Jak na barvy v interiéru? Přečtěte si, jak radil architekt Daniel Pružina na chatu Bonami.

Jak funguje psychologie barev a jak je kombinovat v interiéru? Jak udělat svůj domov barevnější a přitom vkusný? Nedávno jste opět měli možnost ptát se na Bonami živě architekta Daniela Pružiny ze studia Versatile, tentokrát na téma barevné ladění u vás doma. Mrkněte se, jaké rady pro vás měl.

Jak na barvy v interiéru
Když jde o barvy, funguje v podstatě to, co se vám líbí. Určitá pravidla ale přece jen existují. Zdroj: Bonami.cz

Základní pravidlo: držte se světlých tónů pro zvětšení prostoru

Ačkoli vaše dotazy se dotýkaly různorodých barevných „problémů“, nejčastěji vám Daniel Pružina radil, abyste se při základním tónování místností drželi hlavně světlých tónů. Aktuálně velmi oblíbený skandinávský styl si zakládá na světlých odstínech bílé, potažmo krémové barvy, ke kterým nejen, že se skvěle hodí přírodní materiály, snesou také jakoukoli další doplňkovou barvu.

Jak na barvy v interiéru
Ve světlé barvě vyzkoušejte například ložnici – dopřeje vám krásné sny. Zdroj: Bonami.cz

Chcete, aby váš domov působil vzdušně? Dopřejte mu světlo. Zejména, pokud bydlíte v nižších patrech, máte okna orientovaná na sever nebo vám stíní stromy a jiné budovy. Naopak ve vzdušných bytech a domech se do světlého základu snadno přimíchají barvy, abyste si nepřipadali ztraceně.

Jak na barvy v interiéru
1. Bílý stůl TemaHome Multi 2. Závěsné světlo Akropal 3. Puf Zeus

Výrazné odstíny dodají domovu správný šmrnc

Nebojte se, neznamená to, že by všechny vaše místnosti musely být sterilně bílé. Naopak. Jak doporučuje Daniel Pružina, interiérům lichotí hlavně žlutá – můžete ji použít jak na tapetách, tak na doplňcích. Pouze na vás už je, rozhodnete-li se pro jemnou pastelovou nebo výraznější hořčicovou. Žlutá symbolizuje moudrost a vysokou inteligenci, hodí se tedy do místností, kde chcete být kreativní – do pracoven, kuchyní nebo dětských pokojů.

Jak na barvy v interiéru
Žluté barvy nemusíte v interiéru použít mnoho, stačí vzor na koberci nebo třeba polštářek či puf. Zdroj: Bonami.cz

Pokud ale žlutá není vaše barva, Daniel Pružina radí, že „podobnou energii dopřejete svému domovu s odstíny tyrkysové.“ Zvolíte-li odstín, který se přibližuje k zelené, nebudou místnosti působit studeně. V kombinaci s přírodním dřevem funguje tyrkysová přímo magicky. Tyrkysová barva navíc dodává pocit svobody a dokáže uklidnit stresující atmosféru, není tedy důvod bát se jí. Eklektické interiéry ji navíc klidně unesou i na stěnách.

Jak na barvy v interiéru
1. Povlečení Esprit Mina Mustard 2. Koberec HF Living Beach 3. Tyrkysové interiérové houpací křeslo

Jak na barvy v interiéru? Nebojte se experimentovat

Někteří z vás ale rádi barevně experimentují a nebojí se zkoušet větší množství vzorů. V tomto případě rada architekta zní: držte se pastelových barev. Ty lze vzájemně dobře kombinovat a můžete tak vedle sebe postavit například zelenou, žlutou, tyrkysovou a šedou. „Nepouštěl bych se pouze do kontrastů sytých barev jako např. červená a zelená,“ upozorňuje ještě Daniel Pružina.

Jak na barvy v interiéru?
Barvy v interiéru nemusí nutně znamenat katastrofu, stačí je volit s rozmyslem a vkusně. Zdroj: Bonami.cz

Pokud tato jednoduchá pravidla dodržíte, vše ostatní už bude fungovat samo. Klidně tak můžete použít vzorovanou tapetu v odstínech růžové vedle modře laděného křesla. Bude-li základ místnosti ve světlých tónech, výsledek jistě udělá dojem na nejednu návštěvu. S barvami se zkrátka bát nemusíte, vnesou totiž do vašeho domova teplo a energii.

Jak na barvy v interiéru
1. Sada 3 polštářů Home Sweet Home 2. Mentolově zelený drátěný koš 3. Pohovka pro dva Diva Criss Cross Orchid

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate