Poradíme, jak vybrat byt podle svých představ

Na fotce na webu realitky vypadá bezchybně, ale o výhledu z balkonu k popelnicím nebo daleko vyšších nákladech na bydlení, než jste čekali, se už v popisu nikdo nezmiňuje. Jak tedy vybrat byt, kde se vám bude hezky žít?

Maldý pár v novém bytě
Dojem z bytu může být na webu realitky a ve skutečnosti odlišný. Jak vybrat byt tak, abyste v něm byli skutečně spokojení?

Pozor na první dojem

Nenechte se unést profesionálními fotkami a moderním vybavením bytu. Snažte se nepodlehnout emocím, na které mnohdy prodejce čeká, aby byt draze prodal. Vzhled není při řešení otázky, jak vybrat byt, to hlavní, co by vás mělo zajímat, pokud v něm hodláte strávit následující desítky let. Interiér si jako jediný totiž můžete přizpůsobit na míru u každé nemovitosti.

Zaměřte se na důležité vady, které po koupi určitě nezměníte. Co když je nejbližší obchod dva kilometry daleko a o parkovací místa se budete věčně přetahovat se sousedy? Nebo je přímo pod oknem strom, takže váš byt slunce jen tak neuvidí? Poradíme vám, na co se při výběru bytu zaměřit a na co si dát pozor

1. Lokalita je hlavní

Místo, kde se byt nachází, je při výběru jednou z nejdůležitějších věcí. Dívejte se na to, zda je v blízkosti obchod, zastávka hromadné dopravy (a to i v případě, že máte auto). Hodí se i nemocnice a školy či školky. Kromě toho, aby bylo v okolí vše, co potřebujete, věnujte pozornost i tomu, co byste pod okny svého vysněného bydlení naopak nechtěli, tedy třeba průmyslové továrny, koleje tramvaje hned přede dveřmi nebo hudební kluby. 

Víte, že

Hodně může prozradit i aktuální územní plán. Vyhnete se tak tomu, že momentálně tu sice žádná budova se zdrojem hluku není, ale v příštích letech zde možná vyroste. 

2. Cena až na prvním místě

Jak vybrat byt, když nepatříte k úzké skupince lidí, kteří cenu bytu moc řešit nemusí? Snažte se zjistit, jaké jsou běžné ceny za metr čtvereční v dané lokalitě. Existuje několik firem, které vedou i moc hezké statistiky. Jakmile vyberete dobrou nemovitost, nepropadejte panice, že na ni nemáte peníze. Častou variantou financování je hypotéka, případně její alternativy (title: Zjistěte, jaké jsou možnosti financování koupě nemovitosti→). V každém případě však není dobré se vydat úplně ze všech svých životních úspor

„Pokud přemýšlíte o úvěru, určitě je dobré si přečít nějaké recenze. Portál 5nej.cz se psal podrobný článek na téma „recenze hypoték“. Podívejte se na ni a nenaleťte podvodníkům.

Pozor si dejte na nákup levného bytu, který však vyžaduje rekonstrukci a ještě k tomu nese i vysoké náklady na bydlení. V dnešní době nedostatku řemeslníků vyjde rekonstrukce bytu ve velkém městě i na 2 miliony korun a stojí opravdu dost nervů. 

3. Starý nebo nový?

Představa zcela nového bytu je jistě lákavá. Je však třeba vzít v potaz to, že novostavby se cenově pohybují daleko výše a tato cena se nemusí nutně odrazit na kvalitě bytu. Funkčnost či velikost těchto bytů je často snížena na úkor efektního vzhledu. 

Pod pojmem starý byt si už navíc nemusíme představovat oprýskané zdi a umakartové jádro, které už je spíše výjimkou, ale spíše prakticky řešené bydlení s vychytanými mouchami. Na druhou stranu však u starších bytů nezapomeňte prohlédnout stav rozvodů, podlah a oken, aby vás jejich případná rekonstrukce nestála víc, než ušetříte oproti koupi novostavby. 

4 . Velikost není vše

Jistěže je velikost při řešení otázky, jak vybrat byt, důležitá. Ale ještě důležitější je rozložení jednotlivých pokojů. Právě dispoziční řešení je zásadní pro to, aby se vám spokojeně bydlelo. Otevřené a propojené pokoje vypadají hezky, ale nepočítají s potřebným místem pro odpočinek a soukromí. Myslet je třeba i na úložný prostor. Je v bytě dostatek místa na skříně? A nejsou pokoje příliš úzké na to, aby se do nich vlastně velká skříň vešla?

Moderní černobílý byt
V případě malého bytu je třeba s místem nakládat šikovně.

5. Společné prostory

Sousedy se vám sice před koupí bytu nejspíš nepodaří proklepnout, ale mnoho mohou napovědět společné prostory. Pokud jsou čisté a udržované, je to dobré znamení. Jestliže se však v mezipatrech povalují na zemi nedopalky, chodby nevábně voní a výtah je počmáraný, měla by se vám rozsvítit varovná kontrolka. 

6. Umístění v domě

I samotná pozice bytu v domě je důležitá. Zamyslete se přitom nejen nad svou aktuální situací, ale myslete i na to, jak vybrat byt pro zatím potenciální rodinu. Pokud plánujete děti, pak možná páté patro v domě bez výtahu nebude tou správnou volbou

Exteriér staršího bytu
Při výběru bytu sledujte nejen interiér, ale i venkovní část.

7 . Náklady na bydlení

Velkou roli u nákladů na bydlení hraje stav a poloha bytu. Jak vybrat byt, kde vás náklady nezruinují? Jestliže jsou okna i dveře dobře zateplené, do bytu svítí po celý den slunce a byt není v přízemí, pak můžete za vytápění výrazně ušetřit. Ale nejen vytápění budete platit. Makléř by vám měl poskytnout Průkaz energetické náročnosti budovy a také rozpis výše záloh, abyste zjistili, jaké jsou příspěvky do fondu společných oprav a podobně.  

Přejeme vám mnoho štěstí při výběru nového bydlení!

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate