Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu

Kláru kajastef jsme vám představili už v minulém článku. Ukázala nám, proč miluje skandinávský styl a jak mu to sluší u ní doma. A protože skandinávský styl máte rádi i vy, Kláru jsme poprosili ještě o další tipy a triky, jak na něj. Kajastef prozrazuje, které klíčové kousky skandinávského stylu promění váš domov přímo v severský ráj.

Jaká pravidla jsou pro skandinávský domov zásadní?

Řekla bych, že je to střídmost barev, přirozenost a použití přírodních materiálů (dřevo, vlna, len nebo plsť a mramor). Hodně se klade důraz na celkový soulad. Pro skandinávský interiér jsou typické rostliny a hodně zeleně – tomuto se já vymykám. Najdete u nás doma pár solitérů, které přežily mou „péči“, ale většina kytek to nezvládla. Věřili byste, že potřebují vodu a světlo? Důležité místo v nordic interiéru mají i doplňky a na těch se dá krásně „vyřádit“.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Bílá, černá a šedá. Nuda? Minimálně tento snímek vás jistě přesvědčí o opaku. Foto: Klára Davidová

Jaké prvky ve scandi domově nesmí chybět? Liší se podle místností? 

Jak jsem zmínila, skandinávský interiér dělají skandinávským především doplňky. Polštáře – nejlépe lněné, kožešinové nebo s jednoduchými vzory. Deky a plédy v koších z různých materiálů (mořská tráva, drátěné nebo plstěné) nebo jen volně pohozené. Své místo mají kožešiny (na zemi, rozprostřené na sedačce nebo v křesle) a taky svícny a vázy. Konkrétně u svícnů a váz je několik kousků, které jsou pro nordický interiér naprosto typické. S čím se jistě každý nadšenec do severského bydlení setká, jsou fotografie nebo typografické postery v minimalistických černých rámech. Ty zdobí stěny většinou ve všech obytných místnostech, jejichž design na sebe pěkně navazuje a celý domov prolíná.

Jediným specifikem jsou asi dětské pokoje, které si žádají své vybavení. Často v nich můžeme najít teepee, postele ve tvarů domků, dřevěné hračky, obrázky medvědů a zajíčků a nápisy na zdech. I přes svá specifika však hezky ladí se zbytkem bydlení. Čeho bych se vyvarovala, je vzor chevron. Hodně českých fandů scandi stylu je přesvědčených, že je pro severský design typický, ale to je omyl. Ten v severských interiérech téměř nevidíte a je považovaný spíš za kýč.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Kožešiny a plédy nesmí severskému stylu chybět. V létě ozdobí a v zimě zahřejí. Foto: Klára Davidová

Můžeme skandinávský interiér oživit barvami?

Samozřejmě. Bílá, šedá a černá nejsou dogma. Ale pokud si z těchto barev vytvoříte základ, se zbytkem si můžete pěkně vyhrát. Neměnné věci je třeba mít neutrální a vše ostatní může podléhat aktuální náladě. Takže stěny a nábytek doporučuji mít bílé, šedé nebo v zemitých tónech, a pak doplňky mohou vše rozsvítit. Dá se to pěkně ukázat na obývací části. Ve chvíli, kdy jsou stěny světle šedé, stejně jako sedačka, k tomu nábytkové skříňky a konferenční stolek v barvě bílé, můžeme přidat polštáře ve dvou barvách, pléd v jedné z těchto dvou barev, vázu s barevnou kytkou na stůl nebo rostlinu v květníku ve stejných odstínech.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Severské bydlení můžete oživit barvami – sluší mu růžová, žlutá nebo zlatá. Foto: Klára Davidová

A za týden může být všechno jinak. Jiná deka, jiné polštáře, jiná váza. Chce to jen víc úložných prostor. Já si oblíbila zmíněnou pudrovku, modrou a zlatou a teď je docela trendy žlutě hořčicová, nicméně tohle nemá pravidla. Každý ať sáhne po barvě, která je mu příjemná.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Ložnici díky doplňkům rázem proměníte na úplně jiný pokoj. Foto: Klára Davidová

Nábytek na míru nebo koupený? Který funguje líp?

Každý prostor vyžaduje své řešení. Nebráním se ani jedné variantě. U nás doma je hodně atypického nábytku, ale například skříňky za jídelním stolem jsou kupované a ušetřili jsme na nich 75% hodnoty vypočítané truhlářem. Každý prostor se musí řešit individuálně.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Určité doplňky nesmí ve scandi stylu chybět – například černé svícny. Foto: Klára Davidová

Snese scandi styl kombinaci starého s novým?

Mít v moderním interiéru krásný starý kousek je něco úžasného. Skvěle vynikne a ten kontrast je patrný na první pohled. I já mám doma jeden svůj oblíbený. Je to stolička se stařeného teakového dřeva v naší koupelně, nicméně se dá použít i v obýváku nebo jako odkládací stolek v ložnici. Máme moderní minimalistickou koupelnu s dubovou deskou pod umyvadlem a dřevěný prvek se opakuje právě na této stoličce. Je to solitér, kterého si každý při vstupu do místnosti všimne, doslova bije do očí. I tady ovšem platí pravidlo méně je více. Takže když moderní interiér, tak starý kousek jen jeden nebo dva.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Spojení nového se starým vytvoří harmonický celek v jakékoli místnosti. Foto: Klára Davidová

Proč si myslíte, že se mnoho lidí bojí zkusit skandinávský styl, i když je tak oblíbený?

Protože vidí fotky „nastylovaných“ interiérů, které se jim sice líbí, ale vyvolávají v nich pocit, že jsou bez života. Problém je v tom, že si hodně z nich neodkáže uvědomit, že pro časopis nikdo nebude fotit domov s nepořádkem a rozházenými hračkami. Běžný provoz vypadá úplně jinak. Český spotřebitel je zvyklý na barvy, hodně barev a skandinávské bydlení je na barvy strohý. Problém vidí většinou v bílé barvě, která může působit sterilně a lehce ušpinitelně. Tento styl lidem buď učaruje a začnou svůj byt nebo dům postupně přetvářet nebo jej odsoudí a zůstanou u svých meruňkových zdí.

Hodí se tedy skandinávský styl vůbec pro rodinu s dětmi?

Jakýkoliv styl je vhodný po rodinu s dětmi. Důležité je, že se tam lidé cítí dobře. Tady asi neexistuji kritéria, kvůli kterým by byl takto zařízený interiér pro děti nevhodný. Pokojíček může být stylový s barevnými hračkami schovanými v krabicích. Vše má své řešení.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Pokoj laděný do šedo-zelené doplněný přírodními prvky poroste s dětmi. Foto: Klára Davidová

Je na našem trhu dostatečná nabídka s kousky, které se dají kombinovat do scandi stylu?

Nemyslím si, že bychom byli nějak omezeni v nabídce. V ČR je několik e-shopů specializujících se přímo na skandinávský design nebo prodávající kousky severských návrhářů. Aktuálně vím o dvou nebo třech menších e-shopech, které aktivně hledají produkty typické pro severský styl a u nás se zatím neprodávají. Takže s rozjíždějící se poptávkou přichází i nabídka. Pak jsou e-shopy s časově omezenou nabídkou (nejen) nordic kousků, u kterých člověk musí vyčíhnout správný čas, ale je pak odměněn produktem za lepší peníze. Proto ráda nakupuju i na Bonami.

Kajastef prozrazuje: Klíčové kousky skandinávského stylu
Kajastef vám na Bonami vás vybrala kousky, které ve scandi domově zkrátka nesmí chybět 1. Stolička Says Who 2. Šedý talíř House Doctor 3. Černý dávkovač mýdla Zone 4. Vonná svíčka Meraki 5. Šedo-bílé povlečení Esprit Mina 6. Podnos House Doctor 7. Koš na prádlo  8. Bílá stolička Magis Puppy 9. Dětská bílá postel Benlemi

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate