Zařizujeme dětský pokoj pro miminko. Zn.: Stylově a bezpečně

S příchodem miminka se pojí mnoho radostí, např. vybavení dětského pokojíčku. Co všechno si napsat na seznam, než se vypravíte na nákupy? Poradíme vám, jak vyladit pokoj pro miminko do posledního detailu. Víme, podle čeho vybrat bezpečnou dětskou postýlku, čím svítit, které povlečení je nejlepší i jaké hračky pro nejmenší děti mají smysl.

Jak na bezpečný dětský pokoj pro miminko

Vaše miminko toho v prvních měsících – kromě postýlky, přebalovacího pultu a vaší lásky – mnoho nepotřebuje. Proto se více soustřeďte na kvalitu provedení i zdravotní nezávadnost, aby vám v honbě za dokonalým pokojem pro miminko neunikly důležitější věci.

Nejdůležitější parametry postýlky pro nejmenší

Dětský nábytek, a hlavně postýlka patří k dražším položkám. To ale neznamená, že dětský pokoj pro miminko není možné zařídit levně a současně bezpečně. Oprostěte se od funkcí, které nevyužijete, kýčovitého designu a investujte do rostoucí postýlky. Pořizovací náklady mohou být vyšší, ale v konečném důsledku ušetříte. Nákup nové dětské postele budete řešit až v předškolním věku, nebo i později podle toho, kterou rostoucí koupíte.

Pro dětskou postýlku jsou důležité použité materiály a povrchová úprava.
Hladký povrch, přírodní materiály a rozestupy příček: 3 nejdůležitější parametry postýlky pro miminko.

Jak vypadá bezpečná dětská postýlka?

  • Je z masivního dřeva, ideálně dubového nebo borovicového. Zaměřte se na povrchovou úpravu.
  • Dřevo postýlky je lakováno zdravotně nezávadnými barvami.
  • Hrany jsou zaoblené a zbroušené dohladka.
  • Rozestupy mezi příčkami mají min. 2,5 cm a max. 7,5 cm. Nehrozí pak riziko, že děťátku uvízne mezi příčkami hlava nebo ručičky.
  • Dětská postýlka nemá části, které by dítě samo odmontovalo. Šrouby jsou zapuštěné.

Dětská postýlka k oknu nepatří

První měsíce je zcela přirozené, pokud budete chtít mít miminko u sebe v ložnici. Jakmile ale nastane čas přestěhovat se do vlastního pokojíčku, je umístění dětské postýlky tím nejdůležitějším rozhodnutím. Místo, kde bude vaše malá láska spinkat musí být klidné, teplé a světlé, ale ne hned u okna. Průvan ani velká horka nesvědčí ani dospělým, natož dětem. Pokud není jiná možnost, nezapomeňte okna vybavit záclonou a závěsem.

Víte, že kojenci se otáčejí za zdrojem světla? Proto postýlku umístěte kolmo k oknu, aby na miminko dopadalo světlo střídavě zleva a zprava.

Výběr dětské matrace

Jedinou správnou volbou je tvrdší matrace. Měkké se sice mohou zdát pohodlnější, ale po zdravotní stránce jsou nevhodné pro vývoj páteře a kostry. K nejvíce doporučovaným patří pěnové matrace s průduchy, které dobře dýchají.

Vychytávky a doplňky do dětské postýlky

Mantinel do postýlky

Pomůže vám s minimalizací nehod během spánku i divokého převalování. Ochranné mantinely s potiskem jsou oblíbenější nejen mezi rodiči. Děti výrazné barvy a vzory zaujmou i zabaví.

Mantinely jsou ochranným i okrasným prvkem do dětské postele.
Díky ochrannému mantinelu zabráníte nehodám během divokého převalování ve spánku.

Nebesa nad dětskou postýlku

Působí velmi dekorativně, pokoj pro miminko neuvěřitelně zútulní, a navíc jsou praktické. Miminka citlivější na sluneční světlo nebo na prach zůstanou dokonale ochráněna, a ani létající hmyz nemá šanci.

Polštář ve tvaru válečku

Je skvělou alternativou dětského mantinelu, ale i mazlicí hračku. Děti, které už začaly objevovat svět rukama se k polštáři mohou přivinout a cítit se tak ještě více bezpečně a pohodlně.

Dětské povlečení, deky a kojicí polštáře

Veškerý dětský textil nejen do postýlky by měl být z bavlny. Tento materiál skvěle saje pot, je prodyšný a šetrný k pokožce miminka. Nezaostává ani z hlediska trvanlivosti, takže je dost možné, že s potencionálním příchodem druhého miminka si vystačíte s původní výbavičkou.

Výběr kojicího polštáře může znít jako velká zodpovědnost, ale není to žádná věda. Multifunkční polštáře a ty ve tvaru písmene C dopřejí těhotným maminkám větší pohodlí během spánku na boku. Jakmile se miminko narodí, podepřou si jím záda a hlavu miminka současně. Válečky jsou levnější a zabraňují otlačeninám loktů maminky.

Výplň kojicího polštáře nesmí být příliš měkká, aby si udržela svůj pevný tvar. Paměťová výplň je sice komfortní, ale není nejvhodnější pro vývoj páteře miminka. Doporučujeme polyesterovou výplň s dutým vláknem. Materiál nesmí kousat ani škrábat, nejlepší volbou je bambus a bavlna.

Přebalovací komody a podložky

Pro kterou z možností se rozhodnout? Rozhodnou prostorové možnosti v pokoji. Pokud je tu dostatek místa, komoda s odnímatelným pultem je tou nejlepší volbou. Disponuje štědrými úložnými prostory na oblečky, plenky a další kojenecké potřeby s velkou odkládací plochou.

Přebalovací komoda sice zabere více místa, ale nabídne vám štědré úložné prostory.
Přebalovací pult nebo komoda? První možnost je skladnější. Druhá nabídne praktické úložné prostory.

Jakmile skončí období přebalování, komodu můžete využívat dál i bez pultu. Pokud je dětský pokoj menší, vystačíte si s přebalovací podložkou. Výhodou je její skladnost, ale také možnost přebalit miminko, kde se vám to nejvíc hodí. Doporučujeme vybírat takové podložky, které mají vyvýšené strany, aby miminko nepřepadlo.

Pokoj pro miminko: Čím svítit?

Hlavní stropní svítidlo využívejte v dětském pokojíčku minimálně. Miminka jsou citlivá na prudké rozsvícení, které by je mohlo podráždit, a navíc by se jim hůře usínalo. Dětský pokoj pro miminko vybavte světly a lampami s plynulým náběhem a teplým měkkým odstínem. Světlo jim nesmí svítit přímo do obličeje, takže je zcela nevhodné umístění nad postýlku. Lampičkou na nočním stolku nebo přebalovacím pultu nic nezkazíte.

Nejlepší hračky pro miminka? Učí je aktivitě

Říká se, že aktivní hračky vytvářejí pasivní děti a pasivní hračky zase aktivní děti. A platí to už od narození. Laicky řečeno je velmi jednoduché zapnout blikající a hrající hračku, na kterou bude kojenec jen koukat.

Oproti tomu hračky, které nic nedělají (např. dřevěné), vybízí miminka k prozkoumávání rukama i ústy a motivují je k objevování. Takže až se zase někdy budete cítit jako strýček Skrblík, který své ratolesti koupil raději dřevěnou hračku než tu se sta čudlíky, vzpomeňte si na nás. Děláte to dobře.

Komentáře

komentářů

Navigate