Do Varšavy za nostalgií, poznáním i zábavou

Válkou zničená Varšava prošla v 50. až 70. letech architektonickým znovuzrozením, které připomíná krásu starých časů. V kontrastu s obnovenými historickými památkami v centru města jsou budovy postavené ve stylu socialistického realismu v čele s Palácem kultury z roku 1955. Po revoluci tady začaly vznikat mrakodrapy a obchodní centra, které Varšavě dodaly novou tvář. Výsledkem je zajímavá přehlídka architektury různých stylů a záměrů, které městu propůjčují jedinečnou atmosféru. O její zprostředkování jsme poprosili Pavla Trojana z Polského institu v Praze, který nám doporučil, co v hlavním polském městě rozhodně stojí za návštěvu. Jeho vyprávění nás natolik nadchlo, že jsme okamžitě dostali chuť Varšavu co nejdřív navštívit.

stare_miasto_patryk_szaniawski
Staré město, foto: Patryk Szaniqwski, zdroj: oficiální web Varšavy

DESIGN & ARCHITEKTURA

Dom Kereta – nejužší dům na světě

Dílo architekta Jakuba Szczęsnyho je pozoruhodné nejen svou atypickou dispozicí, ale také propojením dvou historických období. Dům, který ve svém nejužším místě měří pouhých 92 centimetrů, stojí mezi cihlovým domem postaveným před válkou a družstevním panelákem. Stavba nese jméno izraelského spisovatele Etgara Kereta, který byl jejím prvním obyvatelem. Dom Kereta najdete v centru Varšavy mezi ulicemi Chłodna a Żelazna a pokud jste mladým umělcem, máte příležitost v něm na čas bydlet. Další informace včetně možnosti navštívení najdete na oficiálním webu.

Kereta
Dom Kereta, foto: Bartek Warzecha, zdroj: Polish Modern Art Foundation

Palác kultury

Nejvýznamější architektonická památka socialistického realismu stojí za návštěvu už jen kvůli své ohromující velikosti. Ny vybudování více než 230 metrů vysokého paláce o 42 patrech pracovalo od roku 1952 do roku 1955 více než 3000 dělníků. V budově se pořádají výstavy, konference, koncerty i festivaly.

widok_z_kopca_czerniakowskiego_pwierzbowski
Palác kultury vedle moderních mrakodrapů. Pohled z Kopca Czerniakowskiego, foto: Piotr Wierzbowski, zdroj: oficiální web Varšavy
IMG_8511
Aktuální výstava, která potrvá až do 30. září, ukazuje Varšavu tak, jak ji pomocí trojrozměrných modelů znázornily děti. Foto: Palác kultury

Goshico

Ručně šité kabelky z recyklované plsti zdobené výšivkou znáte z našich kampaní na Bonami. Značku v roce 2004 založili sestry Aga a Malgo, které kabelky začaly šít u sebe doma. Dnes se kabelky Goshico prodávají po celé Evropě a ve Varšavě má značka svůj vlajkový showroom. Krásu kabelek Goshico si můžete prohlédnout na adrese Koszykowa 51A.

showroom goshico mn
Showroom značky Goshico

 

PARKY

Ve Varšavě není o zeleň nouzi. Čtvrtinu města pokrývají parky, zahrady, pole a flórou porostlá náměstí, ve kterých uslyšíte rozmanitý ptačí zpěv. Zdejší parky a zahrady ovšem nejsou jen krásné, ale také velmi specifické. Parkový areál se zámkem Łazienki je například obklopen jezerem, díky čemuž získal přezdívku „palác na vodě“. A nádherná zahrada od Ireny Bajerské rozdělená podle druhů rostlin na zlatou, stříbrnou a zelenou část, se zase nachází na střeše Univerzitní knihovny.

G-MStudio08
Palác Łazienki
truu_warsaw-690x459
Zahrada na střeše Univerzitní knihovny, foto: Assemble Papers

MUZEA

Ve Varšavě je spoustu zajímavých muzeí, které se věnují historii, umění, hudbě i polskému folklóru. K těm nejnavštěvovanějším patří Muzeum varšavského povstání, které bylo otevřeno v roce 2004 u příležitosti 60. výročí ozbrojeného vzdoru proti německé okupaci. Boj za národní svobodu na více než 3000 metrech čtverečních připomíná téměř 1000 výstav a 1500 fotografií a filmů. Z dalších varšavských muzeí Pavel Trojan doporučuje interaktivní centrum Koperníka (Centrum Nauki Kopernik), kde si mimo jiné můžete vyzkoušet, jaký pocit zažíval Neil Armstrong, když se procházel po měsíci …

_MG_0907_04
Centrum Nauki Kopernik

GASTRONOMIE

Ke zdejším specifickým podnikům patří mléčné bary, ve kterých si lidé při pojídání vajíček v aspiku a dalších socialistických pochoutek u stolů z umakartu můžou připomenout časy v komunistickém Polsku. Tenhle druh nostalgie je čm dál populárnější a vedle původních mléčných barů tak fungují nové podniky, které retro atmosféru nabízí ve svých franšízových pobočkách. Originál je ovšem originál. „Už jich moc není, ale stojí za to. Můj oblíbený se jmenuje Rusalka a je v ulici Florianska 14,“ prozradil nám Pavel Trojan. Jeho dalším gastronomickým tipem je restaurace Izumi Sushi, jejíž pobočka Biały Kamień ve čtvrti Mokotów funguje ve staré oranžérii. Sushi a další japonské speciality si tady můžete vychutnat pod více než 100 let starými palmami.

sushi
Restaurace Izumi Sushi ve staré oranžérii

Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate