakou novou hravou kolekci nábytku?

Kromě navrhování a realizace interiérů na míru se chceme dál stejně jako v případě Tetris zaměřit na originální nábytek malých rozměrů, který lze sériově  vyrábět ve velkém, a prodávat přes internet. Je to moderní cesta a naplnění mojí vize dopřát originální designové bydlení široké veřejnosti – ne jenom pár vyvoleným.

Na příští rok chci každý měsíc uvádět na trh nějaký nový produkt podobný Tetrisu. Už na tom spolupracuji s designéry a chystáme se také oslovit designérské školy. Cílem je zaměřit se na jednoduchý design, který bude autentický a originální, ale zároveň dostupný. Chci aby za každým nábytkem byl vlastní příběh a příběh designéra, který jej stvořil. Tak jako můj příběh za Tetrisem :)

TetrisKoláž
Police Tetris do sebe zapadají se stejným kouzlem jako kostičky v počítačové hře, kterou v roce 1984 vyvinul ruský programátor Alexej Pažitnov.

Jeden nápad, který přináší mnoho variant. Pojďte si k nám na Bonami vybrat tu pravou Tetris sestavu.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate