Praktický průvodce výběrem dětské postele a matrace

Spánek dětí ovlivňuje řada věcí od dětské postýle přes aktivity před spaním až po osvětlení v pokojíčku. Našli jsme pro vás ty nejdůležitější tipy pro sladké sny a uspávání vašich malých lásek i parametry kvalitní a cenově dostupné dětské postele, palandy i matrace.

Dětské postele podle věku

Pro miminko

Standardní rozměr dětské postele pro nejmenší je 60 x 120 cm. Nejdůležitější je při jejím výběru typ dřeva. Jasně vedou dub a borovice, které jsou nejodolnější a nejtrvanlivější. Pokud ale chcete ušetřit zaměřte se alespoň na celkové provedení – hrany musí být zaoblené a povrch zbroušený dohladka. Rozestupy příček musí mít min. 2,5 cm a max. 7,5 cm. Vyhnete se tak všemožným nehodám, např. uvíznutí hlavičky mezi příčkami.

Bonami tip: Chcete ušetřit, ale nechcete slevit na kvalitě? V tomto období se vyplatí zvážit nákup rostoucí postýlky. Je sice dražší, ale poroste s vaší malou láskou až do školních let, takže ve výsledku ušetříte.

Školkové děti

Ve 2-3 letech je ideální čas vyměnit postýlku pro miminko za „dospěláckou“. Šířka se pohybuje mezi 80 až 100 cm a délka od 140 do 200 cm. Opět platí, že musí mít zaoblené hrany a ideálně bočnice. Ty zabrání pádu z postýlky, než si ratolest zvykne na spaní v nové posteli.

Skvělou alternativou, kterou si děti 100% zamilují jsou domečkové dětské postele, které jim umožní pohyb bez limitů. Postýlky jsou navrženy tak, aby si dítka mohla sama vlézt do postýlky nebo dojít pro hračku, aniž by potřebovaly vaši asistenci. Jsou zcela bezpečné a nedají na ně dopustit rodiče po celém světě.

Dětské domečkové postele jsou oblíbené mezi dětmi i rodiči.
Oblíbené domečkové dětské postele zabrání pádům během neklidného spánku.

Postel pro malé i velké školáky

S nástupem do školy se mění i rozložení dětského pokoje. Je třeba uvolnit místo pro školní potřeby, větší šatní skříň a hlavně psací stůl, aby bylo kde psát úkoly. Jenže dětské pokojíčky nejsou nafukovací, a proto doporučujeme nákup vyvýšené nebo patrové postele. Je podobná palandě a pod spacím prostorem můžete zařídit studijní koutek nebo hrací zónu.

Jak vybrat kvalitní dětskou matraci?

I když se měkké matrace zdají jako komfortní volba, po zdravotní stránce nadělají největší paseku. Dětská páteř se neustále vyvíjí a potřebuje oporu v podobě tvrdší matrace. V opačném případě hrozí skolióza a růstové deformace.

Levnější, ale rozhodně ne špatnou volbou jsou pěnové/sendvičové matrace, které se skládají z několika různě tvrdých vrstev. Pokud se rozhodnete sáhnout hlouběji do kapsy, nejkvalitnější dětské matrace jsou latexové a kokosové. Dětskému tělíčku poskytnou ideální oporu.

Dětské povlečení jedině z bavlny

K nejkvalitnějším povlečením pro novorozence se řadí bavlněné s certifikátem Oeko-Tex. Garantuje 100% zdravotní nezávadnost. Druhou nejlepší volbou pro všechny děti je bavlněné povlečení. Tento materiál skvěle saje pot, je prodyšný a šetrný k pokožce miminka. Nezaostává ani z hlediska trvanlivosti.

Dětské postele opatřené příhodným povlečením si děti zamilují a usínání půjde lépe.
Dva základní pilíře při výběru dětského povlečení? Bavlněný materiál a hravý motiv.

Spánek dětí: Tipy nejen pro usínání bez rodičů

Děti mají rády stereotyp

Nažeňte je do postýlky každý den ve stejný čas a se stejným programem: koupání, pohádka, tulení, plyšáček a  „dobrou noc“. Takové rituály mají děti rády a dávají jim pocit bezpečí a jistoty. Možná jsou na tom vaše ratolesti podobně.

Usínání při světle

Pláče a volá vás, sotva opustíte dětský pokojíček? Úplná tma může být, hlavně pokud dítko tráví v pokojíčku první dny, trochu strašidelná. Zkuste usínání při tlumeném světle. Brzy to jistě zvládne i bez něj.

Kouzlo doteku nemá konkurenci

Nejsou to bubáci ani čerti, ale pocit opuštění, který nedovolí dětem usnout bez rodičů. Dotek má kouzelnou moc nejen nad miminky, kterým dělá dobře masáž hlavičky. Masáže můžete bez obav praktikovat i v pozdějším věku.

Komentáře

komentářů

Navigate