Květinové DIY v režii polského studia Decoki

Jistě jste zaznamenali, že tento týdne Bonami rozkvetlo do jarních barev. A to nejen prostřednictvím kampaní, kde najdete krásné květinové kousky, ale i tady v magazínu. Tentokrát jsme se vydali ještě dál za hranice a vyzpovídali polské studio Decoki a jeho autorku, která nám svou práci floristky přiblížila a podělila se i o úžasné květinové DIY.

studio Decoki
Foto: cudaniewidy.pl

V čem spočívá krása práce floristy?

Práce floristy kombinuje schopnosti umělce a inženýra. Při skládání kompozice květů je totiž nutné prokázat umění kombinovat barvy a textury. Je také potřeba sledovat aktuální trendy a jejich vývoj. Velmi důležitou součástí naší každodenní práce je i manuální zručnost a technická představivost – co kde a s čím spojit, aby vše drželo tak, jak má. A to ani nemluvím o povinné znalosti druhů květin a principy jejich kombinací.

Hodně lidí si to neuvědomuje, ale je to opravdu taková malá věda. Naše práce proto vyžaduje i hodně pokory, trpělivosti a schopnosti neustále se učit. Ani si ale třeba nepamatuji, kdy jsme měla naposledy pěkně upravenou manikúru! Při mém povolání to jednoduše není možné. Ale i tak je to má láska.

studio Decoki
Foto: cudaniewidy.pl

Jak vznikl nápad pustit se do práce profesionálního floristy a založit si vlastní byznys?

Na naléhání mých přátel jsem se ve volném čase zapsala do večerního kurzu aranžování květin. Až tam jsem si uvědomila, kam ve skutečnosti patřím, co mě naplňuje a na co mám talent. Prošla jsem si množstvím překážek a komplikací, ale spokojení zákazníci mě přesvědčili o tom, že to všechno má smysl.

Jsou lidé, kteří si kupují květiny jen tak pro radost nebo se většinou jedná o nákupy kvůli nějaké zvláštní příležitosti?

Většina lidí spíš kupuje květiny jen ve výjimečných situacích jako je svatba, narozeniny, výročí nebo třeba Valentýn. Je to velmi důležité gesto, především pro ženy. Ale věřím, že se tento postoj pomalu mění a čerstvou květinu ocení lidé i jen tak. Jde o čistě estetické potěšení. Je to jako bychom domů kupovali dekoraci s omezenou trvanlivostí.

Na co musíme myslet při výběru čerstvé květiny?

Květiny dokážou zútulnit interiér bez ohledu na to, zda se jedná o řezané nebo v květináči. Umí ho ale také nepříjemně přehltit a zbytečně „přeplácat“. Proto je vždy důležité vědět, kam chceme květinu dát a jakou funkci má plnit. Musíme také myslet na světelné podmínky (některé rostliny se neobejdou bez přímého denního světla, jiné ho zase nesnesou), frekvenci zalévání a případné hnojení.

Pokud nemáte s pěstováním příliš zkušeností, doporučuji začít s nenáročnými květinami, které nepotřebují takovou péči. Skvělé jsou také sezónní květiny. Na jaře to bývají hyacinty a narcisky.

studio Decoki
Foto: cudaniewidy.pl

Existují u květin sezónní trendy? Co je teď „in“?

V současné době je velmi výrazný rustikální nebo boho styl. Existuje také tendence potlačování přirozené krásy květů. Přitom ty nejkrásnější květiny rostou na obyčejné zahradě našich babiček.

Může se každý naučit tvořit květinové výzdoby?

Ano! Podle mě nemá umění floristů žádné hranice, protože se každému líbí něco jiného. Jediné co je vždy potřeba je však trpělivost, nadšení a cit pro estetiku. Velmi praktické jsou různé DIY návody. A proto tu máte jeden speciálně ode mě – květy ve skleněných nádobách!

studio Decoki

Co budeme potřebovat?

– větší skleněnou nádobu
– hlínu
– substrát na odvodnění
– pokojové rostliny
– dekorativní doplňky

Nejprve si připravíte hlínu do skleněné nádoby, ale dávejte pozor, aby byla první vrstva odvodněná. Počet vrstev je pak už jen na vaší fantazii a prostoru, který máte k dipozici. Do připravené půdy jemně zasaďte rostlinu tak, aby nedošlo k poškození stonku a kořenů. Kořeny by měly být úplně pod hlínou.

studio Decoki

Vždy se dopředu informujte, jak velké květiny nakonec budou. Jde o to, aby mezi nimi bylo dostatek místa a mohly volně růst. Po nějaké době je samozřejmě můžete přesadit. Na závěr dozdobte nádobu drobnými dekoracemi. Krásně vypadají třeba pírka, větvičky nebo mech. Nakonec přilijte trochu vody a je to!

studio Decoki

Komentáře

komentářů

Navigate