Inspirace: Zařizujeme dětský pokoj pro školáka

Jak skloubit svět her a svět učení v jednom dětském pokoji? Hlavní pravidlo zní: Nikdy tyto dva světy nemíchejte a rozdělte je chytře na dvě samostatné sekce. Naše tipy vám pomohou zařídit pokoj jak pro prvňáčka, pro kterého bude proměna dětského pokojíčku největší skok, tak větší školáky.

Nástup do první třídy musí proběhnout hladce

A to hlavně v dětském pokojíčku. Ještě včera to bylo království plné her, které nemělo žádná pravidla. A dnes se mezi hračky, plyšáky a panenky vetřely učebnice a školní potřeby. Prvňáčkovi se jeho vlastní svět mění před očima, a tak je potřeba připravit ho na změnu postupně. Se zařizováním pokoje pro školáka proto začněte hned na začátku léta, aby mělo vaše dítko čas si zvyknout na změny a seznámit se s novým prostředím.

Čím vybavit pokoj prvňáčka

Jak vybrat dětský psací stůl

Dětský pokoj pro školáka si žádá ty nejlepší možné podmínky pro studium. Ty lze zařídit hned několika způsoby. Tím nejzásadnějším je výběr pracovního stolu. Nejen kvůli ceně, ale hlavně z praktických důvodů doporučujeme rostoucí stůl. Z hlediska správného držení těla nemá konkurenci. Má-li nastavitelnou nejen výšku, ale také sklon desky, budou podmínky pro učení ideální. Ať už se pro něj rozhodnete, nebo ne, dejte si záležet na jeho provedení. Musí být bytelný a stabilní, mít hladkou desku stolu a velkou pracovní plochu.

U správného psacího stolu se píšou úkoly skoro samy.
Dětský pokoj pro školáka se bez kvalitního psacího stolu neobejde.

Stůl vybavte dostatkem školních potřeb a úložných prostor od zásuvek přes přihrádky až po poličky hned nad stolem. Dítě se začne učit umění organizace hned v první třídě, a navíc nebude neustále vstávat od stolu.

Umístění psacího stolu v dětském pokoji

Během učení a psaní domácích úkolů by nemělo malého školáka nic rozptylovat. Pokud se na židli neustále vrtí nebo v jednom kuse vstává od stolu pro pomůcky, nebude nikdy plně soustředěný.

Rozptylovat ho mohou také hračky, a proto by pracovní prostor a hrací koutek neměly být nikdy u sebe. Místo, kde se děti promění v superhrdiny a policajty, by měl být na druhém konci místnosti, aby malé školáky nesváděl.

Dětský psací stůl umístěte k oknu, odkud bude proudit dostatek přirozeného světla. Dítě nesmí sedět čelem ke zdi, ale do prostoru. Je-li váš malý školák nebo školačka pravák, denní světlo by mělo dopadat na stůl zleva. Pokud je levák, tak zprava, aby si dominantní rukou nevrhal stín na sešit.

Tip: Pokud je pro vás důležitá regulace denního světla, pomohou moderní rolety Den a noc. Pro děti je navíc vyberete v mnoha barevných provedeních. 

Pravidla pro výběr dětské židle k psacímu stolu

  • Měla by mít minimálně nastavitelnou výšku sedáku, ale ještě lépe, má-li nastavitelnou také výšku područek a úhel zádové opěrky.
  • Výška dětské židle by měla odpovídat výšce stolu, tj. mezi 70 až 75 cm.
  • Dítě by na židli u stolu mělo sedět tak, aby se ploskami nohou dotýkalo země. Pokud tomu tak není, můžeme mu pomoci podnožkou.

Jak vybavit zónu na hraní

Úložné prostory na hračky jsou základ

Nováčky školou povinné je třeba ujistit, že mají stále svůj prostor, kde si mohou hrát a být sami sebou. Vyčleňte jim v dětském pokojíčku prostor na hraní, kde by neměly chybět jak hračky, tak dětské úložné boxy na hračky.

Úklid hrou aneb barevné LEGO® kostky promění úklid v zábavu.
Úložné boxy na hračky ve tvaru LEGO® kostek motivují děti k uklízení.

Oblíbené jsou tzv. lego kostky, které lze stavět na sebe, takže v prostoru mnoho místa nezabírají. Děti se díky nim zábavnou formou naučí uklízet si pokoj. Další možností jsou zásuvky pod postel, kam se vejdou hlavně knížky a deskové hry.

Dětské koberce pro bezpečí i jako součást her

Děti si nejraději hrají na zemi, proto by v hracím koutku neměl chybět dětský koberec. Nejen děti nejčastěji nastydnou od nohou a koberec má skvělé izolační vlastnosti. Když ho ještě navíc zdobí silnice, tajemná cesta lesem nebo potisk oblíbené pohádkové postavy, děti si jej hodně oblíbí.

Zajímejte se o výšku vlasu. Čím kratší, tím lepší. Lépe z něj budete vysávat jak drobky od sušenek, tak zvířecí srst, máte-li doma čtyřnohého kamaráda. Porozhlédněte se také po koberci s protiskluzovou spodní stranou. Pokud je v dětském pokoji linoleum, přijít k úrazu během chytání policajtů je o tolik snazší.

Bonami tip: Velký průvodce světem koberců. Jak si vybrat správně?

Malý dětský pokoj pro školáka si žádá chytrá řešení

A v nabídce jich není zrovna málo. Existují jak dětské palandy s úložným prostorem, tak třeba s výsuvným nebo vyklápěcím psacím stolem. Prostor pro učení nebo hry je možné vytvořit i přímo „pod postelí“. Opět je ale důležité dívat se na stabilitu konstrukce. Pokud bude dolní část palandy okupovat psací stůl, bude na stůl dopadat méně přirozeného světla. 

Důležitou výbavou je stolní lampička, která by měla ozařovat plochu z výšky 40 – 50 cm pod úhlem 60 až 70°. Maximální vhodný výkon žárovky je 60W. Vyšší by mohl způsobit nespavost, ale také hyperaktivitu.

Pomohli jsme vám zařídit dětský pokoj pro školáka? Pochlubte se výsledkem na Instagramu a inspirujte tak další rodiče. Nezapomeňte přidat hashtag #bonamiradosti ♥

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate