DIY Nerozbitné vázy v minimalistickém stylu

Jistě nám dáte za pravdu, že je důležité z přírody nejen brát, ale také se o ní starat. Proto jsme se zamysleli nad tím, jak hravě zapojit recyklaci do běžného života i zkrášlování našeho domova.

Recyklovaný papír sice už nemůžeme znovu recyklovat, ale my vám s Janou ukážeme, že z něj můžete získat skvělý materiál pro tvoření DIY doplňků. Takový, který je velmi odolný, nerozbitný a vykouzlíte s ním (s trochou trpělivosti) kousek, který by se z fleku mohl postavit vedle minimalistických doplňků skandinávských značek.

IMG_1237
Foto: Jana Ardanová

Co budeme potřebovat?

– papírová plata od vajec (čisté, bez samolepek)
– měkkou kovovou síťku
– tenký drátek
– nůžky
– hrnec a tyčový mixér
– hladkou mouku, vodu a misku
– jemný brusný papír
– bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
– zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
– štětec
– papírovou lepicí pásku

IMG_0498
Foto: Jana Ardanová

Nejprve si do většího hrnce natrháme papírové plato od vajec na malé kousky, zalijeme vodou a dáme vařit. Papír vaříme asi 10 minut a občas promícháme. Jakmile nám uplyne daný čas, stáhneme hrnec z plotny a necháme vychladnout.

1._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Mezi tím si z kovové síťky vystřihneme obdélník a vytvarujeme do válce.

2._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

V horní částí si pak vytvoříme 5 záhybů, abychom válec zúžili a pro jistotu ještě převážeme tenkým drátkem.

3._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

To samé uděláme i dole. Vzniklý otvor však tentokrát vyplníme dalším kouskem síťky, který je potřeba vystřihnout do tvaru kruhu. Drátkem ho pak připevníme k válci.

4._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Až nám papír vychladne, dáme ho opět na 10 minut povařit. Papír se tak začne pomalu rozpadat. Pak dáme zase chladit a tak ho můžeme nechat stát až 6 hodin.

5._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Následně si vzniknou hmotu rozmixujeme tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přecedíme přes sítko. Hmota nám v chladu vydrží i několik dní.

6._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Teď si v misce vyrobíme lepidlo, které pak přidáme do papírové hmoty. Smícháme 1 šálek mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papírové hmoty budeme potřebovat zhruba 1/3 šálku lepidla.

7._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Hmotu na nanášíme na síťku opatrně a v menším množství, protože je těžká a síťka by se mohla propadnout. Nanesenou část vždy necháme zhruba den vyschnout v teple a pak naneseme další.

8._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

Když hmotou obalíme celou vázu, může to trvat 4 až 5 dní, přebrousíme jí jemným brusným papírem, aby byla hladší.

9._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

A pak můžeme konečně barvit! Do bílé barvy přidáme tónovací barvu a papírovou lepicí páskou oddělíme část, kterou chceme natírat. Barvu naneseme štětcem a necháme zaschnout. Do vázy pak už jen vložíme nádobu s vodou a rostlinky.

10._zmena-velikosti
Foto: Jana Ardanová

TIP! Pokud chcete, aby byla váza voděodolná, přelakujte ji bezbarvým lakem ve spreji.

IMG_1241
Foto: Jana Ardanová

Zuzka_ber

Jana Ardanová

Baví mě vyrábět pěkné věci, od praktických bytových doplňků, po dekorace na zahradní oslavu. Bydlíme u lesa, který je pro mě inspirací v každém ročním období. Mám ráda stromy, jeden jsme měli už i v kuchyni a na další plánujeme postavit malý domeček.


Komentáře

komentářů

Leave A Reply

Navigate