Jak na voňavý balkon i zahradu

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří bydlí v nemovitosti se zahrádkou nebo alespoň s rozkošně malým balkonkem? Podívejme se společně, jak můžete i z malého zákoutí vytvořit za pár korun místo, kde se budou cítit příjemně i vaše čichové buňky. Vždyť přírodou provoněný domov patří k útulné domácnosti stejně jako vhodný nábytek.

Levandule

Levandule je pravděpodobně nejprofláklejší aromatickou rostlinou spjatou s francouzskou Provence. Začátkem léta ukáže květy, které lze snadno usušit a vyrobit z nich nejrůznější voňavé dekorace svépomocí. A pokud nemáte náhodou čas, na Bonami jich najdete nespočet.

TIP: Aby rostliny voněly, je třeba se o ně starat. S tím pomůže perfektně třeba aplikace Rostlinář. Jde v podstatě o online zahradníka. Dokáže pohlídat již více než 100 nejoblíbenějších rostlin.

Levandule se hodí navíc i na nejmenší balkony, protože nepotřebuje tolik místa. Stačí najít jen volný parapet pro truhlík. České levandule se na trhu objevují v květnu. Nezapomeňte sazenice levandule umístit na slunce. Nesnáší dlouhodobě nasáklou půdu, vyvarujte se příliš bohaté zálivce nebo jejímu dlouhodobému pobytu na dešti.

Borovice

Borovice na první pohled vypadá nenápadně, ale vzpomeňte si na vůni Středomoří. Často v ní je cítit hodně intenzivně právě borovice a nemusí to být vždy jen borovice pinie. Na větší zahradu stačí obyčejná česká borovice nebo nějaká zakrslá varianta vhodná na balkon. Vonné silice obsahuje kůra i jehličí. Má to ovšem jeden háček. Vonět začínají až při vysokých letních teplotách, proto borovici zasaďte tam, kam dosáhne nejvíc slunečních paprsků.

Semena se uchytí i v malé asfaltové štěrbině, jak jste si určitě už někdy všimli. Vaši péči takřka nebude potřebovat. Mrazy přečká i v květináči. Doporučujeme na jaře jen zaštipovat nové výhonky, aby vás brzy nevytlačila ze židle.

Bazalka

Pěstování bazalky už jste dávno vzdali i přes její podmanivou vůni? Pak pozor! Není bazalka jako bazalka. Zapomeňte na bazalku ze supermarketu vhodnou leda tak do salátu pro dnešní večer. Potřebujete otužilou bazalku z reálného světa, pokud z ní máte mít radost po celou sezónu. Prodává se na konci jara v klasických zahradnictvích s českými výpěstky. Existuje mnoho druhů od zakrslých až po keřovité.

I ty nejkřehčí bylinky umí dnes mnoho online zahradnictví doručit bez poškození až ke dveřím po celé republice. Používají totiž speciální patentované krabice a obaly pro sazenice stejně jako e-shopy na západě. Nebojte se online nákupu sazenic a zkuste to taky.

Heřmánek římský

Tuto nenáročnou trvalku najdete na zahradách nejčastěji ve skalkách, zídkách, štěrbinách cest nebo na louce. V našich podmínkách kvete od června do srpna. Květy zákoutí obohatí o světle žlutou a bílou barvu. Ujme se i ze semen.

Hvozdík sivý

Vytváří kompaktní polštáře. Kvete již od května a dobře se mu bude dařit i v truhlíku. Intenzivně voní všechny kultivary. Hvozdík sivý seřízněte krátce po odkvětu, aby kvetl bohatě i v nadcházejícím roce.

Ať už se vám líbí kterákoliv rostlina, nezapomeňte se pustit do práce a vytvořit si takový kus zeleně, kam se budete rádi vracet.

 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate