Květinářství s přidanou hodnotou aneb Ateliér Papaver očima jeho zakladatelek

Není to tak dlouho, co jsme vám představili Moniku a Lenku Vargovy, zahradní architektky a majitelky slovenského květinářství, které je tak trochu neobvyklé. Ateliér Papaver funguje už od roku 2010 v Trnavě a 2014 také v Bratislavě. Vyrostl na základě představ dvou šikovných žen, které přesně věděly po čem touží a nebály se to zrealizovat. Dnes je z netradičního květinářství oblíbené místo, ve kterému přibyla další várka služeb a projektů. A pořád je to jen začátek!

Jaké jsou jeho dvě zakladatelky? Na čem si při své práci potrpí a jaké jsou jejich další plány? Nejen o tom jsme si s Monikou a Lenkou popovídali.

Ateliér Papaver
Monika a Lenka Vargovy | Foto: Ateliér Papaver

Váš květinový ateliér se pyšní celkem netradičním jménem. Jak vlastně vzniklo?

Lenka: Moc se nám líbil obraz, který Monika zdědila po své babičce. Byly na něm vlčí máky, které znamenají latinsky papaver. Ten obraz máme v trnavské pobočce dodnes. A slovo ateliér jsme k názvu přidaly proto, že tvoříme současně uměleckou tvorbu a zahradní architekturu. Nejsme květinářství s klasickou nabídkou.

Ateliér Papaver
Sen, který se postupně změnil ve skutečnost. Práve v objetí květin. | Foto: Ateliér Papaver
kytice Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Jak tedy vznikl koncept „úplně jiného květinářství“? Dvě zahradní architektky se rozhodly splnit si svůj dávný sen?

Lenka: Byly jsme spolužačky na vysoké škole, kamarádky a spolubydlící. Postupem času jsme zjistily, že máme stejné zájmy, i ten samý názor na květinovou tvorbu a společnou touhu pracovat s přírodou. Zároveň jsme se chtěly naplno věnovat zahradní architektuře. Když jsme dostudovaly, měly jsme už přesně vymyšlený plán, konkrétní představy o naší tvorbě, nabízených službách i designu interiéru.

Monika: Nejdůležitější však určitě bylo vybrat si správnou lokalitu a prostor. Věděly jsme, co chceme a nebyly jsme ochotné dělat kompromisy. Nakonec se nám po několika měsíčním hledání a troše štěstí podařilo najít krásný prostor v Trnavě. Samotná realizace už šla docela rychle. Po pěti letech už máme i druhý ateliér v Bratislavě, staly se z nás švagrové a k základnímu konceptu ateliéru se přidaly i jiné služby a projekty.

Ateliér Papaver
Interiér bratislavského ateliéru spojuje industriální styl a něžnost květin. | Foto: Ateliér Papaver

Máte na mysli i to, že jsme v rámci ateliéru založily květinovou školu? Komu přesně je určena a co zajímavého se v ní mohou lidé naučit?

Lenka: Květinová škola je určena pro všechny, kteří mají rádi přírodu, zajímá je práce s květy a dekorování domova. Učíme je, jak využít rostliny ze svých zahrad, materiály z přírody a zakoupené řezané květy. Těší nás, že k nám chodí lidé každého věku a různých zkušeností.

Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Jak zvládáte podnikání ve dvou? Měly jste někdy ponorku?

Lenka: Na začátku podnikání jsme dělaly všechno spolu. Postupem času však začalo zakázek a projektů přibývat, a tak jsme si musely práci rozdělit. Protože Monika od začátku inklinovala více ke květům, přirozeně převzala „velení“ nad svatební výzdobou a různými akcemi. Já se spíše věnuji projektování zahrad. Nikdy se ale nestalo, že bychom nevěděly, na čem ta druhá pracuje. Vždy máme přehled o každém projektu a díky tomu se umíme plnohodnotně zastoupit.

Monika: Nevyhnutelná je při práci otevřená mysl, především když nastane právě ta ponorka. Tu je skutečně potřeba řešit s chladnou hlavou. Přesně tak, jako je to v partnerském vztahu. Musíme si umět přiznat chybu nebo pochválit jedna druhou. Zároveň je důležité si od sebe občas odpočinout a mít oddělené volnočasové aktivity. Vtipné bylo, když jsme si šly nezávisle na sobě zaběhat a i tak jsme se nakonec potkaly. Vzájemnou ponorku jsme pak vyběhaly spolu.

800_2884
Zakladatelky Ateliéru Papaver vítají své zákazníky vždy s úsměvem na rtech. | Foto: Ateliér Papaver

Kde berete inspiraci při tvorbě kytic? A odkud pochází vaše květiny?

Lenka: Základem naší inspirace je už zmíněná otevřená mysl a oči. Vidíme různé barvy, struktury, velikosti a tvary… rozmanitost přírody v každém ročním období. Otevřená mysl nám pomáhá kombinovat i na první pohled neslučitelné věci a materiály.

Monika:Co se týká původu květin, jsme velmi náročné na kvalitu a sortiment řezaných květin, proto si je pečlivě objednáváme od ověřených dodavatelů. Pracujeme s materiály z celého světa. Řezané květiny máme například z holandské burzy, kde jsou rostliny z Keni, Izraele nebo třeba Itálie.

Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Jaro už máme konečně tady. Co v tomto období lidé nejraději kupují? Vědí, co chtějí nebo si nechají poradit?

Lenka: Zákazníci si u nás nechávají často poradit a rádi. Nakupují cokoliv zářivé, zelené, ale i rozkvetlé větvičky. V tomto období si lidé naplno užívají příchod jara a hledají něco, s čím by si mohli zkrášlit domov.

Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Jaké typy květin nejraději kombinujete? Máte svou oblíbenou kytku?

Monika: Oblíbenou kytičku asi nemáme. Baví nás proměnlivost ročních období. V praxi to znamená, že každé tři měsíce kompletně obměníme sortiment a používáme jiný materiál.

Jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna? Plánujete Ateliér Papaver rozšířit i do jiných měst?

Lenka: V současnosti chceme především pracovat na zdokonalování naší přidané hodnoty. Chceme, aby na první pohled bylo jasné, co je z Ateliéru Papaver a co ne. Vedle toho každý den vnímáme a posloucháme naše zákazníky a reagujeme na to. Neustále potřebujeme něco tvořit, vymýšlíme nové produkty i služby. Naposledy například knihu, která vyšla koncem minulého roku.

knížka Ateliér Papaver
Foto: Ateliér Papaver

Zaujalo vás květinové umění Ateliéru Papaver? Zapojte se do naší soutěže na Facebooku nebo Instagramu, kde si můžete zahrát o jejich překrásnou knížku Květinové aranžmány z Ateliéru Papaver, kde najdete spoustu tipů na květinové DIY. A pokud chcete ještě více umocnit jarní atmosféru u vás doma, inspirujte se v naší kampani plné květů!

Komentáře

komentářů

Navigate