Jak co nejlépe vybrat sedací soupravu

Výběr sedací soupravy – srdce domova – je velmi zodpovědný úkol. Rozhodně se ho vyplatí neuspěchat. Nábytek slouží k sezení, ale také k ležení, zkrátka k lenošení. Pohovka má být hlavně maximálně pohodlná a také odolná, aby vám vydržela v plné nádheře mnoho let.

Pokud u vás nastal ten čas, zvažte především budoucí zatížení sedací soupravy. Klaďte si otázky ve smyslu, jak velká jste rodina, zda často zvete návštěvy, necháváte je přenocovat a hrozí-li u vás riziko nadměrného znečištění sedačky malými dětmi nebo domácími mazlíčky. V takovém případě zvolte nábytek, který se jednoduše čistí.

Při výběru sedací soupravy myslete i na domácí mazlíčky
Při výběru sedací soupravy myslete i na domácí mazlíčky

Hlavní kritéria: typ, rozměr a funkce pohovky

Důležitým kritériem výběru sedačky je prostor. Posuďte, zda se k vám vejde rozměrná rohová sedací souprava, nebo bude pro vaše podmínky vhodnější menší sedací souprava rozkládací, případně jen dvoumístná pohovka nebo sedací vak.

Nejoblíbenější jsou nízké širší sedačky doplněné polštáři a dekami – to pravé k odpočinku, povídání, četbě a sledování filmů. Z vyšších pevnějších sedaček se zase lépe vstává – vyhovují tak seniorům a zařizují se jimi také kanceláře. Promyslete si i to, zda chcete sedačku až po zem, nebo na nožičkách. Z hlediska funkce jsou žádanými typy sedacích souprav i modely s úložným prostorem nebo s polohováním opěrek. Uplatňují se také různé doplňky – sklápěcí stolky, kapsy na ovladače či chladicí boxy.

Někdy je lepší pořídit si malou pohovku a doplnit ji křeslem či taburetem, aby okolo zůstalo dostatek místa k procházení. Proto se neustále zvyšuje zájem o sedací soupravy složené z různých dílů. Mezi trendy patří i elegantní lenoška do obýváku či honosný otoman.

Při plánování umístění sedačky vám mohou pomoci tiskoviny, které rozložíte na podlaze a hned vidíte, jaké rozložení bude ideální i kam sedačku umístit. Jakmile zhruba víte, o jakou sedací soupravu máte zájem, promyslete materiál jejího potahu, výplně a konstrukce.

Menší pohovka si zaslouží společnost křesel i taburetek
Menší pohovka si zaslouží společnost křesel i taburetek

Věčné téma: Kožené versus látkové sedací soupravy

Pokud se někomu zmíníte, že pořizujete sedačku, skoro určitě se zeptá: „A chcete koženou nebo látkovou?“ Kožená pohovka vypadá luxusně a nádherně voní. Sice vyžaduje ochranu před slunečním zářením a zdrojem tepla, k tomu pravidelnou impregnaci, ale za dobrou péči se vám odmění až několikanásobně delší výdrží než látková sedací souprava. Dnes jsou dostupné masivnější i minimalistické kožené sedací soupravy, provedené v tradičních i nápadnějších barvách.

Ovšem výrazně pokročily i látkové pohovky. Dá se říci, že jsme svědky bourání hranic mezi těmito odvěkými rivaly. Zaměřte se na značkové sedací soupravy s dlouhou zárukou, kterou výrobci dávají najevo, že za kvalitou potahové látky stojí. Běžná jsou mikrovlákna, mikroplyše a žinylky, ale používají se už i nanotextilie odpuzující vodu, takže přehozy na sedací soupravy ztrácejí význam. Nevhodné jsou sedačky potažené tenkou bavlnou, ač příjemnou na dotek, protože se velmi brzy trhají a také blednou.

Kompromisy mezi kůží a látkou představují ekokůže nebo carabu – prodyšné, pevné a vodoodpudivé materiály potahů moderních sedaček. Lze také hledat označení aqua clean. Předností speciálně upravené čalouněné sedací soupravy, vhodné i pro alergiky, je také dostupná cena. Prostě jen zvolte barvu sedací soupravy, která ladí s vaším interiérem, nebo v něm naopak vytvoří zajímavý kontrast.

Naši oblíbenou značkou se stala MESONICA. Ta nabízí sedací soupravy různých velikostí a barev v látkovém i koženém provedení.

Kolekce pohovek Musso od značky MESONICA je velice elegantní
Kolekce pohovek Musso od značky MESONICA je velice elegantní

Co se skrývá pod pojmem Martindale test?

Při testování houževnatosti látkové sedací soupravy se používá takzvaný Martindale test. V čem spočívá? Normovaný plstěný kotouč působí otáčkami a zesilujícím tlakem na povrch tkaniny, až se přetrhnou první dvě vlákna textilie, nebo dokonce vznikne díra. V ten okamžik se přístroj zastaví a udá počet otáček, které kotouč vykonal, neboli hodnotu Martindale. Pro srovnání – běžná potahová látka mívá počet cyklů Martindale od 20 000 do 45 000. Textilie s vyšší hodnotou lze tudíž označit za vysoce odolné – nejlepší ctí až 150 000 cyklů.

Materiály výplně a konstrukce sedacího nábytku

Neméně významný je i materiál výplně a konstrukce sedacího nábytku. Levné modely, které se bohužel brzy prosedí, mají sedáky i opěráky z molitanu, někdy doplněného bonelovými pružinami. Dražší sedací soupravy jsou vyplněné latexem či paměťovou pěnou, která dokonale kopíruje tvar těla a může vám tak dopřát vysněné pohodlí. Avšak spaní na pohovce bývá spíše provizorní – pro váš každodenní zdravý spánek máme matrace online.

Základem bytelné sedací soupravy je vždy masivní dřevo nebo kov. Záleží rovněž na materiálu koleček a dalších funkčních detailů. Sedačky s plastovou konstrukcí rovnou ignorujte – stačí jeden bodrý skok (o který se vždy někdo postará) a je po nich.

Dřevěná konstrukce pohovek MESONICA Toro zajistí dlouhá léta služby
Dřevěná konstrukce pohovek MESONICA Toro zajistí dlouhá léta služby

Tipy na sedací soupravy, které vašemu bytu sednou

Současní výrobci sedacích souprav dbají na jejich pečlivé provedení, komfort i krásný vzhled. Při navrhování nových typů nezřídka spolupracují s ortopedy a stále častější je i ekologická výroba, kterou vyžadují také uvědomělí zákazníci. Z množství modelů na trhu si vybere opravdu každý zájemce.

Velice šik jsou pohovky a křesla značky Vivonita, z nichž lze zkombinovat sedací soupravy do různých prostorů. U řady Lovis nechybí lenoška – prodloužená část, na které se můžete zaslouženě natáhnout, aniž byste zabrali celou pohovku pro sebe. Posezení s pravým či levým rohem se hodí domů i do kanceláře a jeho polyesterový potah je mimořádně odolný proti otěru – hodnota Martindale je více než 60 000 cyklů. Rovněž údržba je nenáročná – látkové potahy na sedací soupravy stačí otírat vlhkou houbičkou nebo hadříkem a vysávat vysavačem nastaveným na nižší výkon, aby nevytahoval čalounění. Zhruba jednou ročně se pak doporučuje zajistit mokré nebo suché odborné čištění.

Pohovka Vivonita Lovis s lenoškou
Pohovka Vivonita Lovis s lenoškou

Do menšího bytu či studentského pokoje je ideální rozkládací pohovka s úložným prostorem, využitelným třeba na lůžkoviny. Půvabné pohovky a křesla s pověstnou německou kvalitou produkuje značka Max Winzer. Některé její modely se pyšní hodnotou Martindale 100 000 cyklů. Přitom taková pohovka, kterou využijte několik generací vaší rodiny, může vyjít i na méně než 30 000 korun.

Neodolatelný je také barevný rozkládací sedací nábytek dánské značky Karup, inspirovaný tradičními japonskými futony. Frčí rovněž sedací vaky a pytle, které u nás naleznete ve společné kategorii s pufy – stoličkami a odkládacími stolky v jednom. Získáte v nich i atraktivní bytové doplňky.

Pohovky Karup jsou inspirované klasickými japonskými futony
Pohovky Karup jsou inspirované klasickými japonskými futony

Vyšperkujte svůj domov moderní sedací soupravou

Působivé minimalistické rohové pohovky do obýváku vyrábí výhradně v Evropě společnost Helga Interiors. Jedinečně kombinuje soudobý styl se špetkou retra. Výsledkem jsou nadčasové kousky, které vašemu domovu dokonale padnou a díky možnosti rozložení poskytnou i lůžko pro hosty. V nabídce značky Helga Interiors jsou také dvoumístné či trojmístné pohovky, taburety, pufy, křesla a podnožky.

Hlavně ženy se vždy těší i na výběr barvy sedačky. K oblíbeným patří béžová, světle i tmavě šedá, černá, ale také modrá, tyrkysová, tmavě oranžová, růžová, fialová a žlutá. Která sedací souprava zhmotní vaše sny? Pokud se nemůžete rozhodnout a mezitím zmizí z kampaně i Skladovek, jednoduše klikněte na „sledovat“. Jakmile bude znovu dostupná, pošleme vám informační e-mail.

 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate