Jak naplánovat svatbu snů

Připravte se na svůj velký den! Svatba je sice velký projekt, který vyžaduje spoustu času a péče, když jej ale uchopíte za ten správný konec, zvládnete vše levou zadní. Nechte se inspirovat našimi radami a plánování svatebního veselí bude radostí, která vás s vaší drahou polovičkou sblíží.

Svatba není jen o romantice a lásce na celý život, na ty totiž přichází řada až po svědomité organizaci. Když totiž opustíme zamilovanou bublinu a na tuhle událost pohlédneme čistě pragmaticky, uvědomíme si, že zahrnuje velké množství dodavatelů a termínů. Jak tedy začít?

Svatební deník je pro plánování svatby nezbytností

Bude se vám hodit šikovný svatební plánovač. Přehledně si v něm můžete sepsat, co je potřeba zařídit a kdy. Nehrozí tedy, že na cokoli zapomenete, navíc je skvělé mít vše před sebou a vidět tak, co vás ještě čeká, a co je již hotovo. A ten pocit, když postupně odškrtáváte jednotlivé body a vidíte, jak se váš Den D rýsuje, je k nezaplacení! Co tedy dobrý plánovač všechno umí?

Ukažme si to na praktickém příkladu. Plánovač pro nevěsty Busy B Wedding Planner má totiž vše, co budete potřebovat. Je přehledně rozčleněný a harmonogram svatebních příprav má v malíčku, takže vy si nemusíte nad ničím lámat hlavu. Jednotlivé úkoly jsou rozplánované na 12 měsíců dopředu, tedy tak, aby se vše stihlo bez jakéhokoli shonu. Součástí je navíc i prostor pro vaše poznámky a prostorná kapsa, do níž můžete vložit vše, co se svatbou souvisí, a mít to tak vždy po ruce. Výstřižky z časopisů, návrh svatebního oznámení nebo třeba vizitku fotografa.

Svého asistenta už máte, teď tedy konkrétně. Ideální je držet se hesla “do roka a do dne” a mít tedy na zařizování skutečně celý rok.

Svatební výzdoba

Na maličkostech záleží, právě ty totiž dodají vaší svatbě finální tvář a pomohou sjednotit celkový dojem. Jaké svatební dekorace tedy zvolit? Vyberte si styl, který bude sedět rázu vaší svatby. Můžete vše ladit do konkrétního barevného tónu, co třeba růžové svatební dekorace? Populární jsou pak také modré nebo fialové doplňky.

Stejně tak můžete stylizovat svatební výzdobu do nějakého svatebního tématu. Svatba může být vyzdobena v námořnickém nebo retro duchu. Můžete se také nechat inspirovat svou vysněnou zahraniční destinací a svatební hostinu proměnit v tropický ráj. Možností je nesčetně.

Inspirovat se můžete také ročním obdobím, v němž se svatební veselí koná, a ještě tak pomocí dekorací zdůraznit krásu sezóny. Další cesta, kterou se můžete vydat, je volba oblíbeného stylu, do nějž budete ladit dekorace i nádobí: elegantní severské scandi, oslnivý a noblesní glamour nebo třeba nestárnoucí, přírodu oslavující rustikální styl.

Čerpat inspiraci můžete i v místě, kde se svatba koná. Na zámek se hodí spíše romantické dekorace, třeba v bílé nebo krémové barvě. Pokud jste zvolili svatbu v přírodě, poohlédněte se po neutrálních, zemitých barvách jako je hnědá nebo zelená.

Myslete i na výzdobu svatební tabule. Svatební stůl mohou zdobit nejrůznější doplňky a textilie. Základem je ubrus nebo běhoun, s jehož výběrem vám pomůžeme v článku Jak vybrat ubrus v našem Magazínu. Doplňte jej o vázu s čerstvými květy nebo pro svatbu netradiční svícen, ten dodá celku na nevšednosti.

Skvělou vychytávkou jsou pak svatební jmenovky na stůl, které celé aranžmá zkrášlí a navíc zajistí zasedací pořádek.

Hlavní chod svatebního menu se bude skvěle vyjímat na krásných talířích, nepodceňujte ani výběr příborů. Na Bonami najdete vše, co budete k servírování potřebovat: sklenice, číše na víno, karafy a dekantéry nebo třeba hrnečky a konvičky pro milovníky čaje a kávy. Nezapomeňte ani na krásné prostírání.

Pak už zbývá jen pomyslná třešnička na dortu: rozzařte svou svatbu pomocí rafinovaných světelných dekorací. Vybírat můžete z luceren, světelných řetězů a dalších okouzlujících kousků.

Plánování svatby v 10 krocích

  1. Ujasněte si svatební rozpočet, od něj se totiž bude vše odvíjet. Rozhodně neplatí, že svatba snů musí stát jmění. Úzce spjatý s tímto rozhodnutím je pak počet hostů.
  2. Následuje volba termínu a místa. Vyplatí se vše promyslet s předstihem a ve chvíli, kdy máte jasno, rezervovat. Ta nejkrásnější dějiště totiž mívají mnoho dalších zájemců. Zároveň mějte připravený i plán B, nikomu bychom to nepřáli, ale kdyby náhodou pršelo a vy měly svatbu venku, tak musíte být připraveni. Je dobré zarezervovat svatební párty stan, zároveň se večer hodí na vaši párty. 
  3. To platí i o svatebních fotografech nebo kameramanech – vyberte a zamluvte si jejich služby včas. Dejte na doporučení a prohlédněte si portfolia, jedině tak budou snímky přesně takové, jaké chcete.
  4. Pak už přichází fáze, na kterou se každá nevěsta těší nejvíce. Ano, výběr svatebních šatů! Ty by měly zapadnout do stylu, v jakém svatbu pořádáte. Ženich může vybírat svůj oblek současně s vámi, snadno se tak sladíte.  
  5. Vyberte svědky a zvažte, jestli se necháte k oltáři doprovodit družičkami, a co budou mít případně na sobě. Vyřiďte formality a termín nahlaste na matrice.
  6. Další příjemnou povinností je pak výběr svatebního menu a dortu. Vytipujte si, třeba na základě referencí, šikovného cukráře a kvalitní catering (nebo skvělou restauraci). Domluvte si ochutnávky toho, co se bude na svatební hostině podávat.
  7. Potom přichází na řadu  svatební kytice. Ta by měla vkusným způsobem doplnit vaše šaty a celkově přirozeně zapadnout do stylu, který jste zvolili.
  8. Doporučujeme zamyslet se nad společnými aktivitami, které vytvoří přátelskou atmosféru. Zatančete si na oblíbené písničky nebo karaoke, hrajte hry a dejte prostor svatebním tradicím.
  9. Rozešlete svatební oznámení a vyberte snubní prstýnky. Hezkým detailem je gravírování, které z prstenů udělá ještě osobnější záležitost.
  10. Poohlédněte se po botách, doplňcích a špercích. Rozhodněte se, jestli svatebním hostům připravíte výslužku – ta se totiž nemusí skládat jen z koláčků, přidat můžete i malé dárečky.  Pár dní před obřadem zajděte za kadeřnicí a vizážistkou a účes i líčení si vyzkoušejte nanečisto, ať své představy doladíte dopředu.

Když konečně přijde váš den, vypusťte všechny starosti z hlavy a naplno si jej užijte.   

Podělte se s námi o to, jak by vypadala vaše dokonalá svatba.

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate