Jak vybrat zahradní nábytek? Pomůžeme vám

Jarní a letní období plné tepla, květin, barev a vůní přímo volá po zahradním posezení na čerstvém vzduchu. Pořádají se přátelské grilovací party a také víkendový rodinný oběd nejlépe chutná venku. Rovněž terasa či balkon jsou v sezóně oázou odpočinku po náročném pracovním dni.

Jaký zahradní nábytek však zvolit? Trh přímo hýří jídelními sety pro dva i honosnými sedacími soupravami pro větší společnosti. K tomu se prodávají samostatné židle, křesla, stoly, pivní sety, houpačky, lehátka, dětský nábytek… Je opravdu snadné zařídit se tak, abyste se i doma cítili jako na dovolené. Inspirujte se našimi neustále aktualizovanými tipy na zahradní nábytek.

Jak vybrat zahradní nábytek

Zahradní nábytek vybírejte podle rozměrů vybavovaných prostorů a svého finančního rozpočtu, ale počítejte i s vlastnostmi jednotlivých materiálů, protože na vybavení zahrady či terasy nepřetržitě působí nepříznivé počasí, UV záření a další zátěžové podmínky.

Například umělý ratan vydrží mnohem více než pravý ratan, navíc se jednoduše udržuje. Špatné počasí nejlépe snáší tvrdé exotické dřevo, především teakové. Musí se však pravidelně napouštět olejem. Ovšem i domácí smrkové nebo borovicové dřevo vyžaduje speciální impregnaci či lak. Kovový nábytek je téměř bezúdržbový, ale prověřte ho z hlediska povrchové úpravy.

Oblíbené materiály zahradního nábytku si nyní představíme podrobněji.

Dřevěný zahradní nábytek

Ušlechtilé dřevo je opravdovou klasikou, která se k výrobě produktů pro domácnosti používá od nepaměti. Nikdy nevyjde z módy, je velmi odolné a nabízí pohodlné posezení. Pokud sázíte na jistotu, dřevěný nábytek bude pro vás ideální. Základem masivního nábytku, který má na zahradě vydržet mnoho let, je dobré tvrdé dřevo a řemeslnická preciznost spojená s vášní k tomuto oboru. Díky tomu vám bude dřevěný zahradní nábytek sloužit i po generace. Samozřejmě za předpokladu péče spočívající v pravidelných nátěrech.

Dnes je stále žádanější i exotické dřevo, zejména teakový zahradní nábytek, akácie, durian, meranti nebo eukalyptus. Je totiž tvrdší než domácí smrk či borovice a také odolnější vůči nepříznivému počasí. Zahradní nábytek z exotického dřeva se díky jedinečnému vzhledu používá ve venkovních i vnitřních prostorách. Jednou do roka se ale musí ošetřit teakovým olejem, aby si uchoval své výjimečné vlastnosti.

Kovový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek je univerzální a výborně ho sladíte s ostatním nábytkem či rostlinami. Některé modely jsou tak elegantní, že připomínají zámecké vybavení. Kovový nábytek má řadu předností, ale jedna z nich ční nad ostatními – mimořádná odolnost. Pokud je správně udržovaný, bude vám sloužit velmi dlouho. Praktický kovový nábytek můžete mít na zahradě nebo terase celoročně. Mnohdy zdobí také interiéry, zahrádky restaurací, kavárny nebo cukrárny. Máte-li menší prostory, vyberte si skládací nábytek nebo alespoň stohovatelné židle.

Zahradní set ADDU Olivia

Zahradní nábytek umělý ratan

Současný plastový zahradní nábytek je už zcela jiný než unifikované nevzhledné kousky z minulého století. Největší popularitě se dnes těší umělý ratan, zvaný také polyratan či petan. Vypadá jako přírodní ratan, ale vykazuje mnohem větší pevnost. Skvěle odolává vodě i UV záření, díky čemuž na zahradě, terase nebo balkonu vydrží i v méně příznivých klimatických podmínkách. Přitom neztratí nic ze své krásy: nepopraská, nevybledne, zkrátka bude pořád jako nový.

Polyratanový nábytek má konstrukci z odolného nerezového kovu a na rozdíl od přírodních materiálů se nemusí nijak speciálně ošetřovat. Na jeho údržbu vám stačí hadřík a vlažná voda s běžným čisticím prostředkem. V porovnání s jinými materiály je výhodou umělého ratanu také nízká hmotnost, takže pokud svůj nábytek často přemísťujete, je bezkonkurenční volbou.

Přesto, že je umělý ratan levnější než jeho přírodní verze, polyratanový zahradní nábytek představuje vynikající investici. Je totiž prvotřídně zpracovaný a vypadá přepychově. Zahradní sedací soupravy z umělého ratanu se proto uplatňují také v bytech, recepcích či wellness provozovnách. Žádané jsou zejména antracitové, hnědé, cappuccino a pískové odstíny. Mezi TOP nábytek patří zahradní set ADDU Oviedo, určený pro všechny šťastlivce, kteří mají prostornou zahradu či terasu. Tvoří ho velký stůl, rohová lavice a dvě stoličky. Sedá ky jsou v ceně a nábytek k vám dorazí již sestavený

Zahradní set ADDU Oviedo

Tipy na rozmístění zahradního nábytku

Základem veškerého venkovního dění je zahradní posezení. Pro stůl a židle vyberte klidné místo, které je však v dosahu grilu, venkovního krbu, udírny, případně bazénu. Příjemné je posezení pod košatým stromem, pokud se takový na vaší zahradě vyskytuje. Dejte pozor i na to, aby vás mezi 13. až 16. hodinou neobtěžovalo silné odpolední slunce. A stejně jako generace našich předků, můžete na zápraží umístit romantickou lavičku, na níž bude odpolední káva určitě nejlahodnější.

Žijte venku s kvalitním dřevěným nábytkem, vždyť teplé dny jsou tu.

La Forma

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate