Jak vybrat a vyčistit kusový koberec

Barevný obdélníkový koberec v zelené barvě.Interiérové trendy říkají ano kusovým kobercům. Jejich praktické vlastnosti zůstávají, ale nabídka designů kvete každým dnem. Jak se v tak velkém množství vyznat a který koberec zvolit do obýváku, jídelny nebo dětského pokoje? Prozkoumejte s námi kobercový svět a přijďte na kloub čištění skvrn nejen od vína.

 1. Materiály: Umělé versus přírodní vlákno
 2. Výhody kusových koberců
 3. Umístění v interiéru
 4. Zajímavé vlastnosti některých koberců
 5. Tipy a triky, jak vyčistit koberec

Výběr koberce: Umělé nebo přírodní vlákno?

Koberce z umělých vláken

Levné koberce z polypropylenu, polyakrylu a polyesteru doporučujeme spíše do přechodného nebo studentského bydlení. Nelze od nich očekávat dlouhou životnost, ale jsou cenově dostupné a mají mnoho užitečných vlastností. Bývají antistatické, lehké a tvarově stálé.

Speciální kategorii tvoří tzv. zátěžové koberce, které jsou také ze syntetických (polyamidových) vláken. Ty jsou ale mnohem odolnější a pružnější. Největší službu udělají v kancelářích a rušné domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky.

Koberce z přírodních vláken

Koberce z přírodních vláken nemají konkurenci. Vyrábí se z vlny a bavlny, konopí, sisalu (textilní vlákno z agáve), mořské trávy či kokosového vlákna. Mají nejlepší izolační vlastnosti a jsou odolné proti znečištění. A nutno podotknout, že chůze naboso po koberci z přírodního vlákna je terapií pro duši, na které si vytvoříte (ne)zdravou závislost.

Koberce z přírodního vlákna mají nejlepší izolační vlastnosti.
Za přírodní vlákno si sice připlatíte, ale procházka po takovém koberci je terapií pro duši.

Jaké jsou výhody kusového koberce?

 • Zlepšuje akustiku v prostoru, kde obyvatele trápí ozvěna.
 • Cenově dostupný způsob, jak dosáhnout útulna a definovat styl místnosti.
 • V interiéru udrží až 25 % tepla, což vám sníží náklady na vytápění.
 • Protiskluzová úprava zabraňuje nehodám, což ocení jak rodiče dětí, tak senioři.
 • Neradi vytíráte podlahu? Koberec je perfektní řešení.
 • Pohlcuje pach i prach, které by jinak poletovaly ve vzduchu.

Který koberec kam vybrat a kam umístit

Pokud bude plnit pouze dekorativní úlohu, můžete koberec umístit kamkoliv, kde to dobře vypadá. Jestliže chcete využít jeho potenciál na maximum, řiďte se následujícími tipy.

Kulatý, obdélníkový nebo čtvercový?

V atypicky řešených místnostech jsou kulaté koberce vřele vítány. Prostor opticky sjednotí a harmonizují. Tvar kruhu nebo oválu skvěle pasuje i pod kulatý jídelní nebo konferenční stůl. Naopak obdélníkový nábytek a kulatý koberec nejdou moc dohromady.

Čtvercové koberce nebo obdélníkové běhouny se zabydlí téměř všude. Běhouny jsou perfektní do úzkých místností jako je chodba nebo předsíň, ale klidně i podél postele. Cílem je docílit symetrie ať už dáte přednost kterémukoliv tvaru koberce.

Koberec do obývacího pokoje

Umístěním před sedačku si zajistíte pravidelný přísun tepla pro vaše chodidla. Vyhněte se blízkosti topení, protože do něj pohltí veškeré teplo a dál do místnosti už proudit nebude. Navíc to škodí i kobercovým vláknům, která mohou začít blednout. A jak velký koberec do obývacího pokoje zvolit? Ideálně tak velký, aby pokryl většinu podlahy v místnosti. Koberce zvyšují teplotu pocitově až o 4 °C, takže vaše chodidla budou konečně v teple.

Koberec do jídelny a kuchyně

Místnost, kde se vaří a kde se schází celá rodina musí vyzařovat stejným pohodlím jako obývací pokoj. Od koberce do kuchyně je ale potřeba chtít zcela jiné vlastnosti. Ideální jsou koberce s krátkým vlasem, odkud se budou skvrny i drobky snáze odstraňovat. Další možností je pořízení koberců, které lze prát v pračce, například od značky Universal.

Bude-li navíc oboustranný, máte o starost méně, když se vám zrovna dnes nebude chtít do úklidu. Do jídelny si vyberte koberec dostatečně velký, aby se na něj vešly také jídelní židle odsunuté od stolu. Měl by být hladký, aby se po něm židle snáze posouvaly.

Koberec do dětského pokoje

Bezpečnost na prvním místě platí nejen pro dětský nábytek, ale také pro dětské koberce. Roztomilé barvy a motivy umí zadrnkat na citlivou notu nejednoho rodiče, ale nedejte jen na vzhled. Pro své děti vyberte takový, který je protiskluzový. Vyhnete se tak nehodám při hře na policajty a zloděje.

Dětský koberec se zajíčkem zadrnká na citlivou strunu nejednoho rodiče.
Roztomilé motivy zútulní dětský pokojíček, ale osloví jen menší děti.

Před nákupem si ujasněte, zda dáte přednost nadčasovému designu, který sluší pokojíčkům dětí i teenagerů, nebo roztomilým motivům pro nejmenší děti. V prvním případě se nebojte investovat do koberce z vlny. Ve druhém případě bude stačit dětský nylonový koberec, který můžete za přírodní vlákno vyměnit později.

Další tipy podle čeho vybrat koberec

Výška vlasu koberce

Čím vyšší vlas, tím chundelatější a okrasnější koberec bude. Kromě vás ho ocení i domácí mazlíčci. Pokud ale nechcete řešit, jak dostat zvířecí srst z koberce, dejte přednost kratšímu vlasu. Vysávání bude o poznání snazší.

Koberec se superschopnostmi

Protiskluzovou úpravou to nekončí. Od kusového koberce můžete chtít ještě víc, než vás možná napadá. Tepelná fixace Heat-set dodává koberci sytější barvy a vyšší odolnost. Vlákna jsou hustší a na dotek nesmírně příjemná. Frisé jde ještě o úroveň výše. Technologie zkroutí vlákno tak, že je koberec ještě odolnější a krásnější na pohled. Někdy se potkáte s kombinací obou technologií, a to je pak panečku pan Koberec!

Koberec nemusí být jen na parádu, je-li obdařen speciálními vlastnostmi.
Zaujal vás koberec se superschopnostmi? Na Bonami je najdete například pod značkou Universal.

Tipy a triky pro čištění koberce doma

Jak odstranit zvířecí srst

Způsobů je mnoho, ale jeden je pracnější než druhý. Pokud váš chlupáč neustále líná, je potřeba koupit vysavač s hlavicí s rotačním kartáčem. Není jiná cesta.

Jak na špínu, víno a žvýkačky

Dětské ťápoty, skvrny od vína a žvýkačky se z koberce odstraňují těžko, ale jde to. Skvěle fungují babské rady, kterých najdete na internetu mnoho. Nejlépe funguje kuchyňská sůl, která platí na skvrny všeho druhu. Sůl nasypte na skvrnu, počkejte 15 minut (sůl mezitím nečistoty vstřebá) a pak koberec vysajte.

A co žvýkačka? Na spodní stranu umístěte kostku ledu, žvýkačku nechte ztvrdnout a poté si dá říct. Na případné zbytky pomůže terpentýn nebo líh. Speciálním strašákem kusových koberců je červené víno. Pakliže vám během bujaré konverzace ukápne trocha na koberec, smíchejte prací gel, lžíci octa a dva šálky teplé (ne horké) vody.

Koberec je kořením každého interiéru. Pomůže vám docílit kýženého efektu, a to za pár korun. A navíc nejen vy, ale i vaši hosté se budete cítit víc jako doma. Tak hurá pro něj. ♥

Komentáře

komentářů

Navigate