Lara Ziegler – zamilovaná do geometrie

Geometrie nepatří jen do školy. Celý svět je plný linií a tvarů, kterých si často ani nevšimneme. To ale není případ mladé designérky Larissy Ziegler, která geometrickými tvary doslova žije! Její tři kolekce kabelek, které tvoří pod značkou Lara Kazis a které jste mohli vidět i u nás na Bonami, jsou toho důkazem. V rozhovoru vyznává lásku k tradičnímu řemeslu a mimo jiné vás také provede svým ateliérem, který sdílí s dalšími talentovanými umělci.

pic 2_portrait in atelier
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

Jak byste našim čtenářům představila svou práci?

Ve zkratce – věnuji se výrobě kožených kabelek s architektonickými detaily.

Jak vše začalo? Co vás inspirovalo k založení vlastní značky?

Kdysi jsem byla na stáži ve Švýcarsku jako švadlena. Strávila jsem rok na škole a pak se přestěhovala do Mnichova, kde jsem pokračovala ve studiu módy. Tehdy jsem začala tvořit svou první kolekci. Těsně před Vánocemi v roce 2011 mě napadlo, že by bylo skvělé navrhnout nějaký doplněk jako dárek pro nadcházející svátky. Chtěla jsem vytvořit kosmetickou taštičku, která by byla netypická, neobyčejná. No a tehdy se zrodila pyramidová taška!

Práci s kůží jsem si okamžitě zamilovala a rozhodla jsem se vytvořit kolekci čtyř tašek, které vychází z myšlenky 3D papírových skládaček. A tak vznikla kolekce Architecture. Nejprve jsem zaslala pár blogerkám katalog s mými produkty a obrovské překvapení pro mě bylo, že jeden z těch nejznámějších blogů – Led Mads, o mně pak skutečně napsal. Poté se připojily i ostatní blogy a začaly publikovat a sdílet fotky mých tašek. Byly to právě blogerky, kdo mi dodal odvahu a ujistily mě v tom, že navrhování kabelek je pro mě ta správná cesta.

pic 1
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

Šití a práce s kůží je staré tradiční řemeslo. Jak to vnímáte dnes, v roce 2015? Pociťujete tu historii práce nebo ji naopak vnímáte jakou současnou záležitost?

Cítím jak starý, tak i nový svět této oblasti. Miluji, že se spolu neustále míchají a že můžu v dnešní světě, vytvářet jedinečné kousky. Dneska se dá všechno lacině koupit a lehce vyhodit. Já chci ale pro své zákazníky něco úplně jiného. Chci jim dát nestárnoucí kousek té nejvyšší kvality, která bude s přibývajícími roky ještě krásnější!

Proč jste si vlastně vybrala oblast módy a módních doplňků?

Od svých třinácti jsem toužila stát se módní návrhářkou. Vždy jsem se ráda oblékala a zkoušela různé styly a barvy. A asi to tak mám i trochu díky mámě. Když jsem byla malá vždycky mě pořádně vyparádila. Od oblečení jsem pak přešla k módním doplňkům, protože jsem cítila, že s nimi budu ještě kreativnější.

IMG_7928
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

Je ještě jiná oblast, které byste se chtěla věnovat? Co třeba home decor nebo šperky, to vás neláká?

Momentálně jsem velmi spokojená s tím, co dělám. Ale zůstávám otevřená všemu. Vlastně je mi jedno, co dělám, ale hlavně, že to dělám rukama.

Pod značkou Lara Kazis jste uvedla tři kolekce – Architecture, Fold it a Cut Out. Ve všech je jasně vidět inspirace geometrií. Proč? Co vás k ní vedlo?

Přirozeně mě to k ní táhlo. Geometrii, její čisté linie a tvary jsem jednoduše vždy milovala. V matematice jsem ale nikdy nebyla dobrá. U mě je to čistě umělecká záležitost.

Když řešíte design, tvary, materiály nebo barvy, co všechno zvažujete? Sledujete i jiné značky a módní trendy. Nebo vás naopak vůbec nezajímají?

Když se chystám vytvořit novou kolekci, udělám si průzkum v módních trendech a aktuálních barevných kombinací. To, co si z toho odnesu, se snažím nakombinovat s jinou mojí inspirací. Vždy si dávám výzvu, že musím vytvořit něco nové a jiné. Chodím do muzeí na výstavy současného umění nebo se jen tak procházím po ulicích a sleduji, co mají kolemjdoucí na sobě. Snažím se přijít na to, co jim chybí.

pic 9
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

Jak si představujete ženu, která nosí vašeho kousky?

Je to moderní žena se silným smyslem pro výrazné, nebojácné linie a grafické detaily. Je to žena, která miluje dobrý design a kvalita je pro ní podstatná.

Jak to vypadá u vás doma? Popouštíte uzdu kreativity i tam?

Všechnu energii a kreativitu vkládám hlavně do mé značky a návrhů. Můj dům i ateliér jsou zařízené celkem jednoduše. Doma se chci cítit především pohodlně a prostor nesmí být přeplněný. To platí i pro můj ateliér. Je ve starším domě, kde se mnou pracuje ještě dalších padesát designérů a umělců. To na tom mám ze všeho nejradši! U domu máme i pěknou zahradu se stromy, krásným světlem a každý si tam najde svůj klid.

pic 7
Zdroj: archiv Larissy Ziegler
pic 8
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

To zní úžasně. Místo, kde neustále proudí inspirace a zároveň si tu můžete oddychnout a načerpat novou energii.

Přesně tak! Na zahradě a terase často posedáváme a relaxujeme. Dům, kde sídlíme, byl kdysi stará textilní továrna. Teď je to prostor pro desítky umělců a designérů. Najdete tu módní návrháře, ale i výtvarníky, kteří se věnují současnému umění. Je to velmi pokojné a zároveň inspirativní místo. Všichni dokonce pravidelně vystavujeme v malé galerii v centru Mnichova.

Máte svůj oblíbený styl bydlení? Jaké kousky máte nejraději?

Ráda kombinuji staré s novým. Starý nábytek má vždy nějaký příběh a to miluji. Nejraději mám pohovku BoConcept a pracovní desku mého stolu. Ta patřila ještě mému otci, když chodil na uměleckou školu.

Unholzer Ateliers
Zdroj: archiv Larissy Ziegler
Unholzer Ateliers2
Zdroj: archiv Larissy Ziegler

Jak vás inspirovali rodiče?

Můj otec je vystudovaný grafický designer a teď pracuje jako multimediální designer. Moje máma je psycholožka. Oba jsou velmi nezávislí, což mě do velké míry ovlivnilo. Vždy měli své ambice a dělali to, co je bavilo.

Žijete v Mnichově. Jak vás město a jeho obyvatelé ovlivňují?

V Mnichově je k vidění velké množství staré architektury. Strašně mi připomíná Itálii, a tu zbožňuji. Stejně tak tu máme i hodně kvalitních muzeí, kam si ráda chodím pro inspiraci. Když jsem byla malá, často jsme se stěhovali. Narodila jsem se ve Švýcarsku, potom jsme se přestěhovali do Německa a nějaký čas jsme dokonce žili na ostrově Salt Spring v Britské Kolumbii v Kanadě. Teď jsem moc ráda, že jsem se konečně usadila v Mnichově. Chtěla bych tu nějakou dobu zůstat. No a až budu mít vlastní rodinu, možná se přestěhujeme někam na venkov.

Jaké plány máte do budoucna? Nějakou novou kolekci?

Chci pokračovat v tom, co dělám a naplňuje mě. Nová kolekce se chystá, ale zatím o ní nechci prozrazovat žádné detaily. Jediné, co prozradím, je, že chci zkusit pracovat s více ekologickými a veganskými materiály.


Larissa Ziegler se narodila v Basileji ve Švýcarsku a v roce 211 založila vlastní značku Lara Kazis. Má ráda jógu, vaření se svým přítelem a venčení pejska Cilli. Občas jezdí do práce na kole a když není v ateliéru, sedí na terase s ostatními „kolegy“.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate