Kodaň jako centrum designu, módy i moderní gastronomie

Hlavní město země, ve které podle průzkumů žijí nejšťastnější lidé na světě, sice nepatří k největším, ale rozhodně k nejzajímavějším místům Evropy. Na své si v něm přijdou především milovníci designu, módy a kulinářských zážitků, jejichž vyvrcholením je návštěva Nomy – nejlepší restaurace světa.

Přímořská Kodaň patří k městům s vysokou životní úrovní, pro jejíž obyvatele je důležitý zdravý životní styl a respekt k přírodě. Město vyniká bohatou sítí cyklostezek, které se v Kodani budují už od šedesátých letech, a kola se tady tak berou jako běžný dopravní prostředek do školy nebo do práce. Celou Kodaň můžete na kole přejet za necelou hodinu a po cestě objevovat zajímavá zákoutí plná živých kaváren a obchůdků s módou i designem. S jejich výběrem nám tentokrát pomohla česká blogerka Lucka, která píše módní blog Luckapucka, a Kodaň je aktuálně jejím domovem. A o zážitek z návštěvy Nomy se s námi zase podělil Ondřej Kuracina z pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise.

Havfrue
Socha mořské víly, kterou na motivy Andersenovy pohádky vytvořil Edvard Eriksen, patří k nejznámějším symbolům Kodaně. Foto: Visitcopenhagen

DESIGN

Dánský design, o jehož historii si můžete přečíst v předchozím článku našeho magazínu, vyniká čistou estetikou, důrazem na funkci a vysokým podílem přírodních materiálů. Praktická stránka je pro dánské designéry na prvním místě, ale umí k ní dojít tou nejkrásnější možnou cestou. Výsledkem je elegantní nábytek, nadčasová móda a fascinující doplňky a ilustrace, které interiéru dokážou vdechnout jedinečnou atmosféru. Originální oblečení i věci do bytu v Kodani můžete koupit v mnoha lokálních buticích a koncept storech stejně jako ve zdejším design centru. Obchod s keramikou, sklem, textilními doplňky i svítidly najdete také v kodaňském muzeu designu.

Designmuseum Danmark

Největší dánské muzeum designu se veřejnosti poprvé představilo v roce 1895. Kromě stálých expozic i tématických výstav zaměřených na národní i mezinárodní design v něm můžete navštívit také knihovnu, bohatý archiv a krásnou zahradu. Muzeum aktuálně představuje výstavu věnovanou práci Hanse J. Wegnera, jehož tvorba po druhé světové válce výrazně přispěla k mezinárodnímu renomé dánského designu. Designér, který za svou dlouhou kariéru navrhnul více než 500 židlí, celý život zkoumal vlastnosti a potenciál dřeva. K jeho nejznámější návrhům patří židle Round Chair z roku 1948, která ale po roce 1960, kdy na ní v televizní volební debatě usedli John F. Kennedy a Richard Nixon, získala název The Chair.

155b-kennedy-Round-chair
Round Chair v politické televizní debatě, kterou v roce 1960 sledovalo více než 70 milionů lidí. Foto: MDBA
DM
Výstava Hans J. Wegner – just one good chair potrvá v dánském muzeu designu až do přístího února. Foto: Pernille Klemp

Maduro

Designový obchůdek, ve kterém najdete ručně vyráběné šperky, hračky, plakáty i doplňky do bytu, nabízí kvalitní kousky za rozumnou cenu. Řídí se tedy základní filosofií skandinávských zemí, že dobrý design by měl být dostupný všem. Maduro mimo jiné nabízí také ilustrace od talentované dánské kreslířky Michelle Carlslund, jejíž plakáty jsme měli i u nás na Bonami.

Maduro
Designový obchůdek Maduro

Designer ZOO

Dvoupatrový obchod a designová galerie v Kodani funguje už 15 let. Její koncept je založen na prodeji tvorby místních designérů, pořádání workshopů, výstav a dalších akcí spojených s designem a uměním. Mezi zastupované designéry mimo jiné patří keramička Anne Jørgensen, módní návrhářka Cathrine Kahrs nebo šperkařka Janni Krogh.

DZOO_BUTIK_KBH_01
Designer ZOO

A teď už následují tipy od Lucky:

Hay

Kodaňská značka, která se zabývá interiérovým designem. Hračky, nábytek, doplňky do bytu, překrásné jednoduché a účelné. Hay má v Kodani hned několik poboček, například dvoupatrový obchod přímo na Stroegetu, hlavní pěší zóně v Kodani. Ceny jsou poměrně příjemné. Hay následuje poslední interiérové trendy a nejen to, sám je udává. Interiérové i módní blogerky ze Skandinávie nedají na Hay dopustit.

hay3
Kodaňský obchod značky Hay, foto: Luckapucka

Concept store NORR

Multibrandový obchod, který zaujme hned u vchodu. Dřevěný interiér, sošky Budhy, členění podle nabízených značek. Kromě oblečení obchod nabízí kabelky, boty, kosmetiku, knihy, svíčky, doplňky. Zkušební kabinky jsou nádherné, obrovská zrcadla, těžké závěsy, velké polštáře, pro trpělivé doprovázející :) Cenově se trefuje do mezery mezi módní řetězce a módní designéry. Doporučuji navštívit v době slev. Nejkrásnější obchod v Kodani (alespoň podle mě), v obchodě je též malé jezírko s živými čínskými kapry. Oáza ve městě.

norr
Concept store NORR, foto: Luckapucka

Magasin du Nord

Obchodní dům v centru Kodaně (metro Kongens Nytorv), kde člověk najde úplně všechno, co potřebuje. Obrovský výběr kosmetiky z celého světa, kabelky, boty, doplňky, to vše jen v přízemí. V prvním patře pánskou módu, ve druhém dámskou, nechybí zde stánky Acne Studios, Samsoe&Samsoe, Fillipa K., a další. Ve čtvrtém patře se otevírá ráj pro všechny, kdo milují severský design – nábytek, nádobí, kuchyňské roboty, textilie, osvětlení, hračky, všechno, na co si jen člověk vzpomene, vše co se hodí do domova. Nechybí Hay, NoMess a další slavné značky.

 magasin4

magasin2

magasin
Magasin du Nord, foto: Luckapucka

Pilgrim

Domácí šperkařská značka. Kvalitní bižuterie, která po pár nošeních nezčervená. Dánská firma, obchody jsou souměrně rozeseté po Kodani. Jeden například v obchodním domě Magasin, další na Stroegetu, ale také na letišti v Kastrupu.

IMG_1480
Pilgrim, foto: Luckapucka

Moss Copenhagen

Mladá kodaňská značka. Oblečení je z velmi příjemných materiálů, modely působí uvolněným, ležérním dojmem. Sukně, šaty, mikiny, šortky, kalhoty, kabelky, boty, čepice … To vše v teplákové, ale kvalitní verzi. Obchod je vždy plný, na kasu se stojí dlouhá fronta. Dánky tuhle značku milují. Obchod najdeme na zhruba osmi místech v Kodani a pak v Aarhusu, jeden se nachází jen pár metrů od NORR na Kronprisensgade 5.

moss
Moss Copenhagen, foto: Luckapucka

Další tipy na kodaňské nákupy najdete u Lucky na blogu. Její web se určitě vyplatí sledovat i kvůli dalším zkušenostem s pobytem v Dánsku a originální módní inspiraci.

IMG_9133
I Lucka se po Kodani pohybuje na kole.) Foto: Luckapucka

GASTRONOMIE

Večeře v nejlepší restauraci na světě

Představte si vůni divokých bylinek ze skandinávských lesů a jejich překvapivé, ale zároveň zcela harmonické propojení s chutí čerstvých lokálních surovin. Takhle se vaří v Nomě – slavném kodaňském podniku, který se podle žebříčku britského časopisu Restaurant Magazine stal letos po čtvrté nejlepší restaurací světa. Večeře ve dvou vás sice bude stát jako malá dovolená (menu spárované s vínem vyjde pro jednoho na necelých deset tisíc korun), ale získáte zážitek na celý život. A to nejen kulinářský. Ti, kdo Nomu navštívili, vzpomínají nejen na skvělé jídlo, ale také na jedinečnou atmosféru, kterou vytváří spoluzakladatel a majitel restaurace René Redzepi se svým pečlivě vybraným personálem. „Líbil se mi zdejší neformální přístup a maximální využití sezónních surovin, které umí připravit v neuvěřitelných kombinacích a konzistencích,“ vzpomíná na návštěvu legendárního podniku Ondra, který vaří v restauraci oceněné michelinskou hvězdou.

Noma
Menu v Nomě sestává z více než 20ti chodů, které zaujmou nejen chutí, ale i způsobem podávání. Předkrm například může připomínat květinovou dekoraci a suroviny jsou natolik čerstvé, že se někdy dokonce ještě hýbou … foto: blog Nordic Nibbler

Verandah

René Redzepi Nomu v roce 2003 zakládal s Clausem Meyerem, který se v Kodani podílí na provozu restaurací a jazzového klubu sjednocených v třípatrové budově Standard postavené ve třicátých letech. Součástí konceptu je luxusní indická restaurace Verandah, jejíž interiér navrhlo dánsko-italské duo architektů GamFratesi.

Standard
Restaurace Verandah, foto: GamFratesi

Komentáře

komentářů

2 komentáře

  1. Iri, fandím ti. Objevila jsem až teď tuhle edici, budu číst dál. Je skvělý psát o designu, jde ti to, jen tak dál!

    • Iri Novak Reply

      Moc děkuju, Zdenko! Skvělé to je, ale taky náročné. Máme před sebou spoustu práce:)

Leave A Reply

Navigate