7 největších chyb při zařizování dětského pokoje

Plánujete svému dítěti vytvořit nový láskyplný dětský pokoj? Dřív než se do toho pustíte, ujistěte se, že bude jeho království funkční a bezpečné. S námi zjistíte, jaké osvětlení a barvy vybrat, co je nejdůležitější pro bezpečný pokojík i jak se vyhnout jeho častému předělávání.

Těchto chyb se při zařizování vyvarujete:

Rozdělte pokoj na spací, studijní a hrací část

Na první pohled musí být jasné, kde si bude vaše dítě hrát, kde studovat a kde spát. Jeho oblíbené hračky na pracovním stole ho budou jen zbytečně rozptylovat. Také se může stát, že při snaze vtěsnat do pokoje co nejvíce nábytku, úplně vytlačíte prostory na hraní. Ty jsou pro děti ale moc důležité, proto s nimi při plánování počítejte. Stejně tak s místem na pracovní stůl, který bude jednou potřebovat. 

V malém dětském pokoji může být nápomocný minimalistický severský styl.
Dětský pokoj vybavte nábytkem střídmě, aby nevytlačil prostor na hraní.

To nejlepší pro bezpečné hraní

Jak vypadá bezpečný dětský nábytek? Je z kvalitního materiálu obsahující minimum formaldehydu. Takovým výběrem předcházíte u svých dětí alergiím a problémům s dýcháním. Jednotlivé části nábytku by se neměly dát snadno uvolnit a na povrchu se nesmí tvořit třísky.

Vždy vybírejte dětské stoly se zaoblenými hranami, abyste zabránili případnému poranění. Kusové koberce ochrání děti před chladnou a tvrdou podlahou. Nejlepší jsou ty protiskluzové, díky kterým zůstanou děti vždy pevně na nohou.

Jeden pokojíček – dva sourozenci: Jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti?

3 nezbytnosti – denní světlo, stropní svítidla a noční světýlka

Do dětského pokoje vybírejte světlo o 200 až 250 W. Pokud máte nízké stropy, místo lustru umístěte do pokoje nástěnná a stropní svítidla. Pracovní stůl by měl být ideálně u okna, kvůli zdroji přirozeného denního světla. Pravákovi by mělo sluneční světlo dopadat z levé strany a naopak.

Tím zajistíte, aby si dítě při psaní nevrhalo do sešitu stín. Na stůl pořiďte lampičku. Dětská světla jsou tak roztomilá, ale dejte pozor, aby jich v pokoji nebylo zbytečně moc. Co by naopak nemělo chybět jsou noční světýlka pro lepší orientaci.

Jak vymalovat dětský pokoj

Barvy jsou doslova kouzelné. Mohou v dítěti probudit tvořivého ducha, pomoct mu se lépe učit, ale i vzbudit agresivitu. Pokud použijete při malování moc křiklavých barev, může z toho vzniknout chaotický cirkus. Vaše dítě bude klidné a spokojené v obklopení pastelových barev. Vyzkoušejte třeba hřejivě žlutou, světle modrou či béžovou. Zelená podporuje paměť, a tak se skvěle hodí do studijní části.

Křiklavým barvám je v dětském pokoji vstup zakázán. Pastelové barvy jsou naopak vřele vítány.

Kde se ty hračky pořád berou?

Ať děláte, co děláte, neustále se na zemi kupí hračky a pokoj působí neuklizeně. Možná vám jen chybí dostatek úložných prostor. Nejlepší jsou plastové boxy, do kterých snadno uklidíte všechny kostky a plyšáky. Boxy se jen tak neponičí, dají se omývat a pohodlně je schováte pod postel nebo stůl. Na menší věci pořiďte nástěnné poličky. Ušetří vám další místo a vaše dítě si na nich může vytvořit uměleckou výstavu svých figurek.

Myslete dlouhodobě

Miluje vaše dcerka jistou copatou princeznu? Pověste do pokoje nástěnku s jejím plakátem a nezařizujte v tomto stylu hned celý pokoj.  Stejně tak se udržte při koupi postele ve tvaru hradu či sporťáku. Až si vaše dítě přivede za pár let domů kamarády, nebude se za svůj pokojík stydět a vy si ušetříte nákladnou přestavbu. Naopak skvělou investicí je rostoucí dětská postel. Ta díky svému nadčasovému vzhledu a možnosti roztahování se vydrží dítěti až do jeho dospělosti.

Správná židle a stůl – to nejlepší pro páteř vašeho dítěte

Pracovní stůl a židle mají vliv na správný vývoj dětské páteře. Vyberte nábytek pro malého školáčka tak, aby si neničil záda. Ideální rozměry desky stolu jsou alespoň 60 x 120 cm. Časem by měl stůl povyrůst společně s dítětem do výšky 75 cm. Proto je skvělý dětský stůl s nastavitelnou výškou, který nemusíte po pár letech vyměňovat. Při posedu na židli nesmí dítěti nohy viset dolů.

Komentáře

komentářů

Navigate