Jak si vybrat zahradní houpačku

Letní sezóna spojená s pobytem na zahradě je v plném proudu. Jak si zaslouženého relaxu užít ještě více? Dopřejte si novou houpačku, houpací křeslo nebo síť. A s ní konejšivé posezení na terase u grilu pod hvězdami nebo jen tak na zahradě při západu slunce.

Na houpačce můžete číst, odpočívat, popíjet drink, přemýšlet i pracovat. Vyřádí se na ní děti i dospělí a poskytne vám také rezervní posezení pro návštěvy. Navíc houpání prospívá tělu i duši, což potvrdily vědecké kapacity. Ne náhodou je houpání tak příjemné našim nejmenším ratolestem. Tak příjemné, že vždy usnou. Pro kterou houpačku se však rozhodnout, když je jich na trhu tolik druhů?

Závěsná houpačka Cacoon
Závěsná houpačka Cacoon

Náš tip: Moderní závěsné houpačky

Aktuálně nejvíce frčí závěsná houpací křesla a sítě k umístění nejen na zahradu, ale také na terasu a balkon. Zahradní houpací křeslo, romantická houpací síť pro dva nebo dětská zahradní houpačka je díky tomu dostupná i lidem, kteří nemají zahradu.

Při výběru zahradní houpačky zvažte své prostorové a technické možnosti. Máte místo na velkou houpačku? Můžete ji pověsit? Je vaší prioritou zahradní houpačka pro děti, nebo spíše toužíte po soukromém houpacím křesílku, které bude stát v rohu balkonu? Podle toho prozkoumejte jednotlivé druhy houpaček. Dnešní trh nabízí:

  • rodinné dřevěné houpačky
  • rodinné kovové houpačky
  • houpací křesla závěsná
  • houpací křesla stojací
  • houpací sítě

Při rozmýšlení o konkrétním modelu houpačky přihlédněte také k jejímu vzhledu a designu, nosnosti (zda budou houpačku používat jen děti, nebo i dospělí), k účelu využití, ceně a údržbě. Na trhu jsou jak dětské houpačky a houpací sítě zhruba od 500 korun, tak velkorysé zahradní houpačky pro 4 osoby za desítky tisíc korun, které mohou mít nosnost 320 kg a více. Běžná levnější kovová houpačka má nosnost okolo 250 kg, takže rodiče s dvěma dětmi unese, ale 4 statní chlapi by ji určitě zbourali. Pozor na to.

Nohy nahoru a relax třeba s knihou v ruce může v houpací síti začít

Dilema: Dřevěná nebo kovová houpačka?

Budoucí majitelé houpaček tradičního typu se mnohdy těžce rozmýšlejí, zda dát přednost dřevu, nebo kovu. Dřevěná houpačka je stabilní, s vysokou nosností a krásně zapadá do přírodního prostředí zahrady. Můžete ji natřít stejnou barvou jako jiný zahradní nábytek a vše tak stylově sladit. Dřevěné zahradní prvky ovšem vyžadují každoroční péči v podobě ochranných nátěrů.

S údržbou kovové houpačky je méně práce, ale hodí se spíše k modernějším domům. Bývá také levnější, ale zejména u větší rodiny nepodceňte sílu kovové konstrukce, abyste za všech okolností dodrželi bezpečnostní požadavky. Samozřejmě platí, že masivnější houpačky jsou dražší, ale také vám na zahradě vydrží v nezměněné kvalitě mnoho sezón.

Dřevěná zahradní houpačka
Investovat do kvalitní dřevěné houpačky se vyplatí

Hit: Ratanové závěsné houpací křeslo

Z hlediska trvanlivosti a jednoduchého čištění je vynikajícím materiálem zahradní houpačky umělý ratan. Nevstřebává totiž tekutiny, což je kamenem úrazu pro jiné materiály. Ratanová zahradní houpačka od vás nežádá nic víc než občasné otření vlhkým hadříkem, namočeným do běžného čisticího prostředku.

Současným hitem je stojací závěsné křeslo v podobě vajíčka, které má minimální prostorové nároky a může být umístěno venku i vevnitř. Ani zavěšení látkového houpacího křesla není problém, protože k tomu stačí jediný bod. Venku ho ukotvěte třeba k silné větvi stromu a na terase, balkonu či v zimní zahradě ke stropu.

Závěsné houpací křeslo lze využít i v interiéru
Závěsné houpací křeslo lze využít i v interiéru

Žijící legenda: Zahradní houpací síť

Snad žádná venkovní houpačka nemá tak bohatou historii jako závěsná houpací síť. Indiáni ji nazývali „kolébkou bohů“ a od pradávna používali jako ochranu před různými živočichy. V tropických oblastech Latinské Ameriky je houpací síť dodnes zásadní potřebou. Říká se jí také hamaka a proslula i jako účelné lůžko pro námořníky. Do Evropy přivezl houpací sítě ze současných Bahamských ostrovů Kryštof Kolumbus.

I v našich končinách si lidé rádi dávají houpací síť na zahradu mezi stromy či na balkon. Houpací lehátko tu však slouží převážně k relaxaci a jako zábavné zahradní posezení pro děti. Těm ovšem nic nebrání v rozvíjení fantazie. Mohou si zahrát na dávné cestovatele, kteří se do sítě uchýlili před hady a kousavými mravenci. Expertem na tento sortiment je značka ADDU, u níž si můžete vybrat i houpací síť včetně konstrukce. Nejoblíbenější jsou tradiční pruhované vzory, laděné do červena nebo modra.

Houpací sítě a křesla navodí dovolenkovou pohodu vskutku znamenitě. Začleňte houpačky do vašeho domova a radujte se z nich každou volnou chvilku!

Houpací síť
Houpací síť vám dopřeje odpočinek jako u moře

 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate