Halloween? U nás den dýní ♥

A je tu nejstrašidelnější den v roce! Je tu Halloween. Ačkoliv v našich končinách nemá tento svátek svou dlouhodobou tradici, dýně si své místo na slunci vydobyly velice zdatně. A co všechno se dá s těmito zeleninovými kráskami vymyslet? Mrkněte na naše tipy.

Představme si tradice

Nejprve se pojďme podívat na to, proč, co a jak. 31. října se v mnoha zemích po světě slaví takzvaný Předvečer všech svatých. V tyto dny, které jsou u nás známější především jako Dušičky, si připomínáme všechny zesnulé. Oslavy by ale neměly být nijak pochmurné. Lidé se převlékají do kostýmů, děti chodí v maskách koledovat a třeba takové Mexiko zaplaví na počátku listopadu v rámci oslav Día de los Muertos tisíce oranžových květů, které představují křehkost života!

Dia de los Muertos
V Mexiku je oslava na památku všech zesnulých ve znamení barev a výrazného líčení

Podzim v barvách dýně

Oranžové tykve se v tomto období zdobí již staletí. Mezi mnohými příběhy existuje jeden, který se váže právě k vydlabaným dýním.

Je to povídačka o opilci jménem Jack, který byl velkým hříšníkem. Dokázal dokonce přechytračit čerta a lstí jej přesvědčit, aby ho neodnesl do pekla. Když ale skutečně nadešel jeho čas, nedostal se špatnými skutky obtěžkaný Jack do nebe. A díky příslibu čerta ani do pekla. Co mu tedy zbývalo? Bloudit po nocích po světě.

Čerta se mu ale zželelo, a tak mu daroval pekelný uhlík, což bylo to jediné, čím si mohl Jack na své výpravě svítit na cestu. Vyrobil si tedy z vydlabané řepy lucernu a uhlík vložil dovnitř. 

Vyřezaná dýně
Příběh o hříšném opilci Jackovi dal vzniknout tradici vyřezávání dýní

Povídačka se stala legendární. Vydlabané řepy se světýlkem uvnitř začaly zdobit okna a prahy celého Irska, odkud legenda pochází. Podomácku vyrobené lucerny byly připravené právě pro Jacka. Obyvatelé domů věřili, že darování dalšího světla, je před Jackem ochrání a že ho od jejich domu posune zase o kus dál. Postupem času byla řepa nahrazena dýní a jednoduché vyřezávky vedly až k uměleckým dílům.

Pár tipů na výzdobu

A teď zpátky k nám. Oslavte Halloween i podzim správnými dekoracemi. Máme pro vás nápady na takové, které si snadno vyrobíte doma. A klidně třeba s dětmi, ty bude výroba totiž obzvlášť bavit!

Dekorace z dýní
K podzimním dekoracím využijete všechny druhy dýní
Roztomilé květináčky

Malé okrasné dýně vypadají skvěle. A co takhle z nich vytvořit květináče? Stačí uříznout vrchní část dýně, vydlabat semínka a zasadit do nich nějakou z venkovních květin. Pokud je umístíte ven na okno nebo před práh, vydrží v chladu týdny. Jen je nezapomínejte dostatečně zalévat!

Květináč z dýně
Na okrasnou dýni malujte akrylovými barvami. Nejvhodnější květiny k zasazení jsou ty venkovní.
Minimalistické zdobení

S akrylovými barvami dokážete zázraky. Stačí celou dýni natřít na bílo a doladit jednoduchými černými detaily. Samozřejmě se fantazii meze nekladou. Popadněte další barvy, namalujte krajiny, tiskněte razítky nebo je polepte samolepkami!

Minimalisticky zdobená dýně
Černobílá kombinace je nesmrtelná
Dýně je kamarád

Máslové dýně mají skvělý tvar. My jsme těm našim vdechli život pomocí barev a větviček. Stačí na slupku namalovat obličej, bříško a do horní části vyřezat dírky na větve.

Roztomilý společník
Vdechněte dýním život. Vytvořte roztomilé parťáky, pohled na ně potěší každého

Nejste kreativní typ?

Pokud vás nebaví tvoření a raději trávíte čas v kuchyni, připravili jsme si pro vás skvělý recept. Jeho autorkou je naše kolegyně Verča a my jsme jí neskonale vděční, že se o něj s námi podělila. Proč? Protože jsme ho po focení mohli celý sníst!

Dýňový koláč
Recept na dýňový koláč jsme testovali osobně v kanceláři. A dáváme 10/10!

Upečte si tuhle dobrotu s námi:

Na těsto:
•    3 upečené dýně hokaido
•    mletý zázvor, skořice, muškátový oříšek, nové koření, pomerančová kůra
•    2 lžíce melasy
•    1 sáček prášku do pečiva, 1 sáček vanilkového cukru
•    špetka soli
•    150 g mouky
•    3 vejce

Na ozdobu:
•    400 ml smetany ke šlehání
•    3 termixy
•    karamelová poleva
•    pražené ořechy


Postup:
Vychladlé upečené dýně vydlabeme. K dužině přidáme všechny ostatní přísady na těsto a dle chuti okořeníme. Dáme do koláčové formy a pečeme 45 minut na 180 °C.
Šlehačku vyšleháme a smícháme s termixy. Upečený koláč ozdobíme šlehačkovým krémem, polijeme karamelem a posypeme praženými ořechy.

Dýňový koláč
Recept na dýňový koláč určitě vyzkoušejte

Soutěž na instagramu

A aby toho nebylo málo, připravili jsme si pro vás soutěž o vonnou svíčku od WoodWick Candles. Ta vám provoní domov až na 60 hodin. Jak se zapojit? Stačí na Instagram přidat fotku s označením @bonamicz a #podzimsbonami Soutěžit můžete do 14. 11. do půlnoci. Nejkrásnější fotka vyhrává!

Originální Halloween
Jsme zvědaví na vaši podzimní výzdobu. Pochlubte se nám na Instagramu!

Tak jak se do oslav podzimních tradic pustíte?

 

Komentáře

komentářů

Comments are closed.

Navigate