Ivona Knechtlová: Ženy v sobě mají jemnost a něhu

Perokresba bez stínování a šrafování, slabost pro puntíky a proužky, touha ilustrovat dětské knížky i obrázky s gastronomickou tématikou, takový je rukopis ilustrátorky Ivony Knechtlové, která pro vás nakreslila nádherné přání k dnešnímu Dni žen. Ještě než se pustíte do stažení její krásné ilustrace a přemýšlení, které místo ve vašem domově jí dáte, pronikněte na chvíli do jejího světa.

portret
Foto: archiv Ivony Knechtlové

Na svém blogu píšete, že máte slabost pro umělecké potřeby. Máme si tedy váš domov představit jako jedno velké papírnictví plné pastelek, papírů, tužek i štětců? 

Kdybych bydlela sama, tak by to tak u mne asi vypadalo, ale mám rodinu a každý, kdo má děti ví, že pak doma zakopáváte spíš o hračky. Ale před nějakou dobou jsme rekonstruovali podkroví, kde z malé podkrovní místnosti vznikla šatna. Časem jsem si dala pod střešní okno psací stůl, později i malířský stojan a nyní již šatnu úspěšně vytlačuji ve prospěch svého “ateliéru”. Takže ne celý můj domov, jen šatna je plná pastelek, papírů, tužek a štětců. A má to i své praktické důvody. Musím své pastelky a štětce chránit, protože co je na světě zábavnějšího, než kreslit maminčinými uměleckými pastelkami.

na stole
Foto: archiv Ivony Knechtlové
liner3
Foto: archiv Ivony Knechtlové

Tíhla jste k malování od mala?

Ano. Jsem jedináček a introvert, většinu svého dětství jsem strávila u stolu ve svém pokoji, kreslila jsem a snila, že se jednou stanu ilustrátorem.

gary pepper girl
Foto: archiv Ivony Knechtlové

Váš styl je něžný a hravý, máte svou oblíbenou výtvarnou techniku?

Vždy jsem spíš kreslila než malovala. Asi úplně nejraději mám perokresbu. Mám ráda jednoduché linky bez stínování a šrafování. Poslední dobou mne ale moc láká také akvarel a různé kombinované techniky. A po dlouhé době jsem se teď pustila i do několika pláten malovaných akrylem.

liner1
Foto: archiv Ivony Knechtlové
liner2
Foto: archiv Ivony Knechtlové
liner4
Foto: archiv Ivony Knechtlové

A co malujete nejraději?

Jednoznačně lidské tváře. Nejraději kreslím imaginární stylizované portréty, převážně ženské. Dříve byla má tvorba spíš temnější a trochu depresivní, ale teď raději kreslím pozitivní a milé věci. A opravdu moc ráda mám puntíky a proužkovaná trika. Když najdete můj obrázek, na kterém nejsou puntíky, je to skoro výjimka :) A hodně poslední dobou kreslím i obrázky s gastronomickou tématikou, protože pravidelně ilustruji články do jednoho časopisu o jídle. Je to pro mne zajímavá zkušenost, nikdy dřív by mne nenapadlo kreslit brokolici nebo třeba pivovar.

snidane
Foto: archiv Ivony Knechtlové
na kole
Foto: archiv Ivony Knechtlové

Našla byste jediný obrázek, co jste malovala, který je pro vás ten nej ze všech?

Mám ráda všechny své ilustrace, ani po nějakém čase bych na nich nic neměnila. Obzvlášť ráda mám třeba obrázek “Alenka v říši divů”. Původním záměrem nebylo kreslit ilustraci k této knize, ale když na mne slečna s růžovými vlasy vykoukla, věděla jsem že to právě Alenka.

alenka v risi divu_oblibena ilustrace
Foto: archiv Ivony Knechtlové

Jaký směrem byste se chtěla dále vydat?

Ráda bych se věnovala ilustrování dětských knih. To byl můj sen už do dětství. Já sama jako malá světem obrázkových knih žila. Nejraději bych dělala autorské knihy pro děti, jen tím mým psaním se zatím nejsem moc jistá (smích).

v lese
Foto: archiv Ivony Knechtlové
vrana
Foto: archiv Ivony Knechtlové
dz
Náhled ilustrace ke Dni žen, kterou pro vás Ivona Knechtlová navrhla.

 

Kousek Ivonina světa si můžete díky její ilustraci k příležitosti Dne žen přenést i k sobě domů. Obrázek v plné velikosti je ke stažení ZDE (pouze pro osobní využití). Doporučujeme obrázek vytisknout a zarámovat, nejlépe tak vynikne jeho krása. Další práce ilustrátorky Ivon najdete v její galerii na Flickru, na Facebooku nebo Instagramu, více o ní si pak můžete přečíst na jejím blogu.

Comments

comments

1 Comment

  1. Pingback: Interiér týdne: Vůně jara | Inspirace od Bonami

Leave A Reply

Navigate