Jak správně vybrat postel

Kvalitní spánek je základem každého úspěšného dne. A protože klíčem ke zdravému spánku je výběr vhodné postele, máme pro vás pár rad a tipů, jak při jejím nákupu neomylně sáhnout po té pravé.

Postel Karup Pace
Postel Karup Pace z borovicového dřeva vzdává hold minimalistickým liniím

Dvakrát měřte, jednou… kupte

U postelí platí toto pořekadlo skutečně dvojnásob. Než se rozhodnete pro konkrétní postel, vždy nejprve změřte vše, co se dá, a pořádně se zamyslete nad prostorem, kam postel přijde. Budete mít dost místa pro noční stolky? Vejdete se do standardně velké manželské postele o rozměrech 160 x 200 cm i s vaším milovaným čtyřnohým kamarádem nebo dětmi? Ne? V takovém případě stojí za zvážení širší dvoulůžko 180 x 200 cm nebo i 200 x 200 cm. Stejná úvaha je důležitá i u jednolůžka. Bude u vaší ratolesti občas nocovat kamarád nebo se s hromadou plyšáků nemůže vejít do postele? Namísto tradiční velikosti 90 x 200 cm jí tedy pořiďte praktičtější postel 140 x 200 cm.

Máte-li problémy se zády nebo pořizujete postel starší osobě, je důležité myslet také na její výšku. Klasická výška postelí se pohybuje okolo 50 cm, pro snadnější vstávání je ale třeba mít postel o deset až dvacet čísel vyšší.

Postel Jitona Mamma
Postel Mamma od české značky Jitona

Zvažte všechny možnosti

Volbou velikosti postele ale rozhodování nekončí. I když víte, že se vám do pokoje vejde pouze malá jednolůžková postel, vždycky ji můžete pořídit i s něčím navíc. Až se vám v bytě nahromadí deky, povlečení, rezervní polštáře a peřiny, postel s úložným prostorem jako když najdete. A nebojte se. Nejste-li fanoušky otevírací válendy, určitě najdete hezkou postel s výsuvnou zásuvkou nebo alespoň několika dvířky s menšími prostory na drobnější věci. To ostatně platí i u manželské postele. V menší ložnici se úložný prostor pod oběma polovinami postele bude určitě hodit.

Trošku složitější se může zdát výběr do dětského pokoje. Kromě nesmírně konkrétních požadavků ze strany dítka ohledně designu musí dětská postel splňovat i mnoho dalších kritérií. Jakkoli úpěnlivě prosí vaše sotva odrostlé batole o postel ve tvaru formule, myslete především na bezpečnost. Oblé hrany, ergonomický tvar a co nejkvalitnější matrace jsou naprostou nezbytností.

Velkým hitem jsou také tzv. boxspringové postele. Ty mají na rozdíl od klasické postele s matrací a roštem spodní pružinovou matraci, která slouží jako základní podpěra pro matraci horní. Ta je díky tomuto systému rovnoměrněji podepřená, nedeformuje se a déle vydrží. Boxspringové postele jsou navíc dost vysoké, tudíž i nadmíru pohodlné, v provedení s úložnými prostory i bez nich.

Boxspring postel Revor
Součástí boxspringové postele Revor je i kvalitní matrace

Nepodceňujte materiál

Zvolit správný materiál pro postel snů je často pěkným oříškem. Obecně vzato jsou nejbezpečnější i nejkvalitnější volbou postele z masivu. Pro hovoří nejen jejich životnost a nádherný přírodní vzhled, ale také fakt, že jsou velmi pevné a vhodné pro alergiky. Chcete-li, aby postel opravdu vydržela po několik generací, volte raději tvrdá dřeva jako jsou javor, dub, buk nebo jasan. Lahodit oku budou i méně typické měkké druhy dřeva, například bříza nebo borovice, u kterých ale počítejte se snadnějším poškozením povrchu a rychlejší únavou konstrukce. Překrásná kresba dřeva je ale u těchto druhů přidanou hodnotou, do které se ve stylových domácnostech jednoznačně vyplatí investovat.  

Postel Absynth
Postel Absynth Toso je vyrobená z dubového masivu

Levnější a variabilnější možností jsou postele z lamina, které je lehké a snadno se udržuje. Jeho životnost ale není příliš dlouhá a postel se snadno rozvrže v důsledku nekvalitních spojů. Při nákupu se ujistěte, že je lamino dostatečně silné. Ideální tloušťka se pohybuje okolo 34 mm. Nepříliš drahou a oblíbenou variantou jsou také čalouněné postele, nabízející mnoho rozměrů, barev a vzorů. Nehodí se ale pro alergiky a jejich údržba je náročnější.

Originálním a stabilním doplňkem vaší pohádkové ložnice bude zaručeně kovaná postel. Ty opravdu ručně vyráběné jsou ale dost drahé, proto lze zvážit alternativu v podobě postele kovové, která udělá v ložnici stejnou parádu za rozumnější peníz.

Postel La Forma Lydia
Čalouněná postel La Forma Lydia

A jak si ustelete vy?

Sebedokonalejší postel je k ničemu bez pořádné matrace. Zvolit můžete tu z klasické nebo paměťové pěny, pružinovou, latexovou, s kokosovými vlákny nebo koňskými žíněmi. Je to docela věda, ale my vám poradíme, jak vybrat matraci online.

Ne náhodou se příjemný odpočinek spojuje se souslovím “jako v bavlnce”. Každá hospodyňka totiž ví, že bavlněnému povlečení se nic nevyrovná. A je úplně jedno, jde-li o krepové, klasické, flanelové nebo žerzejové. Pokud hledáte luxusně propracované povlečení na dvoulůžko, sáhněte po tom damaškovém, pro alergiky je zase ideální tkaninou mikrovlákno. Změna je život, a tak nezapomeňte na nějaký pěkný přehoz na postel, který ložnici nejen ozvláštní, ale také ochrání vaše povlečení před ušpiněním během dne.

Postel Ángel Cerdá Durissa
Postel Ángel Cerdá Durissa se stane středobodem vaší ložnice

Základem každého útulného hnízdečka jsou pohodlné polštáře. Malé, velké, všech barev a materiálů, nikdy jich není dost. A protože už máte postel se spoustou úložného prostoru, máte kam schovat i pár rezervních pro návštěvy. Nakonec nepodceňujte ani úvahy nad tím, jaký rošt do postele umístit. Malým dětem se do postele hodí prodyšný laťový rošt, dospělým je třeba pořídit lamelový, který je odolnější vůči větší zátěži. Chcete-li investovat do maximálního komfortu, vsaďte na destičkový polohovací rošt. Pak už vám v opravdu kvalitním spánku nic nebrání.

Jaký druh postele preferujete vy? Dejte nám vědět do komentářů! 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate