Jak vybrat ubrus

Minimalistická vlna odezněla a na jídelní stoly i zahradní nábytek se houfně vracejí ubrusy. Není divu – vždyť krásně prostřený stůl symbolizuje útulný domov. Kromě toho ubrusy a běhouny ochraňují stoly před poškozením či ušpiněním.

Výběr ubrusu podmiňuje především tvar stolu – kruh, obdélník, čtverec nebo ovál. Z hlediska rozměrů je třeba dbát na to, aby ubrus přesahoval stůl alespoň o 20 cm. Ubrusem však nemusíte zakrývat zcela celý stůl. Alternativně lze využít několik menších ubrusů nebo středové pásové ubrusy, takzvané běhouny. Ozdobí nejen jídelní, ale také konferenční či kancelářský stůl. Fantazii se meze nekladou – můžete dát na stůl jeden běhoun podélně, stejně jako dva napříč. Vyladěné s nádobím, květinami a dalšími doplňky budou vždy vypadat dobře. Běhouny jsou také oblíbenou rychlou výzdobou stolů na Vánoce a Velikonoce.

Slavnostně prostřený stůl, v hlavní roli: běhoun

Vedou ubrusy látkové

Látka dokáže v místnosti úspěšně propojit různé barvy, případně do ní vnést úplně jinou barevnost i atmosféru. Tradičně nejlepší je pro ubrusy bavlna, ale žádané jsou také lněné ubrusy, zejména v rustikálních interiérech. Opravdovým skvostem je luxusní damaškový ubrus 140 × 220 cm od dánské značky Södahl, která se zaměřuje na originální kousky udržitelné jak po stránce jakosti, tak nestárnoucího designu. Kromě toho klade důraz na ekologii a podporuje nezávislá studia z celého světa.

Pokud dáváte přednost směsovým látkám, mohl by vás zaujmout šedý běhoun na stůl s pískově žlutým detailem Villa Collection, 140 × 40 cm. Je zhotoven ze směsi lnu a polyesteru v jednoduchém skandinávském stylu, který vyznává také polská architektka a blogerka Agnieszka Pałtynowicz.

 

Půvabné různobarevné směsové ubrusy vyrábí také značka Apolena, například módní žlutý ubrus Simply Yellow, 140 × 170 cm. K dispozici je i červený, fialový nebo kytičkovaný ubrus pro romantické duše. Ubrusy a polstry podobných či naopak kontrastních barev můžete ozvláštnit také posezení na balkónu i terase. Je to velmi efektní a přitom levná změna, kterou zvládnete zrealizovat i víckrát za sezónu.

Při praní látkových ubrusů se řiďte etiketami a žehlete je nejlépe naškrobené, ještě za vlhka.  

Kombinace jednoduchého a vzorovaného ubrusu

Omyvatelné ubrusy 21. století

Úplně jinak dnes vypadají praktické ubrusy z PVC. Zvířátka, květiny a další vzory jsou na nich jako živé, přičemž na údržbu vám stačí mokrá houbička. Novodobé igelitové ubrusy oceňují zejména rodiny s dětmi. Umožňují totiž ratolestem malování a různé tvoření u maminky v kuchyni. Z PVC se začaly vyrábět i půvabné krajkové ubrusy a prostírání, například značky InArt. Díky této stylové maličkosti vypadá prostřený stůl plný dobrot daleko lépe. Kompromisem mezi látkovými a polypropylenovými ubrusy jsou ubrusy teflonové, které si oblíbily domácnosti i restaurace. Zhotovují se z tkanin s vodoodpudivou úpravou a lze je rychle očistit vlhkým hadříkem.

Prostřete u vás doma všechny stoly, hodujte a veselte se! Rádi vás budeme inspirovat našimi aktuálními kampaněmi i moderními ubrusy a běhouny na skladě.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli!

Komentáře

komentářů

Navigate