Dřevo interiér zkrášlí i zateplí

Připadá vám váš byt příliš chladný a neosobní? Víme, jak vaše bydlení pocitově zateplit a dodat mu hřejivý nádech a ten pravý pocit „domova“. Zkrášlete ho dřevěnými kousky! Příroda je totiž jedním z nejlepších designérů na světě.

Dřevo je obnovitelný a hojně využívaný materiál ve světě interiérového designu i ve stavebnictví. Okouzlí vás nejen vzhledem, ale také svou vůní a strukturou. Do domova přináší kousek přírody a jeho vůbec největší výhodou je, že se hodí téměř do každého interiéru. Odstíny hnědé sluší modernímu, rustikálnímu i skandinávsky laděnému bytu. A co víc, je pořád trendy!

MIO ARCHITECTS S.R.O.
Foto: Biano, MIO ARCHITECTS S.R.O.

Univerzální a nadčasový materiál

Ze dřeva mohou být dveře, podlahy, schodiště, obklady na stěnách, stropy a samozřejmě také nábytek nebo dekorace. Designéři si ho oblíbili hned z několika důvodů. Dřevo je pružný, pevný a velmi trvanlivý materiál, který má skvělé termoizolační schopnosti. Dokáže zvládnout velké zatížení, tlumit vibrace a dá se s ním dobře pracovat.

Dřevo můžete kombinovat mezi sebou i s jinými materiály jako je kov nebo sklo, se kterými vytváří dokonalou harmonii. Pokud ale chcete mít doma dřeva co nejvíce, pracujte s ním opatrně. Dejte si především pozor na velké množství různých dekorů dřeva. Ráz a atmosféru celé místnosti určuje podlaha, od té se pak vyvíjí nábytek a bytové doplňky. Je proto dobré už při pokládání podlahy přemýšlet o tom, jaký nábytek v místnosti bude. Nepoužívejte v interiéru dohromady jiné barevné škály. Volte dřevo ze stejné barevné škály, jen si hrajte s jejich sytostí.

Pokud si netroufáte na větší experimenty, doplňte dřevo o bílou barvu. Vedle ní dřevo a jeho struktura hezky vynikne a dodá mu vzdušnější a odlehčenější vzhled. Kombinace bílé a dřeva je navíc jistotou, která bude slušet každému stylu bydlení.

dřevěný interiér
Foto: Biano, OK PLAN ARCHITECTS s.r.o
MARTINA DESIGN
Foto: Biano, MARTINA DESIGN

Masiv, MDF, dýha a další pojmy, které potřebujete znát

Masivní dřevo je lety prověřený materiál a v nábytkářství má dlouholetou tradici. Vyrábí se z exotických a tvrdých dřevin, ale také ze smrku nebo borovice. Podle vědeckých studií má masivní dřevo antibakteriální účinky. Má schopnost absorbovat toxické plyny a páry a je odolný vůči elektrostatickým nábojům.

Dalším často používaným materiálem v oblasti nábytku je polotvrdá dřevovláknitá deska, kterou znáte také pod zkratkou MDF.  Vyrábí se z dřevěných vláken (především smrkových), pojených syntetickým lepidlem za použití teploty a tlaku. Díky jemnému povrchu je MDF vhodná především pro výrobu lakovaného nábytku.

Dýha je tenký list dřeva, který vzniká krájením, loupáním, nebo řezáním z kmene různých stromů. Podle použité dřeviny se odvíjí i výsledná textura dýhy. Třeba exotické dřeviny mívají kresbu více rozmanitou oproti našim dřevinám. Podstatný vliv má ale i způsob výroby. Dýhy získané v tangenciálním směru mají vždy zajímavější kresbu, než dýhy získávané v radiálním směru.

Velkoplošnou desku z dlouhých, štíhlých a tenkých třísek znáte také pod zkratkou OSB. U OSB desky je důležitá orientace třísek, které mají vliv na pevnost a pružnost.

Voštinová deska je lehká deska, která je vhodná pro výrobu nábytkových dílů.  Jedná se o třívrstvý materiál a má velmi dobré mechanické vlastnosti při výrazném snížení hmotnosti oproti klasickým dřevotřískovým deskám.

Překližkové desky jsou velkoplošný materiál na bázi dřeva, který je tvořen z několika vrstev loupaných dýh spojených močovino-formaldehydovým lepidlem.  Pro své vynikající vlastnosti (vysoká pevnost, houževnatost, pružnost při nízké objemové hmotnosti, rozměrová stabilita) jsou důležitým materiálem v nábytkářské a truhlářské výrobě. Využívají se také při výrobě obalů, hraček a hudebních nástrojů.

ARCHITEKT SLÁDEČEK
Foto: Biano, ARCHITEKT SLÁDEČEK
KP INTERIORS
Foto: Biano, KP INTERIORS

Jak o dřevo pečovat?

Dřevo je přírodní surovina, která stárne a neustále pracuje. Abychom se z její krásy úžasných vlastnosti mohli radovat co nejdéle, je potřeba se o dřevo také náležitě starat. Zásadou číslo jedna je nepoužívat čistící prostředky obsahující pískové granulky nebo rozpouštědla. Pro čištění je nejlepší používat trochu navlhčený hadřík nebo prostředky, které jsou přímo určené  na dřevo s povrchovou úpravou. Podle typu povrchové úpravy mějte na paměti také několik pravidel.

Surové dřevo nejlépe vyčistíte suchým hadříkem. Existují ale také speciální přípravky, se kterými odstraníte větší nečistoty. Voskovaná povrchová úprava chrání dřevo před prachem, vlhkostí a dodává mu lesk. Můžete ho proto čistit jemným a lehce navlhčeným hadříkem. Nezapomeňte vše ale pak pečlivě vytřít do sucha. Pamatujte, že dřevo nemá rádo vodu, a tak to s ní příliš nepřehánějte. Olejované dřevo doporučujeme čistit pouze na sucho a hadříkem, který je určený k leštění. Větší znečištění můžete odstranit hadříkem k polírování nebo přebrousit jemným stěrným papírem a následně pomocí houbičky znovu naolejovat.

dřevěný nábytek
Nechte na sebe dýchnout vůni olšového dřeva, které si pro jeho jedinečné vlastnosti cenili již staří Řekové, a poddejte se kouzlu nábytku Mazzivo ošetřeným lněným olejem.
Vascolari
Pokud se nechcete pouštět do velkých změn, ale přeci jen toužíte po dřevěném akcentu v interiéru, zaměřte se na doplňky. My třeba nedáme dopustit na voňavé svíčky Vascolari, které vyrábí jedna italská rodina z palmového dřeva, které by jinak přišlo vniveč.

Jaké jsou neoblíbenější typy dřeva v interiéru?

Buk u nás patří k neoblíbenějším dřevinám. Má světle hnědou barvu a najdete ho jak v nábytkářství, tak i při výrobě dveří. Snadno se s ním pracuje – obrábí se, moří a lepí.

Dub je dalším velmi využívaným typem dřeva. Má široké a stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Uplatňuje se v nábytkářství, podlahářství i ve stavebnictví. Dobře se lepí, moří a je odolný vůči škůdcům.

Ořech se nejčastěji používá na obklady a dýhy. Dobře se obrábí, ohýbá, soustruží a řeže.

Třešeň se používá v nábytkářství, v uměleckém truhlářství nebo při výrobě dekorací. Má nápadné letokruhy ve smetanově narůžovělé až žluté barvě, jádro je červenohnědé. Pozor, na vzduchu časem mění ale svůj odstín.

Borovice je ideální pro výrobu masivního nábytku, ovšem v porovnání se smrkovým dřevem se hůře moří a lepí. Využívá se také při výrobě oken a dveří.

Smrk se skvěle hodí pro výrobu nábytku, a to především rustikálním či venkovském stylu. Má smetanovou barvu s výraznými letokruhy a snadno se s ním pracuje.

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate