Kajastef prozrazuje: Jednoduchost, soulad a čistotu mám na skandinávském stylu nejraději

Jistě ji znáte z Instagramu. Klára, alias kajastef prozrazuje, jak fotí svůj domov zařízený do posledního detailu ve skandinávském stylu a dokonce v rozhovoru pověděla něco o sobě i svém bydlení.

Jmenuji se Klára a jsem úplně normální ženská, pro kterou je na prvním místě rodina a která navíc miluje pěkné designové věci, jimiž se ráda obklopuje. Ať už se jedná o interiér, šperky nebo oblečení, minimalistické řešení je vždy to, které upoutá moji pozornost. Design a návrhy interiérů jsou ale stále jen můj koníček, živí mě marketing. Baví mě inspirovat lidi kolem sebe a chtěla jsem to dělat dobře, takže jsem se vrhla na fotografování, kde se stále učím, aby i ta prezentace mé práce za něco stála.

Kajastef prozrazuje
Ve skandinávské ložnici jsou nejdůležitější doplňky. Jakmile je správně nakombinujete, vykouzlíte opravdu útulnou místnost. Foto: Klára Davidová

Kajastef prozrazuje tajemství skandinávského bydlení

Kdy vás začal zajímat design?

Asi nedokážu najít okamžik, kdy to přesně přišlo. Každý člověk se vyvíjí a hledá se. Před zaujetím interiéry to určitě bylo oblíkání, všechno vždy muselo ladit. To jsem si pak přenesla i do toho, co mě baví dnes, hledám propojení, mám ráda, když se prvky opakují atd. Často jsem se stěhovala a měnila několik bytů a tam jsem se našla. Zjistila jsem, co mě baví. Konkrétní začátek tedy identifikovat nedokážu, ale život mě tak nějak navedl tam, kde jsem.

A kdy jste se zamilovala přímo do skandinávského stylu bydlení?

Poslední byt, který jsem měla možnost rekonstruovat, byl byt mého (tehdy ještě ne)manžela, který zdědil po tatínkovi. Tam jsem se skutečně realizovala. Na svém místě nezůstala jediná příčka. Hledala jsem nějakou inspiraci a upoutala mě kombinace bílé, šedé a dřeva v jednoduchém řešení, což mě jasně navedlo na „Skandinávii“. Takže už v bytě se objevily prvky severského bydlení, i když ne v takové míře jako dnes – to byl asi začátek mé cesty. Pak přišla na řadu koupě domu a návrh interiéru se už ubíral konkrétním směrem, tím severským. Tomu předcházelo X hodin na internetu (Pinterestu, Instagramu, na blozích interiérových designérů) a hltání inspirace. I skandinávský styl se totiž dále dělí na několik cest a já si musela ujasnit, která bude ta moje. Vzhledem k tomu, že mám ráda jednoduché věci, upoutal mě skandinávský minimalismus daleko více než třeba Boho, ale i tam jsou prvky, které považují za dokonalé.

Kajastef prozrazuje
Dokonalá souhra nábytku a doplňků vytváří překrásný skandinávský obývák. Foto: Klára Davidová

Co konkrétně vás na skandinávském bydlení nejvíc baví?

Jednoduchost, soulad a čistota. Mám ráda dřevo, které má v nordic stylu své místo. Typická bílá barva se krásně kombinuje se všemi dalšími. Já jsem zastáncem spíš úsporného barevného řešení, ale to samozřejmě není podmínkou. U nás doma tedy tvoří základ bílá, šedá a dřevo a ty podle nálady doplňuji jednou nebo dvěma dalšími barvami. Vloni to byla pudrová růžová, letos modrá se zlatou a zelená. Této myšlenky se snažím držet, i když interiéry navrhuji.

Je zařízení domova ve skandinávském stylu časově náročné?

Tady, stejně jako jinde, je zařizování otázkou peněz. Dá se to zvládnout za pár měsíců, ale může to být taky běh na dlouhou trať. Důležité je vytvořit základ (barvy stěn, barva nábytku, atd.) a pak se ladí doplňky třeba dalších pár let. Jsou určité designové ikony, které jsou naprosto signifikantní pro skandinávský interiér, a ty samozřejmě něco stojí. Nicméně není nutné mít domov osázený drahým designem. Vše má své řešení a většinou existuje několik alternativ. Co považuji za nutné poznamenat, alternativou pro mě není kopírování a kupování napodobenin. Ale to už si musí srovnat každý sám se sebou.

Kajastef prozrazuje
Pracovna musí působit uklidňujícím dojmem, aby navodila tu správnou atmosféru pro práci nebo studování. Foto: Klára Davidová

Kde jste nacházela inspiraci?

Už jsem zmiňovala Instagram, Pinterest a blogy zaměřené na interiérový design. Často se setkávám s otázkou, které blogy, tak bych mohla vyjmenovat alespoň ty nejznámější: Ze zahraničních to jsou Stylizimo a Nina Holst, Elisabeth Heier, Katerina Dima a její Only Deco Love nebo My Full House a Kasia Rutkowiak. Hodně mi pomohly ale i české blogerky, jejichž blogy jsem četla jedním dechem. Je velká škoda, že se holky už blogování tolik nevěnují, rodina a práce je zaměstnává příliš, ale i tak mě pořád inspirují na Instagramu a tam fotky mluví víc než slova.

Která místnost máte u sebe doma nejraději?

V našem domě je spojen obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, takže to není konkrétní místnost, ale spíš velký otevřený prostor, kde trávíme společně nejvíce času. V létě je to pak terasa, kterou jsme si zařídili jako místo pro relaxaci. Je zastřešena pergolou a opatřena screeny, jimiž se dá terasa uzavřít, a tak tam můžeme pobývat, i když nám počasí zrovna nepřeje.

Kajastef prozrazuje
Dokonalá relaxační oáza – terasa – je skvělým místem na lenošení u dobré kávy a knihy. Foto: Klára Davidová

Komentáře

komentářů

Navigate